שתף קטע נבחר

טיצ'ינו: שוויץ של איטליה

בין הרים ובין סלעים ואגמים שוכן החבל השוויצרי-איטלקי הירוק, הקסום ועוצר הנשימה. בואו עם גלעד חסקין למסע מרהיב בין הנופים היפים ביותר באירופה

המעבר מהחבל הגרמני של שוויץ לחבל האיטלקי שלה, מפתיע מאוד. זהו מעבר חד. ממדרונות קירחים, מקור ורוח, לצמחייה עשירה, סוב-טרופית כמעט. מכול עבר שוצפים מפלי מים ויוצרים דרמה נהדרת. חיש קל מתברר שהמעבר הנופי, חד ודרמטי ככול שיהיה, מתגמד לעומת המעבר התרבותי - מגרמנים לאיטלקים. האווירה, הפרצופים, השפה. הכל איטליה, רק מסודר יותר.

 (מפה: Shutterstock)
(מפה: Shutterstock)

לטיצ'ינו מספר אסטרונומי של שעות שמש בסטנדרטים שוויצריים. הדבר הופך את קווי החוף של אגמיה הגדולים (160 ק"מ) לאידיאלים לנופש. לשמיים זרועי הכוכבים של טיצ'ינו יצא שם בשוויץ. בלילות ירח בהירים, בוהקות הפסגות המושלגות ומי האגמים מחזירים לשחקים אור יקרות.

 

בלינצונה (Bellinzona)

בירת המחוז, נודעת בבנייניה הנאים ובצוקים המוריקים המעיקים עליה ובמבצרים הבנויים על המדרונות הגולשים אליה. בכיכר המרכזית, בעלת החזות האיטלקית-לומבארדית להפליא, כנסיה מרשימה בסגנון בארוק ופיאצות בעיצוב איטלקי.

נופי טיצ'ינו (צילומים: גלעד חסקין) (גלעד חסקין)
נופי טיצ'ינו (צילומים: גלעד חסקין)

מדי שבת מתקיים שוק אזורי בבלינצונה. עשרות רוכלים מקימים ביתנים קטנים בכיכר העיר וברחובות הסמוכים לה, בפתחם של פונדקים וחנויות, ומציעים שם תוצרת חקלאית טרייה: גבינות תוצרת בית, נקניקים, דברי מאפה מקומיים, צעצועים ועבודות יד.

 

האגם הקסום לוגאנו (Lugano)

לוגאנו שוכנת במפרץ קטן בצדו הצפוני של האגם, יש בה מבנים מרשימים בסגנון לומבארדי, גלריות, כנסיות מוזיאונים וחנויות אקסקלוסיביות. הכול "ארוז" בין הרים לאגם. צבעוני, עשיר ובעיקר מעוצב. בשוויץ, כמו בשוויץ.

 (גלעד חסקין)

אגם לוגאנו (Lugano) הוא גוף מים קסום, החבוי בין מדרונות אלפיניים תלולים ונחשב לאחד המראות המרהיבים של בטיצ'ינו. מעל העיירה פרדיסו (Paradiso) שלחוף האגם, מזדקר הר סן סלבטורה (San Salvatore), לגובה של 912 מ'.

 

למרגלות ההר, במבט ממעוף הציפור ממש, ניבט האגם, שצבעו כחול עמוק, כשהוא שולח לכול עבר זרועות ההולכות וצרות, ככל שהן נדחקות פנימה, לתוך ההרים. הזרועות הללו, המזכירות בצורתם פיורדים נורווגיים, נוצרו באותו אופן ממש - מנסיגת קרחונים. אלו לשונות מים בצבע כחול עמוק, כשהיערות הגולשים לקוו החוף ממש, מוסיפים להם משנה הוד.

 (גלעד חסקין)
 

מומלץ לרדת רגלית, דרך היער, שריח נעים של רקבובית עולה ממנו, עד עיירה קסומה בשם קרמונה (Carmona). במרחק של כרבע שעה מהעיירה המנומנמת הזאת, על מדרון ההר, נטוע גן בוטאני, שבתקופת האביב והקיץ המוקדם פרחי הרודודנדרום משתוללים בו, בגוונים סוערים של צהוב, אדום, כתום וורוד ויוצרים מרבד ריחני וזוהר. הגן בנוי על המדרון ומראשו, ליד מסעדה קטנה, נשקף נוף של משטחי פריחה, עצים בגווני ירוק וסגול, למעלה כתר של הרים מושלגים ולמטה האגם...

 

מורקוטה (Morcote)

זהו כפר דייגים קסום, הנמצא במרחק של שיט קצר מלוגאנו, אך נראה כעולם אחר. שקט, רגוע. עם סמטאות צרות, וילות ישנות, מונומנטים ארכיטקטוניים מרשימים ובתי קפה. גרם מדרגות ארוך מוביל לכנסיה הרומנסקית הקסומה סנטה מריה דל סאסו (Saso) שממה נשקפת תצפית יפהפה על העיירה ועל האגם, כל הדרך עד לאיטליה.

 (גלעד חסקין)

למי שיש עדיין מקום לקלוט עוד יופי וצבע, אפשר וכדאי לבקר בגני שרר (Scherrer Garden), הסמוכים. זהו לא רק אוסף עשיר של צמחיה סוב-טרופית, אלא גם מצבור של מבנים מעודנים, שאינם קשורים למקום: מראה סוריאליסטי של מקדש יווני, בית תה סיאמזי, ומקדש מצרי.

 

בקעת ורזסקה (Verzasca)

מעל לוגאנו שוכנת הבקעה האלפינית, שעוצבה על ידי מי שיטפונות במרוצת הדורות. תולדותיה של הבקעה ניכרות בבתים הכפריים העתיקים. כך למשל, הכפר לאברטזו (Lavertezzo) המפורסם בגשר הקשתות היפה הבנוי לרוחב הנחל ומכונה "הגשר הרומאי", למרות שנבנה רק במאה ה-17.

 (גלעד חסקין)

זוהי אחת הנקודות המצולמות ביותר בטיצ'ינו ומשמש כסמלה המסחרי של הבקעה. תחנתו האחרונה של האוטובוס היא בכפר סונוגנו (Sonogno), אך מתברר כי כאן רק מתחיל הדבר האמיתי. סביבו הרים מושלגים וכרי הדשא שלו מנוקדים באלפי פרחים צהובים. הכפר יושב ב"מזלג" בקעות, שלאורך כל אחת מהן פרושים כפרים ציוריים, חלקם לחוף הנחל, אחרים תלויים על המצוק, כקן נשרים.

 

לאגו מאג'ורה (Lago Maggiore)

לוקרנו (Lucarno), היא עיר הדורה ונעימה, לחופו של לאגו מאג'ורה (Lago Maggiore), שרק הקצה הצפוני שלו (60 ק"מ לבד) נמצא בשוויץ ורובו ככולו באיטליה. ההרים הגבוהים שמסביבו, חוסמים את דרכן של הרוחות הצפוניות והודות להם שורר בלוקרנו אקלים סוב טרופי ממש.

 (גלעד חסקין)

כמו בכל מקום באלפים, טיול טוב מתחיל בתצפית. מעל תחנת הרכבת של לוקרנו מטפס רכבל אל צימטה (Cimetta), בגובה של 1770 מ'. משם, נשקפת פנורמה מושלמת על האגם, הבקעות החודרות לאלפים האיטלקיים והפסגות המושלגות ברקע.

 

במרחק של נסיעה קצרה שוכנת העיירה הציורית אסקונה (Ascona) המכונה בז'רגון התיירותי המקומי: "הפנינה של אגם מאג'ורה". הבתים המסורתיים בנויים בקשת צבעונית מול המים ולאורך קו החוף נטועים עצים גזומים בקפידה. מדי יום יוצאים טיולי שייט, המבקרים בכפרי דייגים ובעיירות ציוריות לחופי האגם וכן באיים היפים. מרביתם בשטח איטליה.

הסופר הצרפתי שטנדל כתב: "אם יש לך לב וחולצה, תמכור את החולצה וצא לבקר בלאגו מאג'ורה....".

 

בקעת מצ'יה (Maggia)

זוהי בקעה אלפינית, שצדודית הרוחב שלה כצורת האות U, עדות להיווצרותה כתוצאה מגלישת קרחונים. המפלים התלויים מעל הבקעה נראים למרחוק כחוטי כסף והם עדות לאותם קרחונים, שהיו ונמסו.

 (גלעד חסקין)

הבקעה מציעה למטייל קניונים נהדרים, פסגות מושלגות, מדרונות בוהקים בשלל של גווני ירוק, יערות של אלונים, ערמונים, ואשוחים, גנים הנמצאים בשלל פריחתם ואינספור מפלי מים. אבל לא רק. העיקר הוא הנוף האנושי, היכולת של האדם להשתלב בטבע: לבנות טראסות, לחצוב תעלות, להקים גשרונים וכנסיות קטנות בראשי ההרים, שלא לדבר על הכפרים הבנויים מעל הנחל, או כפרי הרועים, התלויים על המצוקים.

 (גלעד חסקין)

הבקעה מציעה למטייל מערות, המשמשות כיעד לסנפלינג, צוקים למטפסים, 700 ק"מ של מסלולי הליכה ובריכות מים טבעיות הקורצות לצוללנים, כמו לנופשים.

 

מי ששבע מהנוף ורוצה להתמקד באדם ועמלו, יכול לערוך כאן טיול שכולו אומנים. הבקעה נותנת השראה לפסלים, ציירים מגלפים בעץ וסתתים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים