שתף קטע נבחר

בכיר באמ"ן: "רק 8 מחותמי המכתב ב-8200 - היו חשופים לשיחות חסויות"

בישראל עוקבים אחר התפשטות ארגון הטרור שנהנה ממקורות מימון גדולים. "אין יכולת להגיע לפשרה איתם, בניגוד לארגונים כמו חיזבאללה וחמאס", אמר קצין מודיעין בכיר שהתייחס בתדרוך עם עיתונאים גם לנאום הכלניות של הרמטכ"ל גנץ ולסרבני 8200. " אין להם טענה רצינית מלבד אולי שיחת סקס"

עוקבים מרחוק ומוכנים לשתף פעולה. קצין בכיר באגף המודיעין בצה"ל אמר היום (ד') בתדרוך לעיתונאים כי "אם יהיה לישראל מודיעין מטרות על ארגון דאעש בסוריה ונתבקש להעבירו לקואליציה הבינלאומית נגד הארגון, אני מעריך שנעשה זאת".

 

דאעש בכותרות - כתבות נוספות

צעד לפני אובמה: "דאעש ירד למחתרת"

דאעש בטריילר הוליוודי: "המלחמה רק החלה"

"15 רעולי פנים קפצו עלינו". כך נחטף סוטלוף

"טורקיה שולחת הכי הרבה לוחמים לדאעש"

לא רק המלחמה של ארה"ב: מי ומי נגד דאעש

 

לדברי הקצין, כדאי להתייחס ברצינות לארגון הטרור הקיצוני שלא ייעלם בקרוב מהמפה. "הם כנראה ינסו כעת להתחפר ולהיעלם לקראת תקיפה אפשרית נגדם", אמר הקצין הבכיר. במערכת הביטחון מעריכים כי דאעש הצליח לייצר רצף טריטוריאלי של מדינה איסלאמית בין מערב עיראק למזרח סוריה, אבל הוא לא מאיים על אינטרסים ישראלים בשלב הזה.

 

לפי צה"ל, לדאעש יש 30 אלף פעילים שפועלים בסוריה ובעיראק. הארגון מספח ובולע לתוכו עוד ועוד ארגוני טרור באופן וולונטרי או בכוח או בקניית פעילים שמצטרפים לשורותיו. לפי נתוני מערכת הביטחון, מקורות המימון של דאעש כוללים 60 שדות נפט בעיראק, עם היקף הפקה בפועל של 110 אלף חביות ביום, תוך הכנסה יומית של בין שלושה לשישה מילון דולר, וזאת לצד שליטה של 45% מעתודות הגז הסוריות, אך ללא יכולת בשלב הזה להפיק מהם גז.

השבוי הבריטי דיוויד היינס מוצא להורג ()
השבוי הבריטי דיוויד היינס מוצא להורג
 

הארגון שולט גם בארבע תחנות כוח בסוריה, עם תפוקה פוטנציאלית של 2,310 מגה וואט. לדברי הקצין הבכיר, אסד נאלץ לקנות מדאעש מדי יום את הנפט שהוא מחזיק ברשותו, זאת למרות שמשטרו נלחם בארגון. מלבד ההשתלטות על משאבי הטבע, הארגון מממן את עצמו גם באמצעות חטיפות למטרות כופר, מעשי שוד וסחיטה, ותרומות שהוא מקבל משייחים סונים במדינות במפרץ.

 

"הם רוצים להגיע למשטר דתי שאין בלתו וכל מה שהוא מודרני וליברלי הם נגדו", אמר הקצין הבכיר. "דאעש כבר הקימו משרד פנים, משרד אוצר, סעד, רווחה, בתי ספר, מאפיות ואפילו משטרה. ההבדל בין דאעש לחמאס, לדוגמה, הוא שדאעש החזיר את מלחמות הדת שחשבנו שלא יהיו יותר במזרח התיכון ולכן אין יכולת להגיע לפשרה איתם, בניגוד לארגונים כמו חיזבאללה וחמאס".

 

הקצין הבכיר נשאל על "נאום הכלניות" של הרמטכ"ל בני גנץ בשלהי מבצע "צוק איתן" שבו סיכם את המערכה וקרא לתושבים לשוב לבתיהם. "זרם לנו מודיעין על כוונות להמשך ירי והבנו שיש סבירות שכן הולכים להמשיך לירות", אמר הבכיר מהמודיעין. "הרמטכ"ל הכיר את המצב וכנראה התכוון לעתיד הרחוק יותר בדבריו".

 

בנוגע לדברים שקצין בכיר באוגדת עזה אמר במהלך המבצע על שחמאס נערך עוד מתחילת השנה ל"מלחמת יולי", אמר הקצין הבכיר כי "'מלחמת יולי' זה סיפור הזוי שלא היה ולא נברא, עורבא פרח. זה המצאה".

 

הקצין הבכיר ציין כי אמ"ן התריע על פיגוע מנהרה גדול שתוכנן בכרם שלום. לדבריו, "פרסמנו ב-20 ביוני ואמרנו שייתכן וזה ידרדר את הרצועה למערכה, תוך כדי שאנו מציינים באמ"ן כי בצל הנסיבות, כולל חטיפת ורצח הנערים בגדה, גודל הפוטנציאל להסלמה ברצועה, לרבות מהלך יזום של חמאס. אנו לא חפים משגיאות, אבל את ההנחות לאן זה הולך, כולל חאלד משעל כאגוז קשה, הסברנו ונימקנו".

 

הקצין הבכיר התייחס גם לפרשת הסרבנות ביחידת 8200 של אמ"ן, ויצא באופן חריף נגד חותמי המכתב. "מתוך 43 האנשים שחתמו על המכתב, רק שמונה היו חשופים בשירותם הצבאי לשיחות חסוית של פלסטינים ולשמונה אחרים אין בכלל שיוך ליחידה מסוימת. הרוב המכריע של החותמים, לרבות רב-סרן שחתם על המכתב, לא היו כלל בתחום של האזנות, אלא בתפקידים טכנולוגיים שמעולם של שמעו ולו חצי שיחה".

חמישה מחותמי המכתב (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
חמישה מחותמי המכתב(צילום: טל שחר)
 

לדבריו, 15 מהחותמים לא ביצעו שירות מילואים מאז שהשתחררו והרוב המכריע של החותמים כלל לא ביצע שירות מילואים בשש השנים האחרונות. רק שלושה מהחותמים ביצעו שירות מילואים לימים ספורים בשנתיים וחצי האחרונות. מיעוט הדוגמאות שהם הביאו במכתב נגע אולי מבצע 'עופרת יצוקה', אבל עד היום, בטרם פנו לתקשורת, הם לא פנו אלינו בשום הערה או תלונה. אני רוצה להקשיב להם, אבל אין להם שום טענה רצינית מלבד אולי שיחת סקס שאין אפשרות לבדוק אם היא באמת קרתה, אבל גם אם היא קרתה – זו סיבה לסרבנות?".

 

הקצין הבכיר תהה עוד אם החותמים על המכתב האזינו לשיחה שבה פעיל טרור שחוסל אכן חוסל למרות שלא הופלל כלל. לדבריו, האתיקה בנושא האזנות מתורגלת ונלמדת עוד בקורסים ומבוקרת בתהליכים רציניים במהלך הפעילות. "אנו נותנים פתחון פה לאנשים שלנו, ובמקרים גבוליים חיילים התלוננו למפקדים והדברים טופלו", אמר הקצין הבכיר. "לאירוע הזה היו סיבות אחרות לגמרי והוא גרם נזק לישראל בעולם בקרב ארגונים שפועלים לדה לגיטימציה נגד ישראל, אבל הוא לא פגע בביטחון העצמי ובמורל של חיילי 8200. אם תהיה תלונה רצינית בעתיד, נקבל אותה והיא תטופל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
לוחם דאעש. בצה"ל עוקבים
צילום: AP
מומלצים