שתף קטע נבחר

בזכות התפילין: שמוליק החלים מסרטן אשכים

בגיל 30 החלים שמוליק דורנבאום מסרטן, ואפילו הרופאים לא הבינו כיצד הממצאים נעלמו מגופו. הוא מייחס את הריפוי לחשיבה חיובית ולמעשים טובים, ובספר שכתב הוא מבקש להפיץ לכולם את הבשורה: "צריך לקבל דברים באהבה, ולנצל את הדברים שקורים כדי לגרום לחיים להיראות טוב יותר"

כשהסרטן פגש את שמוליק דורנבאום בגיל 30 - הוא לא ידע עם מי הוא מתעסק. בזכות גישה חיובית ואופטימיות בלתי נלאית הוא עבר את תקופת הטיפולים מתוך גישה חיובית, ואפילו כתב ספר שבו הוא חולק את סיפורו בחינם עם אחרים.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

מתמודדים עם סרטן:

התמודדות לדוגמה: משפחה אחת, 3 חולות בסרטן

רויטל חלתה בסרטן 4 פעמים - ועכשיו גם בנה

"סרטן - הזדמנות לשינוי"; גיא בן 27 חלה 3 פעמים

 

"לפני כשלוש שנים סבלתי מכאבים במשך חצי שנה בחלק הפחות נעים למטה", מספר דורנבאום, בן 33 מבת ים, בראיון ל-ynet. "התקשיתי ללכת, צלעתי ממש, והתחלתי לקבל זריקות אנטיביוטיקה מדי יום כי חשבו שמדובר בדלקת. אחרי כמה זמן האזור התחיל לגדול בצורה חריגה, לממדים לא נעימים ממש, ועדיין חמישה אולטרסאונדים קבעו שזו דלקת.

 

"ביום החתונה של אחד החברים הקרובים שלי הלכתי, בקושי רב, לאולטרסאונד נוסף. במהלך הבדיקה הטכנאי אמר שזה נראה הרבה יותר רציני מדלקת, ושאלך כבר באותו היום לבית החולים. אחרי חודשים רבים של כאבים, החלטתי ללכת וליהנות בחתונה ולפנות לאיכילוב רק למחרת".

  

הממצאים נעלמו, הניתוח בוטל

דורנבאום התאשפז באיכילוב לבדיקות נוספות, שם התברר כי ישנו גוש באשכים. "לא ידעו אם הוא ממאיר", הוא נזכר, "והחליטו לנתח כדי להוציא אותו. שלחו את הגוש לביופסיה, ועד שהחליטו על הניתוח הבא קרו לי כמה דברים מדהימים".

 

בתקופת ההמתנה לתשובות חיפש דורנבאום, איש שיווק באינטרנט, מקורות עידוד וחיזוק, ובדרך ערך כמה שינויים בחייו. "אחד הדברים היפים שקרו לי בזמן הזה", הוא מספר, "תקופה שבה אתה מחפש הרבה תקווה והשראה, הייתה הרצאה של מישהו שהוא גורו בתחום העבודה שלי. צפיתי בה, והוא המליץ לעשות משהו שישנה את אורח החיים שלך למשך 30 יום. חשבתי שיהיה מעניין לנסות משהו כזה, ויום לאחר מכן התקשר אליי חבר דתי שגר בחו"ל.

 

"החבר אמר שהוא מבקש טובה. הוא דואג שכל יום יתפללו עבורי בבית הכנסת, והוא מבקש שאניח תפילין במשך 30 יום. חשבתי שזה יכול להיות מושלם, והחלטתי אכן להניח תפילין במשך חודש ולכתוב מדי יום איך אני מרגיש. זה הפך למעין מדיטציה, להתחלה של היום בתחושה חיובית. אני לא אדם מאמין, אבל זה גורם לי להרגיש טוב יותר ועד היום אני מניח תפילין בכל בוקר בזכות זה".

 

בכך לא תמו צירופי המקרים שזיהה דורנבאום. "הלכתי ללוויה של בן דוד רחוק שמת מסרטן הכבד, ובאותו היום הלכתי לבדיקה שבה אמרו שרואים אולי גרורות בכבד ובחזה, ורצו לעשות ניתוח - לפתוח את כל הגוף ולהתחיל לחפש. כמה ימים לפני הניתוח עשיתי כמה מצוות, וכשהגעתי ממש לניתוח ועשו CT אחרון, אמרו פתאום שהרופא יבוא לדבר איתי. רציתי שכבר יכניסו אותי לניתוח, כי הייתי יומיים בצום, אבל הרופא אמר שהוא לא מבין מה קרה בגוף שלי, אבל הבלוטות קטנות ולא גדלות. 'כאילו הגוף שלך מרפא את עצמו', הוא אמר".

 

הצוות הרפואי החליט לא לנתח את דורנבאום אלא להמשיך לעקוב אחר מצבו ב-CT, והתברר שהממצאים החשודים הלכו וקטנו, עד שנעלמו. "עד היום אני לא יודע מה קרה שם ועד היום יש לי שאלות", הוא אומר.

 

-לא תכננת לחזור בתשובה אחרי כל זה?

"אני לא הולך להיות אדם דתי. יש דברים שאני לא יכול לוותר עליהם בחיים שלי, כמו בילוי בשבת עם אשתי או מוזיקה בשבת. אני אדם שעושה מצוות ולא עושה רע, אבל אני לא מתכוון לשמור שבת ולהתפלל. אני אומר תודה לאלוהים כל בוקר בתפילין, ומשתדל לעשות רק טוב לכולם".

 

לקבל דברים באהבה

את מה שקרה לו מגייס דורנבאום כדי לשנות לטובה את הסביבה הקרובה לו, ולהפיץ את הספר שלו, "עניין של 30", יומן המסע שכתב בתקופה הזו. באתר שהקים לצורך העניין הוא כותב "עברתי משהו שידעתי שאם לא אשתף אצטרך לעבור דלת דלת בישראל ולספר את הסיפור שלי, עם המחלה הזו, נו, זו שכולם קוראים לה משום מה 'המחלה הנוראית' (שונא את מי שהמציא את זה), מחלת הסרטן הופכת להיות שכיחה אצל הרבה אנשים, לכן הסיפור שלי חשוב ומעניין (לדעת הסובבים לפחות) ואין לי מספיק דלק בשביל לעבור דלת דלת, אז פשוט תורידו אותו בחינם".

 

"יש דברים קטנים כל כך שיכולים לעשות שינוי אמיתי בעולם", הוא מאמין. "זה יחזור אליך בקארמה. היום אני רואה את החיים אחרת. פעם היה מעצבן אותי להגיד 'תחשוב טוב ויהיה טוב', אבל זה עובד.

 

"אני רוצה שאנשים יקבלו דברים באהבה, לנצל את מה שקורה להם כדי לגרום לחיים להיראות טוב יותר. יכול להיות שאחרי 30 יום, בניתוח השני שהייתי אמור לעבור, הייתי מת. האחיות היו צוחקות עליי תמיד וחושבות שאולי עישנתי משהו, אבל למדתי לקבל דברים בטוב במקום להיות ממורמר, להסתכל על הדברים ולהפוך אותם למשהו חיובי".

 

-מה אתה עושה היום למען אחרים?

"אני בונה אתרים לעמותות, יוצר מוזיקה ועוד, דברים שגורמים גם לאחרים לתת. בסופו של דבר עברתי שטויות לעומת מה שאחרים עוברים, והספר שלי נותן השראה להרבה אנשים ומראה אפשרות אחרת להתמודד עם מה שקורה לכם. אנשים חושבים שסרטן זה הסוף, אבל יש היום טיפולים טובים ואפשר להציל את החיים.

 

"אני מאמין שאם תחשוב טוב יהיה טוב, אבל צריך גם לעשות משהו ולשנות משהו כדי שזה יקרה. צריך להבין את חשיבות האבחון המוקדם, ולהיבדק תמיד כדי לא לגלות את הדברים מאוחר מדי".

 

דבר אחד בכל זאת נלקח מדורנבאום, היכולת להביא ילדים לעולם, וכיום הוא ואשתו עוברים טיפולי פוריות. "אני עדיין לוקח את זה באהבה", הוא מסכם. "אשתי התחתנה איתי כשידעה מה מצבי, והלכה על זה בכל מקרה".

 

להורדת הספר של שמוליק דורנבאום - לחצו כאן
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משתדל לעשות טוב לכולם. שמוליק דורנבאום
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים