שתף קטע נבחר

סקר: "40% מיהודי אירופה מסתירים את דתם"

נתונים מדאיגים בסקר שערכו ארגונים יהודיים באירופה: היקף ה"התבוללות" עומד על כ-80%, כ-70% לא יגיעו לבית הכנסת בחגים, אף לא ביום הכיפורים - ותופעת הכחשת היהדות גוברת: "75% מהילדים לא לומדים במוסדות יהודיים, והורים רבים אוסרים להתחבר עם תלמידים משם, כדי שלא להיות מזוהים"

רבנים ומנהיגי קהילות יהודיות באירופה מדווחים כי כ-40% מיהודי היבשת מסתירים את דתם, ונמנעים בשל כך מכל פעילות העלולה לזהות אותה – זאת, ככל הנראה, מחשש להתנכלויות כלפיהם על רקע זה.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

לקראת ראש השנה וחגי תשרי בדקו "מרכז רבני אירופה" ואיגוד הארגונים היהודיים ביבשת, כמה אנשים מתכוונים להגיע לתפילות בבתי הכנסת, ובהזדמנות זאת בחנו גם את מידת השתייכותם למוסדות הקהילה ומעורבות בפעילויותיה.

 

קראו עוד בערוץ יהדות :

 

השוואה לנתונים רשמיים ולהערכות על מספרם של היהודים באירופה כולה, העלתה כי כחצי מיליון איש יתפללו בחגים (בערך פי-שניים מאשר בשבת, במהלך השנה), אך לעומתם כ-70% לא יילכו לבית הכנסת - ואפילו לא ביום הכיפורים.

 

זאת ועוד: 40% כלל לא מביאים את יהדותם לידי ביטוי בחייהם – לא מבחינה דתית ולא חברתית-קהילתית (לדוגמה, כ-75% מהילדים אינם לומדים בבתי הספר יהודיים), וחמורה עוד יותר מכך היא ההערכה כי היקף ה"התבוללות" בקרב יהודי אירופה עומד על כ-80%.

 

"על כל יהודי שנולד, יש במקביל אחד שמתבולל"

את הנתונים אספו יותר מ-800 רבנים, בהסתמך על דיווחים של 1,353 בתי כנסת מרחבי היבשת, ומוסדות אחרים בקהילות (דוגמת בתי ספר),

וכן מהשוואת מספר החתונות היהודיות לכמות היהודים בכל עיר, כפי שהם מופיעים בהערכות המקובלות וברישומי הסוכנות היהודית.

 

מנכ"ל איגוד הארגונים היהודיים באירופה ומרכז רבני אירופה, הרב מנחם מרגולין, הזדעזע מהיקף נישואי התערובת – אך לא הופתע. "זו הסיבה שמספר היהודים בעולם לא גדל מאז השואה, למרות שחלפו 70 שנה", אמר ל-ynet. "על כל יהודי שנולד, יש במקביל אחד שמתבולל".

 

על תופעת הכחשת היהדות סיפר מרגולין: "מלבד אלה שלא מגיעים לבית הכנסת אפילו ל'כל נדרי' ול'נעילה' ונמנעים מחברות במוסדות הקהילה, יש כאלה שלא רק שאינם שולחים את ילדיהם לבית ספר יהודי - אלא גם אוסרים עליהם להתחבר ולשחק עם תלמידים משם, כדי שלא להיות מזוהים".

 

הרב מרגולין רואה בכך תוצאה ישירה של התגברות הימין הקיצוני באירופה, התפשטות האסלאם וגם מבצע "צוק איתן". "כל אלה העמידו בשנה החולפת אתגרים חזקים בפני יהדות אירופה, יותר מבשנים קודמות", אמר. "יותר התקפות, יותר התנכלויות ליחידים, קהילות ומוסדות יהודיים, יותר הפגנות ויותר פוליטיקאים הנושאים נאומים מתלהמים נגד ישראל ונגד היהודים".

 

עם זאת, ציין כי יש רבים שזיקתם ליהדות דווקא גוברת בעקבות אירועים אלה: מאות ילדים עברו מבתי ספר כלליים ליהודיים, ובשנה

החולפת חל גידול של 17% במספר המבקרים והמתפללים בבתי הכנסת בימות השנה הרגילים.

 

למרות המצב הקשה, הרב מנחם מרגולין סבור כי עידוד עלייה מאסיבית לישראל איננו פיתרון טוב. "מי שייענה לקריאה כזו הם בדרך כלל אותם 10-15 אחוז הפעילים יחסית, אלה המפיחים רוח חיים בקהילות, ולא מי שמסתירים את יהדותם", הסביר. "הדבר יביא חורבן ליהדות אירופה".

 

"עם המצב הקיים יש להתמודד דווקא בחיזוק הקהילות – דבר שיעניק ביטחון לכלל היהודים, ויאפשר להם 'להיחשף' ללא חשש", סיכם. "ואכן אנחנו עושים כעת מאמצים גדולים להרחיב את שיתוף הפעולה עם ההנהגה החדשה של האיחוד האירופי, ואת מחוייבותה להגברת החינוך והאכיפה נגד האנטישמיות ברחבי היבשת".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
"עלייה תביא לחורבן יהדות אירופה"
צילום: AP
מומלצים