שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  בדרך לאוסקר: "גט" זכה בפרס אופיר

  הסרט "גט: משפטה של ויויאן אמסלם" שמסיים את הטרילוגיה של האחים שלומי ורונית אלקבץ, זכה בפרס הסרט הטוב ביותר בטקס פרסי אופיר. סרטה של טליה לביא "אפס ביחסי אנוש" זכה בשישה פרסים: הבמאית, התסריט, השחקנית הראשית, העריכה, הליהוק והמוזיקה. בעקבותיו, גרפה השחקנית דאנה איבגי שני פרסים - השחקנית הראשית ושחקנית המשנה

  והזוכה באוסקר (הישראלי) הוא "גט: משפטה של ויויאן אמסלם". האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה, הכריעה הערב (א') את המירוץ של הקולנוע המקומי לפרס הסרט הטוב של השנה, עם ההכרזה על זכיית הסרט של רונית ושלומי אלקבץ בתואר הנכסף בטקס פרסי אופיר לשנת 2014, שאותו הנחה השחקן מוני מושונוב. הזכייה הזו תשגר את "גט" לרשימת המועמדים ההתחלתית לפרס האוסקר הזר.

   

  ביקורת סרט על "גט: משפטה של ויויאן אמסלם"

   

  הזכייה בפרס אופיר מהווה, כאמור, את יריית הזינוק של הסרט לדרך הארוכה ורצופת המכשולים אל טקס האוסקר שייערך בלוס אנג'לס ב-22 בפברואר, 2015. עד אז הוא יצטרך לעבור את תהליך הסינון הראשוני של אנשי האקדמיה האמריקנית בחודש ינואר, ולהצליח להשתרבב לחמשת המועמדים הסופיים כפי שיוכרזו ב-16 בינואר. בינתיים יכולים אנשי הצוות ליהנות מפרס זה, וכן מפרס שחקן המשנה הטוב ביותר שהוענק לששון גבאי על תפקידו ב"גט".

   

  רונית אלקבץ בסרטה שלה ושל אחיה שלומי, "גט: משפטה של ויויאן אמסלם" ()
  רונית אלקבץ בסרטה שלה ושל אחיה שלומי, "גט: משפטה של ויויאן אמסלם"
   

  סרטם של האחים אלקבץ מסיים את טרילוגיית ויויאן אמסלם, ומלווה את משפט הגירושים של הגיבורה - ובכך מבטא את האבסורד של הממסד הרבני. על הזכייה הגיבה רונית אלקבץ: "כבר לא ציפינו. מעבר להיותו פרס אישי עצום וגדול, זהו ניצחון היצירה והרוח של אלפי נשים בישראל. יש כאן חיים בלתי נסבלים, ואני מקווה שהסרט הזה יגביר את המודעות. שתיפתח הדלת ושנוכל לעזור לנשים הכלואות הללו. שאף אישה לא תתחנן שאיזה גבר ייתן לה את החופש שלה".

   

   
  בדרך לקבלת הפרס על הבמה, שמלתה הגרנדיוזית של השחקנית אלקבץ התפרקה, עד לכדי כך שהיו צריכים לסייע לה להרכיבה מחדש. כשרגליה נחשפו, ענטזה אלקבץ בהומור מול הקהל. על הזכייה הגיב גם אחיה, שלומי אלקבץ, כשפנה לחברי האקדמיה: "מתחתם אותנו יפה. אחלה בחירות לאורך כל הערב".

  צוות הסרט "גט" ברגע קבלת הפרס (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
  צוות הסרט "גט" ברגע קבלת הפרס(צילום: הרצל יוסף)
   

  עוד זוכה בולט בטקס הוא הסרט "אפס ביחסי אנוש" שגרף הערב שישה פרסים: פרס הבמאית, השחקנית הראשית, התסריט, העריכה, הליהוק והמוזיקה המקורית. "אפס ביחסי אנוש" הוא קומדיה שמתרחשת במשרד שלישות בבסיס צבאי בדרום הארץ. גיבורות הסרט, בגילומן של דאנה איבגי ונלי תגר, מגלמות חיילות-חברות-פקידות, שמנסות לשרוד את השירות הצבאי המתסכל שעובר עליהן במשרד מלא האינטריגות, תחת הקצינה "המורעלת" בגילומה של שני קליין.

  תקרית השמלה של רונית אלקבץ (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
  תקרית השמלה של רונית אלקבץ(צילום: הרצל יוסף)
   

  בפרס השחקנית הראשית הטובה ביותר זכתה דאנה איבגי על תפקידה בסרט "אפס ביחסי אנוש". איבגי זכתה הערב גם בפרס שחקנית המשנה הטובה ביותר על תפקידה בסרט "את לי לילה". על זכייתה הכפולה אמר אביה, השחקן משה איבגי: "סוף סוף תרמתי במשהו לקולנוע הישראלי".

  דאנה איבגי ב"אפס ביחסי אנוש". פרס השחקנית הטובה ביותר ()
  דאנה איבגי ב"אפס ביחסי אנוש". פרס השחקנית הטובה ביותר
   

  עוד זכו באופיר: בפרס השחקן הראשי הטוב ביותר זכה זאב רווח על תפקידו בסרט "מיתה טובה". בפרס הסרט התיעודי הטוב ביותר באורך מלא זכה "הנסיך הירוק" של נדב שרמן. פרס התסריט הטוב ביותר ניתן לטליה לביא, על הסרט "אפס ביחסי אנוש". בפרס העריכה הטובה ביותר זכה העורך אריק להב ליבוביץ' על "אפס ביחסי אנוש".

  זאב רווח. פרס השחקן הטוב ביותר על "מיתה טובה" (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
  זאב רווח. פרס השחקן הטוב ביותר על "מיתה טובה"
   

  בפרס העיצוב האמנותי זכה אבי אביבי על הסרט "יונה". בפרס המוזיקה המקורית זכה רן בגנו על המוזיקה לסרט "אפס ביחסי אנוש". בפרס הצילום זכה טובי הוכשטיין על הסרט "מיתה טובה". בפרס הסרט הקצר זכתה הדס איילון מאוניברסיטת תל אביב על סרטה "פריז על המים". בפרס הפסקול הטוב ביותר זכה אביב אלדמע על "מיתה טובה". בפרס הליהוק זכתה אורית אזולאי על "אפס ביחסי אנוש".

  טליה לביא מקבלת את פרס הבמאית על "אפס ביחסי אנוש" (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
  טליה לביא מקבלת את פרס הבמאית על "אפס ביחסי אנוש"(צילום: הרצל יוסף)
   

  כמו כן השחקן, הבמאי והיוצר יהודה ברקן זכה בטקס בפרס מפעל חיים. על הזכייה הגיב ברקן: "כואב לי לראות כמה יפה הייתי...שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה", הוא בירך. עוד נזכר ברקן בליהוק הראשון שלו ל"לופו" של הבמאי מנחם גולן שהלך לעולמו לאחרונה, שהעניק לו את התפקיד הראשון שלו בקולנוע אי פעם. בפרס על הישגים מקצועיים בולטים בתחום העשייה הקולנועית, זכה הסאונדמן אלי ירקוני.

   

  אכזבה כלשהי נרשמה לסרט "מיתה טובה", שעתיד לצאת לאקרנים בשבועות הקרובים. הסרט היה מועמד למספר הקטגוריות הרב ביותר (14), וזכה, כאמור, רק בארבע: בפרס הצילום, הפסקול, האיפור והשחקן הראשי.

   

  רשימת הזוכים המלאה:

  הסרט הטוב: "גט: המשפט של ויויאן אמסלם".

  בימוי: טליה לביא על "אפס ביחסי אנוש".

  שחקן ראשי: זאב רווח על תפקידו ב"מיתה טובה".

  שחקנית ראשית: דאנה איבגי על תפקידה ב"אפס ביחסי אנוש".

  שחקן משנה: ששון גבאי על תפקידו ב"גט: משפטה של ויויאן אמסלם".

  שחקנית משנה: דאנה אבגי על תפקידה ב"את לי לילה".

  סרט תיעודי באורך מלא: "הנסיך הירוק" של נדב שרמן.

  סרט תיעודי קצר (עד 60 דקות): "כופר נפש" של קרן שעיו.

  סרט קצר: "פריז על המים" של הדס איילון.

  תסריט: טליה לביא על "אפס ביחסי אנוש".

  צילום: טובי הוכשטיין על "מיתה טובה".

  עריכה: אריק להב ליבוביץ' על "אפס ביחסי אנוש".

  מוזיקה מקורית: רן בגנו על "אפס ביחסי אנוש".

  עיצוב פסקול: אביב אלדמע על "מיתה טובה".

  עיצוב אמנותי: אבי אביבי על הסרט "יונה".

  עיצוב תלבושות: מיכל דור וענבל רוזנטל על "יונה".

  איפור: אורלי רונן על "מיתה טובה".

  ליהוק: אורית אזולאי על "אפס ביחסי אנוש".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "גט: משפטה של ויויאן אמסלם". זכה בפרס הסרט הטוב ביותר
  לאתר ההטבות
  מומלצים