שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  4 סיבות לקשיי פוריות - ופתרון טבעי ורגשי

  רירית רחם דקה, הפלות חוזרות ומתח נפשי מונעים מיותר ויותר נשים לעבור מהלך תקין של הריון ולידה. במקביל לטיפול הקונווציונלי, מציעה הרפואה הסינית לסייע לגוף במצבים של חוסר איזון בזרימה הטבעית של האנרגיה והדם, כדי להשפיע על תהליך הביוץ והווסת. מדריך סיוע לפוריות

  בשנים האחרונות מצביעים הנתונים על גידול בתופעת חוסר פוריות בקרב נשים וגברים כאחד. הרפואה הסינית הקלאסית, אשר בוחנת את האדם על כל חלקיו, מגדירה את חוסר הפוריות כסימפטום. היא בוחרת למצוא את שורש הבעיה ואז להציע את הטיפול ההולם.

    

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  משפרים את הפוריות:

  בעיות פוריות: מתי יש באמת סיבה לדאגה

  פעם אחת במקום 7: זריקה חדשה לטיפולי פוריות

  טיפולי פוריות: 6 חידושים שיעזרו להיכנס להריון

   

  הטבע מאפשר לאשה ולגבר לקחת חלק ביצירת חיים חדשים. לשם כך נדרשים מאיתנו כל התנאים החיוניים, פיזית ורגשית. גופה של האישה בנוי באופן שיכול לקיים חיים, ויותר מכך ליצור חיים חדשים. אולם כדי ליצור נדרש ממנה לספק ולקיים את כל אותם תנאים שיהוו את הבסיס לאותה ראשוניות, הריון ולידה.

   

  האישה על פי הרפואה הסינית הקלאסית מוגדרת כמרכז של יצירה, בגופה קיים הרחם אשר מתואר ומשול לאדמה. כמו האדמה אשר יכולה להצמיח את הזרע במעמקיה ולהפוך אותה לנבט טרי הגדל והצומח לעץ, כך גם בגופה של האישה יכולה הביצית המופרית להיצמד אל דופן הרחם ולהצמיח חיים חדשים. רחם האישה, על פי הרפואה הסינית הקלאסית, נשלט על ידי יסוד האדמה, ויכולת הפוריות של האישה מבטאת את רמת האיזון בגופה ומימוש המשאבים הטבעיים שלה כמולידה וכמצמיחה חיים בדיוק כמו "אמא אדמה".

   

  בשנים האחרונות אנו עדים כאמור יותר ויותר לנשים שאינן מצליחות להרות, ושתהליך ההריון והלידה אינו בא להן בטבעיות ובקלות. שאלות ותהיות רבות עולות בהקשר זה, ובעיקר קיימת התחושה כי אלמנטים מסוימים במרחב המודרני שבו אנו חיים מרחיקים את האישה מגופה ולא מאפשרים לה לשמר את האיזון הטבעי שלו היא זקוקה.

   

  הסיבות לחוסר פוריות רבות ומגוונות: בעיות פיזיולוגיות, כשלים הורמונליים, אורח חיים, מצב מנטלי ורגשי וסיבות מולדות. אלה נותנים את אותותיהם בגופה של האישה ומהווים קצה חוט המוליך אותנו אל מקור ושורש הבעיה בגופה.

   

  1. רירית רחם דקה

  על פי הרפואה הסינית הקלאסית, רירית הרחם מהווה את הקרקע והאדמה הפורייה המצליחה לקלוט את הביצית המופרית ולהצמיח אותה בהצלחה. עובי רירית הרחם מעיד על קרקע ואדמה פורייה, כך שרירית רחם דקה מייצגת חולשה של יסוד האדמה בגופה של האישה. יסוד האדמה מהווה את מרכז גופה של האישה ומייצג את הבסיס ואורח החיים של האדם.

   

  ככל שבסיס חיינו, שגרת החיים, הילדות, הבית שבו גדלנו וצמחנו, הקשר המשפחתי שלנו, יכולת הבנייה והספיגה של מערכת העיכול שלנו יהיו מאוזנים ומוזנים, כך תושפע לטובה רירית הרחם של האישה. כל אלמנט בשגרת חיי האישה אשר פוגע באחד מאספקטים אלו יכול להוות סיבה לתופעת רירית רחם דקה אשר אינה מאפשרת את היצמדות הביצית המופרית והשלמת תהליך ההריון בהצלחה.

  רירית הרחם מהווה את הקרקע והאדמה הפורייה (צילום: shutterstock ) (צילום: shutterstock )
  רירית הרחם מהווה את הקרקע והאדמה הפורייה(צילום: shutterstock )
   

  2. חסר דם כנוזל חיים

  הרפואה הסינית הקלאסית מגדירה את הדם בגופו של האדם כנוזל חיים, כחומר אשר יכול לשמר חיים, להעניק חיים וליצור חיים חדשים. נשים רבות נמצאות על פי האבחנה של הרפואה הסינית הקלאסית כסובלות מחסר של דם, ולכן אינן יכולות ומצליחות ליצור חיים חדשים. במקרים אלו אנו נלמד כי נשים אלו סובלות או סבלו בעבר מ-Amenorrhea (אי הופעת הווסת), וסת לא סדירה, דימום וסתי דל, לחץ דם נמוך, נטייה לסחרחורות ועוד.

   

  הסיבות לכך יכולות להיות נטועות באורח חיים לא מאוזן הכולל תזונה לא מאוזנת (בעיקר תזונה דלה ומועטה, רקע של הפרעות אכילה בתקופת הנעורים), דימומים, דלקות שפגעו ברמת הדם, מבנה מולד של חסר דם או התשת הגוף הפיזי וחוסר יכולתו לתפקד ולבצע כהלכה את תהליך ייצור הדם באופן תקין והולם.

   

  הרפואה הסינית הקלאסית טוענת כי במצב שבו אין בגופה של האישה כמות דם מספקת, אשר מתקשה אפילו לקיים את גופה כראוי, יהיה קשה ליצור חיים חדשים. במצב שבו נוזל החיים חסר, יהיה קשה להעניק וליצור חיים חדשים. גופה של האישה יודע כי ראשית עליו לשמר את עצמו, ואחר כך ליצור חיים חדשים.

   

  מה עושים: הרפואה הסינית הקלאסית תסייע במצב כזה באמצעות חיזוק בצמחי מרפא ובדיקור את יכולת הספיגה בגופה של האישה, וכן את תהליכי היצירה והבנייה של הדם.

   

  3. הפלות טבעיות

  נשים רבות מצליחות לצלוח את שלב הקליטה וההפריה אך מתקשות ל"החזיק" בהריון, כך שבשלב מוקדם הן מאבדות את החיים שנוצרו בתוכן ומפילות באופן טבעי.

   

  נטייה פיזיולוגית זו מתוארת על ידי הרפואה הסינית הקלאסית כחולשה של האנרגיה (QI) המצויה בגופו של כל אדם. אחד מתפקידי האנרגיה העיקריים הוא לאחוז ולשמר את האנרגיה העולה, אותה אנרגיה שתפקידה לאחוז ולהחזיק את האיברים הפנימיים בגופנו במקומם ולקיים את רעיון - החוט הדמיוני אשר מותח אותנו כלפי מעלה, ואשר יוצר בגופנו את הזקיפות הפנימית והחיצונית.

   

  במצב של היעדר אנרגיה כזו נפגוש את תופעת ההפלות הטבעיות. הגוף אשר מצמיח בתוכו חיים חדשים חייב שיהיה בו נוכחות של אנרגיה אוחזת. ככל שהעובר גדל בגופה של האישה, כך נדרשת נוכחות וחיוניות גבוהה יותר של אותה אנרגיה אוחזת ומעלה. היעדר אנרגיה זו יכול לנבוע מגיל מבוגר, מהתשת הגוף (חוסר איזון בין מנוחה לעבודה), מנטייה מולדת לחולשה פיזית, מלחץ ומתח פנימי עצום וארוך זמן המכלה את אנרגיות הגוף ועוד.

