שתף קטע נבחר

לונדון: חרדים הפרידו מדרכות - ועוררו סערה

חסידי צ'רנוביל תלו שלטים באידיש ובאנגלית שקראו לנשים "ללכת בצד הזה של הרחוב בלבד" בשכונה לונדונית, ועוררו סערה. מועצת העיר מיהרה להסיר את השלטים ולגנות: "בלתי מתקבל על הדעת להגביל את חופש התנועה של נשים במרחב הציבורי". החסידים: מדובר באירוע נקודתי, ליהודים בלבד

המדרכות הנפרדות הגיעו ללונדון: רחובות השכונה החרדית סטמפורד היל שבלונדון התווספו לפני כשבוע, כרזות רחוב המורות לנשים באיזה צד של הרחוב עליהן ללכת, כך על פי דיווחים בעיתוני הממלכה המאוחדת.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

על השלטים באידיש ובאנגלית נכתב: "נשים צריכות ללכת בצד הזה של הרחוב בלבד". הרשויות העירוניות לא התלהבו מהמדיניות החדשה, ודאגו להסרת השלטים - אך הסערה, כך מתברר, מסרבת לשקוע. "זה כמובן בלתי מתקבל על הדעת, ניסיון להגביל את חופש התנועה של נשים במרחב הציבורי", אומרת אומרת חברת עיריית לונדון, רוזמרי סאלס.

 

קראו עוד בערוץ יהדות :

 

בארגון השומרים" החרדי - ארגון וולנטרי העוסק בשמירה ושיטור באזורים החרדיים - מסרו כי השלטים נתלו באופן זמני על ידי חסידי צ'רנוביל המתגוררים בשכונה, במהלך אירוע נקודתי. לדבריו, מדובר ברחוב צר מאוד, והחסידים ביקשו לייצר הפרדה מגדרית. אלא שהתושבים שאינם יהודים לא ממש הבינו ואף לא קיבלו את כוונת המארגנים.

 

"נועדו ספציפית לקהילה החרדית"

חיים הוכהאוזר, חבר הארגון, סיפר כי נוכח הסערה שהתחוללה בתקשורת הבריטית, הוא יצר קשר עם תולי המודעות. לדבריו, השלטים נועדו עבור האוכולסייה היהודית אורתודקסית באופן ספציפי, ולא עבור עוברי אורח שאינם חרדים.

 

על השלטים באידיש ובאנגלית נכתב: "נשים צריכות ללכת בצד הזה של הרחוב בלבד" (צילום: Twitter/@Sean__Clare) (צילום: Twitter/@Sean__Clare)
על השלטים באידיש ובאנגלית נכתב: "נשים צריכות ללכת בצד הזה של הרחוב בלבד"(צילום: Twitter/@Sean__Clare)

 

החרדים ניסו להסביר בתגובה להתקפות עליהם, כי השלטים נתלו במטרה למנוע עירוב של גברים ונשים על מדרכות השכונה מממניעים דתיים, וגם זאת לטובת אירוע נקודתי של הכנסת ספר תורה, שנערך במהלך השבוע שעבר.

 

על פי ה"איבניג סטנדרט" התגובות הנזעמות הראשונות על השילוט המפריד בין גברים לנשים על מדרכות השכונה, הגיעו דרך תמונות של הכרוזים שהעלו תושבים מקומים לחשבון הטוויטר שלהם. אד וואלס, תושב מקומי, כתב כי "מידע נוסף על השלט יכול היה להיות טוב. זה אכן יוצר אינטרקציה שלילית מאוד, אם אתה לא יודע את הסיבה".

 

תושב אחר היה נחרץ אף יותר: אם הייתי נתקל באחד מאותם תושבים חרדים, הייתי הולך במכוון על המדרכה 'הלא מתאימה' מתוך עקשות לשמה", אמר.

 

הוכהאוזר ציין כי "התגובות הביקורתיות" נשלחו לתולי השלטים, תוך ציון כי אלה ניתלו ללא הסבר ראוי באנגלית על כוונתם - ולכן הם עלולים להיתפס כפוגעניים כלפי אנשים שאינם מכירים את המנטליות או את אופן הניסוח המקובל בקהילה החרדית.

 

איך אומרים באנגלית "הדרת נשים"?

אך נראה כי אין המדובר הבעיה של "חוסר ידע" או היעדר הסברים מתאימים. רוזמרי סאלס, חברת העירייה מטעם סטמפורד היל מערב,

מסרה כי מספר תושבים הביאו לתשומת ליבה את השלטים מעוררי המחלוקת, שהורדו כאמור על ידי הרשויות. "זה כמובן בלתי מתקבל על הדעת", אמרה סאלס. "פקחי העירייה הסירו את הכרוזים מייד כשהתקבל דיווח עליהם".

 

מפקד תחנת המשטרה המקומית, אנדי ווקר, מסר לכלי התקשורת כי הודיע למארגנים ולראשי הקהילה המקומית על הפוטנציאל לעימותים" הטמון בכרזות שנתלו", כהגדרתו. בסטמפורד היל הלונדונית חיים על פי הערכות כ-20 אלף יהודים, והם מהווים כשליש ממספר התושבים במקום.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ככה זה נראה כשניסו להפריד מדרכות בירושלים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים