שתף קטע נבחר

בחנו עצמכם: מה אתם יודעים על פרסי הנובל?

היטלר היה מועמד לפרס נובל לשלום? צ'רצ'יל זכה? האם אפשר לזכות רק פעם אחת? וכמה נשים מחזיקות בתואר? המדריך לשבוע הכרזת הזוכים

טירוף הענקת פרסי הנובל החל היום (יום ב') עם ההכרזה על זכייתם של שלושה חוקרי מוח, בריטי-אמריקני ובעל ואישה נורבגים, בפרס נובל לרפואה. שופטי הוועדה הבוחרת באוסלו יכריזו מדי יום השבוע על הזוכים בתחומים השונים, וכדי שלא תמצאו את עצמכם נבוכים בשיחות סלון על חגיגת הפרסים הזו, המפורסמת ביותר בעולם אחרי האוסקר, סוכנות AP יצרה מדריך נכון-לא נכון לשירותכם.

 

עוד חדשות בעולם :

הקרב על קובאני: כורדית מתאבדת נגד דאעש

ברזיל לסיבוב שני: הנשיאה מול נכד הנשיא

"אני והמוסלמים שלי". שיגעון סלפי במכה

 

נכון או לא נכון?

אפשר לזכות רק פעם אחת בפרס נובל

לא נכון. לא קיימת הגבלה למספר פרסי הנובל שאדם יכול לזכות בהם. מדען אמריקני בשם ג'ון ברדין זכה בפרס הנובל לפיזיקה פעמיים, ב-1956 וב-1972. גם הביוכימאי פרדריק סנגר זכה בשני פרסים בתחום הכימיה, ב-1958 וב-1980.

 

אפשר להיות מועמד רק בקטגוריית נובל אחת

לא נכון. מארי קירי הפולנייה זכתה בפרס נובל לפיזיקה ב-1903 וב-1911 זכתה בפרס בתחום הכימיה. היא הייתה לאדם הראשון שקיבל שני פרסי נובל. גם לינוס פאולינג, מדען ופעיל שלום, זכה בפרס נובל לכימיה בשנת 1954 ובפרס נובל לשלום שמונה שנים מאוחר יותר.

הראשונה שקיבלה שני פרסי נובל. מארי קירי (צילום: Gettyimages Imagebank) (צילום: Gettyimages Imagebank)
הראשונה שקיבלה שני פרסי נובל. מארי קירי(צילום: Gettyimages Imagebank)

אי אפשר לשלול פרס נובל

נכון. תקנות הנובל ברורות בעניין זה: ברגע שקיבלת פרס נובל, הוא שלך לעולם. לפי פסקה 10 בתקנון הפרס: "לא יתקבלו ערעורים על החלטת הוועדה להעניק פרס, בדגש על כספי הזכייה הבאים עם הפרס". לכן, לעצומות ברשת הקוראות לשלול פרס לזוכה מסוים אין כל השפעה וגם לא תהיה. כמו במקרה של העצומה לשלול את פרס נובל לשלום שקיבל המנוח יו"ר אש"ף יאסר ערפאת יחד עם יצחק רבין ושמעון פרס ב-1994.  

 

ארבעה בני אדם יכולים לחלוק פרס נובל אחד

לא נכון. לפי תקנון הנובל, הפרסים יכולים להתחלק בין זוכים שונים אך לעולם לא בין יותר משלושה אנשים.

קידם "אחווה בין העמים" ופעל להתפרקות מנשק? היטלר (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
קידם "אחווה בין העמים" ופעל להתפרקות מנשק? היטלר(צילום: gettyimages)
 

היטלר היה מועמד לפרס נובל לשלום

נכון. אריק גוטפריד כריסטיאן ברנדט, מחוקק שבדי, הציע את מועמדותו של הצורר הנאצי ב-1939 לפרס נובל לשלום, משום שלטענתו קידם "אחווה בין העמים" ופעל להתפרקות עולמית מנשק. זמן קצר לאחר מכן משך ברנדט את מועמדותו בטענה כי מדובר היה באקט סאטירי. זה רק מראה שכל אחד יכול להיות מועמד לפרס - אבל אין זה אומר משהו על סיכוייו לזכות.

 

ווינסטון צ'רצ'יל זכה בפרס נובל לשלום

לא נכון. המנהיג הבריטי המפורסם לא זכה בפרס נובל לשלום, אלא בפרס נובל לספרות. צ'רצ'יל קיבל את הפרס ב-1953 על "מומחיותו הרבה בתיאור היסטורי וביוגרפי כמו גם מיומנותו הרטורית בהגנה על ערכים אנושיים נעלים".

 

איש שלום - לא. סופר - כן. צ'רצ'יל (צילום: getty images imagebank) (צילום: getty images imagebank)
איש שלום - לא. סופר - כן. צ'רצ'יל(צילום: getty images imagebank)

אפשר להעניק פרס נובל למי שמת

לא נכון. מאז 1974, רק בני אדם חיים יכולים להיות מועמדים לפרס. עם זאת, קרן הנובל חרגה מהרגלה בשנת 2011 כשגילתה מיד לאחר ההכרזה על פרס נובל לרפואה כי אחד הזוכים, ראלף שטיינמן, מת כמה ימים לפני כן. הנובל לא נשלל וכספי הפרס חולקו לצאצאיו.

 

יותר מ-94 אחוזים מזוכי פרס נובל הם גברים

לצערנו זה נכון. מתוך 847 זוכי פרס נובל מאז חלוקתו ב-1901, רק 44 מהם היו נשים - רק חמישה אחוזים. 15 נשים זכו בפרס נובל לשלום, בעוד רק אישה אחת, אלינור אוסטרום, זכתה בפרס בתחום הכלכלה ב-2009. שופטי הנובל אומרים כי הם לא מכניסים את המגדר לשיקולי הבחירה שלהם בזוכי הפרס. לדבריהם, האחוזים משקפים את השליטה הגברית ההיסטורית בתחומים שונים של מחקר.

 

פרס נובל בכלכלה אינו נובל רגיל

נכון. פרס נובל לכלכלה לא היה אחד מרשימת חמשת הפרסים - רפואה, פיזיקה, כימיה, ספרות

 ושלום - שאותה חיבר אלפרד נובל והופיעה בצוואתו. קטגוריית הפרס נוצרה על ידי הבנק המרכזי של שבדיה ב-1968 לזכרו של נובל. הזוכה בפרס מוכרז לצד הזוכים בפרסים האחרים, והמענק שניתן עמו עומד ל 1.1 מיליון דולרים כמו לשאר הזוכים. הפרס גם מוענק בטקס השנתי בדצמבר. אולם טכנית, הוא אינו פרס נובל. תוארו הרשמי הוא פרס בנק שבדיה לכלכלה.

 

כל פרסי הנובל מוכרזים בשטוקהולם

לא נכון. פרס נובל לשלום מוכרז ומוענק באוסלו, הבירה הנורבגית, לפי צוואתו של אלפרד נובל. אף אחד לא יודע מדוע הוא רצה כך. ייתכן שהדבר קשור לעובדה כי בזמן שהיה חי, נורבגיה ושבדיה היו לישות מדינית מאוחדת.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
פסלו של אלפרד נובל, ממציא הדינמיט, שעל שמו נקראים הפרסים המפורסמים
צילום: AFP
מומלצים