   

  מה עושים: במקרים אלו הטיפול הראשוני הוא בניית האנרגיה והחוסן הפנימי באישה, תוך חיזוק מרכזים אנרגטיים חיוניים. לאחר בניית יסודות אלו תתאפשר היכולת הגופנית להרות וליצור חיים חדשים.

  הטיפול הראשוני הוא בניית האנרגיה והחוסן הפנימי באישה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  הטיפול הראשוני הוא בניית האנרגיה והחוסן הפנימי באישה(צילום: shutterstock)
    

  4. מתח ולחץ נפשי

  בעידן המודרני שבו הקדמה שולטת בכל אחד ממעוזי החיים שלנו, נמצאת האישה במירוץ אשר לרוב אינו מאפשר לה לשמר ולקיים בגופה את האיזון הטבעי והנכון ביותר. אחד התסמינים השכיחים בקרב נשות המערב הנו מתח ולחץ. עוצמת התופעה משתנה מאישה לאישה, ובהתאם השפעתה על גופנו.

  במצב של מתח ולחץ מאמץ גופה של האישה נוקשות פנימית וחיצונית אשר מקשה על זרימה נאותה ונכונה של דם ואנרגיה בגופה. אותה נוקשות אינה מאפשרת לחומרים החיוניים בגופה לזרום באופן הרמוני ולהגיע אל כל איברי הגוף החיוניים.

   

  במרבית המקרים נבחין כי נשים הנתונות ממתח ולחץ באופן תדיר עד כרוני סובלות מכאבים קלים עד קשים בתקופה הקדם וסתית ובמהלך ימי הדימום הווסתי. למען שימור האיזון הגופני על האנרגיה והדם לזרום באופן חופשי וללא מכשול, שהרי מטרתם העיקרית הנה הזנה ותמיכה בקיום הגוף. המכשולים הפנימיים הנוצרים בשל כשל הזרימה מפריעים להזנה הפנימית הקיומית של האישה, ומונעים ממנה את יכולת הפריון.

   

  לרוב, אצל נשים אלו הסיבה לחוסר הפריון אינה מוגדרת או אינה ניתנת לאבחנה. מצב של חוסר ידיעה והגדרה להופעת התופעה מעצים את תחושת התסכול של האישה, ובכך ממשיכים להתקיים הכשלים בגופה.

   

  מה עושים: הרפואה הסינית הקלאסית טוענת כי כדי שהאישה תוכל להרות על גופה להיות פתוח לקבל ולהכיל. במצב של "קשיחות גופנית" קשה יותר לקיים את תהליך הקבלה וההכלה, מאחר שהקשיחות הפנימית יוצרת מחסומים ואינה מאפשרת את רעיון החיים כיצירה.

   

  מחקרים שנערכו בשילוב של שיטת הטיפול המערבית והרפואה הסינית מלמדים כי זהו שילוב מנצח עבור נשים הסובלות מקשיי פוריות או מהשלמת ההריון עד תומו.

   

  מטרת הרפואה הסינית לסייע לגוף במצבים של חוסר איזון בזרימה הטבעית של האנרגיה והדם באמצעות דיקור וצמחי מרפא אשר משפיעים על זרימת הדם לרחם, הגברת ייצור האנדורפין לשם העצמת תחושת הרוגע והשלווה, וכן השפעה על תהליך הביוץ והווסת.

   

  בשנים האחרונות נשים רבות בוחרות לשלב בין שתי השיטות, לבחון ולהבין את הכשל שאותו גופן מציג, ולהירתם לתהליך ההתעברות וההריון התקין.

   

  הכותבת היא מטפלת ברפואה סינית
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  כדי שהאישה תוכל להרות על גופה להיות פתוח לקבל ולהכיל
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים