שתף קטע נבחר

ראש בתי הדין פסל עצמו - המסורבות החלו להשתחרר

מנפלאות בית הדין: סכסוך מר בין ראש אבות בתי הדין האזוריים בירושלים ליו"ר ארגון "מבוי סתום" המייצגת מסורבות גט, הביא את הרב ישראל יפרח לפסול עצמו מלדון בכל התיקים שבהן דנה בתיה כהנא דרור. התוצאה: תיקים קשים של מסורבות גט החלו להיפתר בזה אחרי זה בהרכבים אחרים

אחרי שנים של מבוי סתום, מצא בית הדין הרבני בירושלים דרך מקורית - אם כי מוזרה משהו - להתיר את מסורבות הגט . זה קרה דווקא הודות ליחסי העבודה בין בכיר הדיינים בעיר, לבין טוענת רבנית ידועה המופיעה בפניו באופן תדיר, שעלו על שרטון – לטובת הנשים.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

השניים הגישו תלונות הדדיות זה נגד זו, שבעקבותיהן פסל הרב את עצמו לדיון בתיקים שבהם היא מייצגת. התוצאה: כמה מקרי סרבנות קשים שהיו "תקועים" על שולחנו במשך שנים, נפתרו באחת על ידי ההרכבים החלופיים. הגברים הסכימו לגט - והנשים "שוחררו".

 

קראו עוד בערוץ יהדות :

אוצר על קיר: פיוטים אבודים ותפילות נידחות

 

הרב ישראל יפרח, ראש אבות בתי הדין האזוריים בירושלים (המקבילה השיפוטית-דתית לנשיא בית המשפט המחוזי), ומי שאף היה מועמד לכהונה בבית הדין הגדול (מקביל לשופט עליון), עתר בפברואר האחרון לוועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין, יחד עם שני דיינים נוספים, נגד מנכ"לית ארגון "מבוי סתום" למען עגונות ומסורבות גט, עו"ד בתיה כהנא-דרור.

 

לטענתו, היא הופיעה בפניהם ב"עיניים יוקדות שנאה ובוז", התנהגה ב"כוחנות חסרת רסן", הקליטה דיונים אף שהוזהרה לא לעשות כן, ובראיונות לעיתונות כינתה את בית הדין "מקום של זוהמה, רשעות ושחיתות" - ואת הדיינים: "פושעים".

 

הדיינים קראו לעורכת הדין "שקרנית"

בתגובה שנדרשה כהנא-דרור למסור ללשכת עורכי הדין, היא תיארה מציאות "הפוכה בתכלית"

(כהגדרתה), וסיפרה כי מיד לאחר שהדיינים שמעו את שמה, בפתח הדיון המדובר - הם החלו לתקוף אותה, להטיח בה האשמות ולכנות אותה "שקרנית" - בלי שום קשר לתיק הנידון.

 

"אכן הקלטתי חלקים מן הדיון - דבר שאינו מנוגד לכללי האתיקה", כתבה לוועדת האתיקה, "ההקלטות לא פורסמו ולא הושמעו בשום מקום פומבי או באמצעי התקשורת. הקלטת הדיון נועדה להגן על האינטרס הלגיטימי שלי, כאשר במהלך הדיון הותקפתי על ידי הדיינים, והפכתי מעו"ד שמייצגת לקוחה למטרה לניגוח אישי – וכל זאת על גבה של מרשתי".

 

עוד טענה עו"ד כהנא-דרור, במענה לעתירת הדיינים כי הפרסומים והדעות שאותן היא מביעה מעת לעת באמצעי התקשורת על התנהלות בתי הדין הרבניים "אינן חורגות ממסגרת הביקורת הלגיטימית כנגד כל ערכאה שיפוטית ועומדות בכללי האתיקה של עורכי הדין".

 

הדיינים למסורבת: "את יכולה לצעוק עד לשמים"

שלושה חודשים לאחר מכן, הגיעה "תגובה" נוספת – הפעם בדמות של תלונה מצד ד', אחת

מלקוחותיה של העו"ד, נגד אותם שלושה דיינים.

 

במכתב לנציב תלונות הציבור על שופטים, השופט (בדימוס) אליעזר ריבלין, סיפרה כי מזה ארבע שנים היא חיה בנפרד מבעלה הרשמי המכור לסמים, אך למרות שחלף זמן רב כל כך מאז פתיחת תיק הגירושין ואף ניתן חיוב גט, האיש מסרב לגרשה - ובית הדין אינו משתמש בסל הסנקציות שבסמכותם להפעיל נגדו.

 

האישה, אם לשלושה ילדים בגילאי 6 עד 14, רמזה כי היא כבר חייה עם בן-זוג אחר, כאשר טענה ל"דחיפות רבה" לגט בגלל "חשש ממזרות". היא האשימה את הדיינים, ובראשם יפרח, וסיפרה כי גם כאשר ויתרה בצער על זכותה לדמי מזונות, הבעל עמד בסירובו לגרשה, אך במקום לנקוט נגדו בסנקציות - הציע לה בית הדין לוותר גם על דירת הוריה שבה היא מתגוררת בתמורה לקבל גט.

 

ד' תיארה במכתב התלונה דיון קשה שבו הושתקה על ידי יפרח באמירות כגון "את יכולה להגיד את הדברים שלך 20 פעם" ו"את יכולה לצעוק מפה עד לשמים", ובו גם התייחס (יחד עם חבריו להרכב) בבוז לבאת-כוחה כהנא-דרור, תוך שהם מחקים אותה ו"מדברים אליה בגסות".

 

הגט נשלח מאומן

הדיינים, בתגובתם, בחרו לתקוף את ארגון "מבוי סתום" וטענו שהוא "ידוע לשמצה ולהשמצה" וכתבו כי בשל כך הם אינם מוכנים להתעמת עם הטענות עצמן, אך הנציב ריבלין מצא בפרוטוקול הדיונים את האמירות השנויות במחלוקת שיוחסו להם בפרוטוקולים, והעיר: "מוטלת על בית הדין החובה לשמור על מזג שיפוטי מתאים, עם כל הקושי שבדבר".

 

את דרך השתקת האישה שתוארה בתלונה הגדיר "התבטאות לא ראויה", אך ציין כי לצד זאת ביטאו הדיינים בדיון גם כאב על מצוקת האישה, ופעלו לזירוז הגירושים.

 

כאמור, בעקבות העתירות ההדדיות פסל את עצמו הרב יפרח מלדון בתיקים שבהם כהנא-דרור מייצגת – וכעת מתברר כי הנשים הרוויחו.

 

המקרה הטרי ביותר הוא של א', שנפלה קורבן לאלימות מצד בעלה, אך כל העדויות וההוכחות

שהציגה לדיינים במשך תקופה ארוכה של דיונים קשים ומתסכלים - לא הביאו לגט, עד שהתייאשה וסגרה את התיק "בעקבות אטימות בית הדין" (כלשונה, במסמך רשמי שהגישה לו). לאחר מכן התעשתה וביקשה לפתוח אותו מחדש, והרב יפרח נאות לכך, ובהתאם לפסילה העביר אותו להרכב אחר.

 

בינתיים, עזב הבעל, חסיד ברסלב, את ישראל, ובחודשים האחרונים שהה סמוך לקבר רבי נחמן מאומן באוקראינה. בהיעדרו מן הארץ הפכה סרבנות הגט קשה עוד יותר. ועם כל זאת, לפני כשבועיים התקיים הדיון הראשון בעניינה בפני הדיין החלופי, הרב יקותיאל כהן, וכבר בסיומו הסכימו הצדדים על הגירושים.

 

בשבוע שעבר, ימים ספורים לאחר אותה פריצת דרך ולפני ראש השנה, גירש י' את א' היישר מהעיירה אומן, כשהוא מסמיך אנשים בישראל להסדיר זאת.

 

אחרי ארבע שנים - סוף-סוף סנקציות וגט

במקרה נוסף הועבר הטיפול בתיק של ד', האישה שהתלוננה נגד יפרח, להרכב אחר. התוצאה: בדיון הראשון בפני הדיין אברהם שיינפלד, נשלח הגבר למעצר בפעם הראשונה מאז החל בסרבנותו לגרשה. הסנקציה הועילה, ובדיון השני כבר התרצה למסור לה גט. בתוך חודש אחד של טיפול על ידי הדיין החלופי, הגיעה לסיומה סאגה שנמשכה למעלה מארבע שנים תחת ידי הרב יפרח.

 

עו"ד כהנא-דרור מספרת כי מקרה קשה נוסף הנמשך כבר שלוש שנים והועבר להרכב אחר, נמצא ככל הנראה גם הוא בדרך לפיתרון, והיא מדווחת על "אוירה עניינית ותפנית לטובה" בדיונים.

 

במסדרונות בית הדין בירושלים כבר מתלוצצים ואומרים כי הדיין והעו"ד, המסוכסכים ביניהם, יכולים "לעשות ביחד כסף קל" אם האחרונה רק תצטרף לייצוג בכל תיק גירושים השוכב על שולחנו ללא פיתרון, והוא יפסול את עצמו. "הנשים בוודאי יסכימו לשלם הרבה כדי להיגאל בכזו קלות מכבלי בעליהן", התבדח אחד מבאי המקום.

 

הנהלת בתיה"ד: "היא מנהלת מלחמה חורמה אישית"

כהנא-דרור קראה לשרת המשפטים ציפי לבני לגלות מעורבות-יתר בנעשה בבתי הדין הרבניים, לרדת לשטח ולבקר בהם - ולא להסתפק עוד רק במהלכים טכניים ולא משמעותיים כמינוי זמני של אישה לתפקיד המנכ"ל.

 

לדבריה, הרב יפרח מייצג את אטימות חלק מהדיינים בתי הדין הרבניים, ש"מצד אחד מחזיקים

במונופול על הגירושים - ומצד שני לא מאפשרים לנשים שנידונות בפניהם לעשות זאת בכבוד ובהגינות".

 

מנכ"לית "מבוי סתום" סיכמה כי "יש לתקן את המצב המוזר שבו המוסד הזה נוגע כמעט לכל אזרח בישראל, ויחד עם זאת בעצם לא מעניין אף אחד".

 

מהנהלת בתי הדין הרבניים נמסר בתגובה: "עו"ד בתיה כהנא-דרור מנהלת מלחמה חורמה אישית בראש אבות בית הדין בירושלים, הרב ישראל יפרח. אין בדברים שהועברו אל הנהלת בתי הדין הרבניים כל ביסוס עובדתי. הטענות מתעלמות ממאות ואלפי תיקי גירושין, ובהם תיקי סרבנות גט, שנדונו לפני הראב"ד הרב ישראל יפרח – תיקים שלא טופלו בידי עו"ד כהנא-דרור – והסתיימו בפרק זמן קצר בגט".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המציאות עולה על כל דמיון. "המשפט של ויויאן אמסלם"
הנשים הרוויחו. עו"ד בתיה הכהנא דרור
צילום: גיל יוחנן
בית הדין הרבני בירושלים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים