שתף קטע נבחר

הכול בגלל דלעת: עבריין נפצע בעבודות שירות

המדינה תשלם 130 אלף שקל למורשע בפלילים שנשלח לרצות את עונשו במטבח בית חולים. השופטת: הוא לא הודרך כיצד לחתוך דלעת - ונפצע

14 שנים אחרי שנפצע במהלך עבודות שירות במטבח של בית החולים "כפר שאול" הגיעה לסיומה תביעה משפטית שהגיש: בית משפט השלום בירושלים קבע שהמדינה התרשלה כלפי התובע, שלא הודרך לפני שניגש למשימת חיתוך דלעת, ולכן הוא יפוצה ב-130 אלף שקל.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

האירוע התרחש בשנת 2000 ובמסגרתו פגעה בידו הסכין שבה השתמש. אחת מאצבעותיו נפגעה והוא עבר כמה ניתוחים. הוא הגיש תביעה נגד המדינה ודרש לפצות אותו על נזקיו, בהם הפסדי שכר, הוצאות רפואיות, כאב וסבל וירידה בתפקוד בעבודה.

 

המדינה הכחישה כל אחריות לאירוע וטענה שפציעה מסכין היא סיכון טבעי של כל עובד מטבח והיא לא הייתה יכולה למנוע זאת.

 

אבל כאמור השופטת יעל ייטב פסקה לטובת התובע וקבעה שחיתוך של דלעת, ירק קשה עד מאוד, דורש מקצועיות. העברת התפקיד לעובדים לא מיומנים הייתה מסוכנת ולא הוכח שהתובע עבר הדרכה מקצועית קודם למשימה.

 

"אני סבורה שבהגדרה של החובה המוטלת על מעביד לדאוג לסביבת עבודה בטוחה, היה על המעביד להדריך את התובע בעבודה הייחודית של הטיפול בדלעת, להזהירו מפני מרקמה והקשיים הצפויים בחיתוכה ובקילופה, ולוודא שהשימוש יעשה בסכין המתאימה לכך", נכתב בפסק הדין.

 

"עצם העובדה שהנתבעת הותירה לעובד הבלתי מיומן שאין לו ניסיון בעבודה עם דלעת, אף לא בעבודה עם הסכינים המצויים במטבחה, לבחור את הסכין לפי ראות עינו, ללמוד תוך כדי עבודה מהי הסכין הנוחה לו לשימוש, אינה עולה בקנה אחד עם החובה המוטלת על מעביד ומעמידה את העובד בפני סיכון בלתי סביר".

 

השופטת לא ייחסה לתובע אשם תורם כיוון שלא מדובר בעובד מנוסה שהיה אמור להיות מודע לסיכון ולהימנע ממנו.

 

בהתאם לחוות דעת המומחית שמונתה מטעם בית המשפט פסקה השופטת שלתובע נותרה נכות של 13%, ולאחר שאמדה את נזקיו היא קבעה שיפוצה ב-130 אלף שקל על נזק לא ממוני (כאב וסבל), גריעה מכושר השתכרות ועזרת הזולת. בנוסף, חויבה המדינה להחזיר לו את הוצאות המשפט ולשלם שכר טרחת עו"ד בשיעור 15.34% מסכום הפיצוי.

 

ראוי שפסק הדין יילמד בקפידה על ידי המעסיקים מאחר שיש בו הרחבה משמעותית של חובת הזהירות של מעסיק כלפי עובדו בכל הנוגע לבטיחות בעבודה. ההרחבה מתבטאת בכך שמעסיק אחראי להדריך עובד כיאות גם בנוגע לפעולה לכאורה פשוטה כמו חיתוך ירקות (ודלעת בפרט) - פעולה שמתבצעת על ידי כל אחד, גם בביתו הפרטי, ואינה דורשת מיומנות מקצועית.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד ע' גבעון
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד מאהר אלמדי
  • עו"ד טלי שקד עוסקת בדיני נזיקין, תאונות עבודה ורשלנות רפואית
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים