שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חוק המזון: המלצות להקלות לספקים הגדולים
  הממונה על ההגבלים העסקיים נענה לפניות של רשתות קמעונאיות גדולות וספקים גדולים ויקל על הספקים לסדר מדפים ברשתות ואף יתיר להם לקבוע את המחיר במבצעים, בהגבלות מסוימות. הממונה: "ההשפעה על המחיר תהיה רק בהוזלה"

  לקראת חוק המזון - פטורים והקלות לגדולים: הממונה על ההגבלים העסקיים דיויד גילה, פרסם היום (ד') טיוטה להערות הציבור ובה הצעות להקלות לספקי המזון הגדולים ולרשתות הגדולות. ההקלות כוללות היתר לספקים לסדר מדפים ברשתות גדולות במגבלות מסוימות והיתר לספקים לקחת חלק במבצעים ברשתות.

   

    

  הספקים יוכלו להתערב במחירי מבצע מסוימים

  חוק המזון שייכנס לתוקפו בינואר הקרוב (למעט הדרישה לשקיפות מחירים), אוסר על כל מעורבות של ספק גדול במחיר לצרכן של מוצריו, ובכלל זה על מבצעים והנחות במחיר ביוזמת הספק הגדול כדי למנוע מהספק לקבוע מחירים גבוהים לצרכן.

   

  כעת מוצע שהספק הגדול כן יוכל להתערב במחיר לצרכן, "כל עוד מדובר בהורדה של המחיר לצרכן לעומת מחיר קודם במסגרת של מבצע מוגבל בזמן, וכן מוצע לאפשר לספק להיות מעורב במכירה של אריזת חסכון במחיר נמוך יותר ליחידת מידה לעומת אריזה קטנה יותר ובמכירות מסוג "X% תוספת חינם ו"קנה מוצר, קבל מוצר אחר במתנה" (1+1)", כך נמסר.

   

  ברשות מדגישים כי הכללים אינם פוטרים הסדרים ופעולות שעניינם במחיר מינימום לצרכן או במחיר נקוב שייגבה קמעונאי מצרכן עבור מצרך של הספק, ומוגבלים למעורבות במחיר המרבי לצרכן.

   

  "מאז החוק הגיעו אלינו הרבה פניות לאפשר השתתפות של ספקים במבצעים", מסרו ברשות. ברשות אף מספקים דוגמא להסדר פטור תחת הכללים: הסדר בין ספק גדול לקמעונאי לפיו במסגרת מבצע לחג השבועות יוריד הקמעונאי את המחיר לצרכן של גבינה של הספק הגדול בלפחות 20%.

   

  הממונה: "ההשפעה על המחיר תהיה רק בהוזלה"

  "הספקים יוכלו להשפיע על המחירים לצרכן, רק בתנאי שהם מורידים מחיר לצרכן. לכן אנחנו מאפשרים להם להשתתף במבצעים. אנחנו מנטרלים את הנזק מבחינה כירוכרגית, כך שהצרכן יכול ליהנות מהמבצעים האלה", אמר ל-ynet הממונה.

   

  "פתחנו את האופציה הזאת, אבל רק לכיוון ההוזלה. ספק שרוצה לעשות מבצע יוכל כך לגלגל אותו לצרכן. אסור יהיה לו לתת לרשתות בונוסים כך שלרשות תהיה מוטיבציה להוריד לו את המחיר של המוצר".

    

  יוּתר סידור מדפים ברשת שמחצית ספקיה קטנים

  בניגוד להיתר לספקים להשפיע על המחיר, שרלוונטי לספקים רבים, הפטור הנוסף - היתר לסידור מדפים - נוגע לרשתות שאינן שופרסל ומגה, שכן רוב הספקים ברשתות אלה כבר לא מסדרים את המדפים.

   

  חוק המזון אוסר על ספקי מזון גדולים להתערב בסידור מדפים או במחיר הסופי לצרכן של מוצריהם. איסור זה מטרתו למנוע מספקים גדולים לדחוק מהמדף ספקים קטנים ובכך לפגוע בתחרות. 

    

  כעת מוצע, כי ספק גדול יוכל להמשיך לסדר מצרכיו ולסמן מחירים שקבע הקמעונאי, לנהל מלאי, לסמן מבצעים ולהציב שילוט, "ובלבד שהדבר ייעשה בהתאם להוראות סידור מדפים שייקבעו על ידי הקמעונאי ובתנאי שמדובר בקמעונאים גדולים שבחנויותיהם נשמר המקום לספקים קטנים, כך שלפחות 50% ממחזור המכירות בחנות (או בכלל החנויות של הקמעונאי הגדול) נובע ממכירות של מצרכים של ספקים קטנים", כך נמסר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים