שתף קטע נבחר

זעקת היזידים בת"א: "שכחנו את השואה?"

מטה הסיוע הישראלי למיעוט שנרדף ע"י דאעש בעיראק ערך כנס ובו נשמעו עדויות מרצח העם. הדוברים השוו את המצב לשנות ה-30 וה-40 של המאה הקודמת ומתחו ביקורת על ארה"ב. "מותר לנו להיהרג מכיוון שאין לנו נפט?"

"אנחנו רוצים להיות עדים מבחירה. כבר ראינו איך העולם שותק כשהשוחט שחט". במילים האלה פתח ניב כרמלי, יו"ר הוועד למאבק ברצח עם מתנועת דרור ישראל, את הכנס המיוחד שנערך אתמול (ד') בתל אביב כדי לשמוע עדויות מרצח העם היזידי על ידי ארגון דאעש בעיראק, טבח ששיאו התחולל בחודש אוגוסט ושהוביל בין השאר להתערבות האמריקנית בעיראק.

 

טבח היזידים - כתבות נוספות

"שמעתי ילדים נקברים חיים". היזידים מיואשים

הזוועות נחשפות: דאעש רצח 500 יזידים

 

אליאס קאסם, יזידי שחי בארצות הברית וחבר באיגוד היזידי באמריקה, נשא דברים והשווה את הטבח ביזידים לשואה. "האם שכחנו את השואה? אני מקווה שלא", אמר קאסם. "אתם עברתם טבח עם ואנחנו כעת עוברים טבח עם. בואו ניזכר מה קרה בשנות ה-30 ושנות ה-40 כשהעולם עצם עיניים". הוא מתח ביקורת על ארה"ב והמערב. "בינתיים יש רק פגישות וקואליציות, אבל אף אחד לא עושה דבר", אמר. "אני חש בושה כלפי אובמה".

 

קאסם אמר בקול נרגש: "אנחנו חייבים לפעול מיד וזה חייב להתחיל מפה. אם זה לא יתחיל כאן איני יודע היכן זה יתחיל. האם מותר לנו להיהרג מכיוון שאין לנו נפט? אולי זה מכיוון שאין לנו מה להציע למדינות החזקות? אני מבקש מכל אחד מכם לעזור לי. אני מבקש מכם לעורר את המצפון של ממשלת ישראל כדי לסייע לנו".

 

הכנס נערך מטעם מטה הסיוע הישראלי ליזידים הכולל כמה ארגונים ישראליים, בהם הוועד למאבק ברצח עם, קבוצות הבחירה של המחנות העולים, זכויות אדם כחול לבן, המרכז הירושלמי למניעת רצח-עם, ישראל למען היזידים ודרור-ישראל.

 

בחוברת שחולקה למשתתפים נכתב תחת אחד מהפסוקים בספר בראשית "קול דמי אחיך צועקים": "במהלך חודש אוגוסט נעשה ניסיון להשמדת העם היזידי על ידי ארגון המדינה האיסלאמית בעיראק. אנחנו רואים זאת כחובה ראשונה והכרחית כיהודים, כישראלים וכבני אנוש לשמוע, לראות, לדעת ולהכיר את הפשע שבוצע נגד עם עתיק זה ומתוך הכרה זו, לעם היזידי מסר של אחווה אנושית, הכרה באובדנם ומחאה עמוקה נגד הזוועות שבוצעו בהם".

פליטים יזידים בעיראק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פליטים יזידים בעיראק(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP ) (צילום: AFP )
(צילום: AFP )

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

ד"ר מירזא דינאי, איש ציבור יזידי שמטוסו התרסק בעיראק בעת שהעביר ציוד הומניטרי, אמר בכנס: "משום שאתם יהודים אתם יכולים להבין את המצב שאנחנו נמצאים בו. צריך להבין שדאעש זה לא ארגון טרור בלבד, אלא זאת מעין מדינה בלי דיפלומטים ובלי הכרה מהאו"ם עם אלפי אנשים פנאטיים".

 

גם דינאי מתח ביקורת על ארה"ב ואמר כי מה שהיא עושה אינו מספיק. "אנחנו צריכים כוחות בינלאומיים על הקרקע שיגנו עלינו. על העיראקים ועל הפשמרגה אי-אפשר לסמוך". הוא הביע אכזבה מהמוסלמים שחיו בשלום אלפי שנים עם היזידים ובתוך 24 שעות הפכו את עורם ותמכו בדאעש: "איך נבטח בהם שוב?", תהה.

 

בתחילת הכנס הוצגה בין השאר סקירה היסטורית על הדת היזידית, הנחשבת לכת טרום-איסלאמית ששואבת את עקרונותיה מהנצרות, מיהדות ומזורואסטריות. אנשים אלה, המשתייכים לאחת הקהילות הדתיות העתיקות בעולם, סבלו תקופה ארוכה מרדיפות, ומוסלמים רבים רואים בהם עובדי שטן.

עקורים ליד הר סינג'אר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עקורים ליד הר סינג'אר(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

במהלך השבועות האחרונים נהרגו מאות יזידים, מאות נשים נחטפו ו-50 אלף נמלטו מאימת דאעש. בסך הכול פזורים ברחבי עיראק, בעיקר בחבל כורדיסטן, כ-200 יזידים החיים כפליטים בבתי ספר, בפארקים ובמקומות מזדמנים אחרים.

 

אז מה ניתן לעשות? על הפרק עומדים כעת שני פתרונות אפשריים מחוץ לעיראק למצוקתו של העם היזידי, שהפך לפליט ועקור. פתרון אחד הוא העברתם לארמניה, שם יש קהילה של עשרות אלפי יזידים שזוכים ליחס סביר. פתרון אחר ומפתיע הוא הגעה לישראל על רקע שותפות הגורל ההיסטורית.

 

במהלך הכנס הוקרן גם סרט עם עדויות של יזידים שהצליחו לברוח. ילדים יזידים שברחו לחבל כורדיסטן סיפרו בסרט בבכי כי הם אינם חיים עוד בביתם. "עזבנו הכול וברחנו להר. מצאנו עצים ושכבנו. לא היו לנו בגדים ולא היה לנו כלום עד שהגענו לכאן. ראיתי אנשים שנפלו על הרצפה כי הם היו צמאים. התחננו אלינו למים, אבל לא היה מה לתת".


פורסם לראשונה 10/09/2014 21:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי קייס
קוראים לעזרה
צילום: רועי קייס
מומלצים