שתף קטע נבחר

המוסר הכבוש של 8200

סרבנות של 43 אנשי מילואים של יחידת עילית תורמת לחברה הישראלית בהמחשת האסון שבכיבוש המתמשך יותר משהיא פוגעת ביכולות צה"ל

הסרבנות של אנשי 8200 ראויה לתמיכה מלאה וגלויה, גם אם זו תמיכה שמעוררת קשיים רבים ועשויות להיות לה תוצאות קשות. הסרבנות נמצאת באזור דמדומים חוקי. זה האזור של אי-ציות אזרחי בלתי אלים.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet

המתנחלים מקבלים יותר מכם? / עדית סולברג

מטייחים את צוק איתן / סאוסן זהר

 

בחיים דמוקרטיים תקינים יש לעשות מאמצים עילאיים כדי שלא להגיע לאזור הדמדומים הזה וכדי לפעול במסגרת פוליטית ומשפטית שבה חוק הוא חוק, הפרת חוק היא הפרת חוק, וחובת השירות הצבאי היא חובה לכל דבר. אבל מצב הכיבוש המתמשך זה 47 שנים לא יכול להיות מתואר כחיים דמוקרטיים תקינים.

 

יתרה מזאת, פרויקט ההתנחלות הענק מתנהל מראשיתו ובמלוא הקפו, באזור דמדומים חוקי. כל כולו הפרה של החוק הבינלאומי. ובאשר לחוק הישראלי - החל מימיו הראשונים בחברון ובסבטיה, הציב פרויקט ההתנחלות את עצמו באזור דמדומים חוקי. קודם הפרו חוק, צפצפו על סמכות הכנסת והממשלה, צפצפו על סמכות הצבא והציבו עובדות בשטח. אחר כך הפעילו לחצים פוליטיים ונעזרו בתרגילים משפטיים מפוקפקים (שהחוק הבינלאומי לא מכיר בהם) כדי להכשיר את העובדות בשטח.

 

מימון ההתנחלויות מתנהל עד היום באזור דמדומים של תקציב אחד גלוי ותקציב אחר סמוי. לאחרונה חשפה את זה ח"כ סתיו שפיר. באופן שיטתי ויומיומי מרחיבים חלק מהמתנחלים את אזור הדמדומים הגדול של "התנחלות על פי חוק" (כאמור, אין חיה כזאת) אל "התנחלות שלא על פי חוק" שהיא הקמת מאחזים, עקירת עצים, מניעת גישה של פלסטינים לקרקע חקלאית ופשעי שנאה המכונים "תג מחיר". מדיניות ההתנחלות הבלתי חוקית מיסודה של ממשלת ישראל מעלימה עין מרוב הפרות החוק הנוספות האלה ולא משקיעה משאבים כדי להביא לדין רבים ממבצעיהן.

 

התוצאה היא שתומכי ההתנחלות - הפוליטיקאים ואנשי הצבא - פועלים באזור דמדומים חוקי ורק מתנגדי ההתנחלות אמורים לפעול רק על פי החוק. הסרבנים אומרים: "פעילות 8200, כאשר היא בגדר תמיכה פוליטית בכיבוש, נמצאת באזור דמדומים חוקי. לכן גם התגובה שלנו תהיה באזור דמדומים חוקי של אי-ציות אזרחי". או שלא יהיה אזור דמדומים לאף אחד, או שיהיה לשני הצדדים.

 

האם יש לזה תוצאות קשות על הדמוקרטיה הישראלית? כן. האם עשויות להיות לזה תוצאות קשות עוד יותר כאשר מגזרים שלמים בימין ובשמאל ינקטו באי-ציות אזרחי? כן. האם יש סיכון ביטחוני בסרבנות? כן, בהחלט. זאת המציאות שבתוכה מתקיים הכיבוש, וזאת המציאות שבה יחמירו תוצאות הכיבוש.

 

8200 לא רק משרתת את הכיבוש, היא משרתת גם את השמירה על חייהם של אזרחי ישראל, ואת חובת הממשלה והצבא לבנות צבא, ולבנות מודיעין צבאי - שלא יכול להיות סטרילי - כדי להגן על ישראלים מפני רבים שרוצים לחסלם גם בלי קשר לכיבוש. 8200 היא גם זו שמאפשרת לצבא, כאשר הוא מקבל הנחיה כזאת מהדרג המדיני, להימנע מפגיעה בחפים מפשע כאשר פוגעים בטרוריסטים.

 

איזו שיקול גובר? באזור דמדומים לא יכולה להיות הכרעה כוללת. כל מקרה לגופו, כל תאריך לגופו, כל סרבן לגופו. בישראל של ספטמבר 2014 סיימה ממשלה מלחמה כושלת ואכזרית - כושלת בשני הצדדים ואכזרית בשני הצדדים - בין ישראלים לפלסטינים, בהפקעה ברברית של עוד אדמות פלסטיניות. כך היא מכינה את המלחמה הבאה. כך היא מעמיקה את הכיבוש, וגם את השירות שמעניק הצבא לכיבוש. כך היא תורמת את חלקה לסבבים חוזרים ונשנים של מלחמות ושפך דם.

 

בתאריך זה ובנסיבות אלה, סרבנות 43 אנשי מילואים של יחידת עילית תורמת לחברה הישראלית בהמחשת האסון שבכיבוש המתמשך ובאזורי הדמדומים שהוא יוצר יותר משהיא פוגעת ביכולת הצבאית של ישראל.

 

פרופ' נסים קלדרון, מבקר ספרות

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל שחר
סרבני 8200
צילום: טל שחר
נסים קלדרון
מומלצים