שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  האם אפשר לגרום למחשב לחשוב כמו רופא?

  בהרצאתה באירוע TEDMED live, הציגה ד"ר איה סופר את הפיתוח שעשוי לשנות את הדרך בה נערכות אבחנות קליניות ומתקבלות החלטות טיפוליות בעולם הרפואה - מערכת 'המסננת הרפואית'. האם באמת המחשב יכול להחליף את הקשר הבינאישי?

  דמיינו לרגע ביקור אצל הרופא: על המחשב מולו פתוח הגיליון הרפואי שלכם, על השולחן מונחים דפים עם תוצאות של הבדיקות שעשיתם לאחרונה, במעטפה נמצא הדיסק עם ההדמיה שעברתם לפני כשבועיים.

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  כעת על הרופא מוטלת המשימה לבחון את הסיבה שבגללה הגעתם אליו מול שלל הנתונים שהתקבלו בבירורים השונים ולהצליב אותם עם מחקרים או נתונים חדשים.

   

  אין ספק שמדובר בתהליך מורכב, שכן העומס הקוגניטיבי העצום המוטל כיום על הרופא, הופך את המעקב השוטף אחר פרסומים חדשים המופיעים בספרות הרפואית למשימה כמעט בלתי אפשרית לרופא העובד במשרה מלאה.

   

  להרצאות טד-מד ישראל 2014  

    

   

  כעת, נסו לדמיין איך כל הנתונים נמצאים על מחשב אחד ותוך שניות מתקבלת אבחנה על מצבכם והמלצה לטיפול, גם בהסתמך על אלפי מקרים דומים בארץ ובעולם.

   

  האם אפשר לגרום למחשב לחשוב כמו רופא? ואם כן, האם הרופאים יאמצו מחשב כזה ככלי עזר? על שאלות אלה ניסתה ד"ר איה סופר לענות בהרצאתה המרתקת במסגרת האירוע המרכזי של TEDMED Live Jerusalem center שהתקיים השנה לראשונה בישראל.

   

  מתוך אירוע TEDMED live

   צפו: היזמית  שרוצה להציל את אפריקה מ-HIV

  הממציא הבא: הכירו את מדעני העתיד של ישראל

  מה מרגיש רופא שעוזר לחולה סופני למות?

   "חולים כבר לא עושים מה שהרופאים אומרים"

  "אני אמנם משותק אבל יכול להזיז הרים"

   

  ד"ר איה סופר. (צילום: יריב וינברג -סימנים) (צילום: יריב וינברג -סימנים)
  ד"ר איה סופר.(צילום: יריב וינברג -סימנים)

   

  מערכת מסננת רפואית

  ד"ר איה סופר, מנהלת תחום הניתוח האנליטי בניהול נתונים בחטיבת המחקר של IBM העולמית, הציגה בפני הקהל את הפיתוח הבא שעשוי לשנות את הדרך בה נערכות אבחנות קליניות ומתקבלות החלטות טיפוליות בעולם הרפואה - מערכת 'המסננת הרפואית'.

   

  המערכת, המפותחת על-ידי קבוצת הניתוח האנליטי והקוגניטיבי בחטיבת המחקר העולמית של יבמ, מבשרת את עידן המערכות החכמות המסוגלות לתמוך ברופא בתהליכי ניתוח ממצאים רפואיים, בהשוואת בדיקות נרחבת ובקבלת החלטות מושכלות. המערכת מבוססת על יכולותיה של 'ווטסון' - מערכת המחשוב הקוגניטיבי של יבמ, שגם מבינה ודוברת שפה טבעית.

   

  בשלוש השנים האחרונות הוזנו למערכת 'ווטסון' תוכנם של ספרי לימוד ברפואה, מגזינים מקצועיים ותיקים רפואיים, והיא אומנה לחשוב כמו רופא אנושי. כיום, מסוגלת 'ווטסון' לקרוא בשניות אלפי עמודים ולהשיב על שאלות המוצגות בפניו בשפה רפואית מדוברת. בנימוק כל תשובה, יציג המחשב את הראיות התומכות בה.

   

  כל תגובה המתקבלת מהמשתמש במערכת, מצטרפת לידע העצום שכבר נצבר במסגרתה, ומשפרת אותו. כך הפכה 'ווטסון' לעוזר האידיאלי של הרופא: עוזר שאינו עייף ואינו מוסח, כזה המכיר על בוריה את כל הספרות הרפואית, את ההיסטוריה הרפואית של המטופל ואת המקרים הדומים בעולם.

   

  מערכת 'המסננת הרפואית' מסייעת לרופא הרדיולוג באמצעות שילוב נתוני צילומי המטופל ובין המידע הקליני שלו, תוך ביצוע של מגוון משימות דוגמת אפיון ממצאים חשודים, גילוי מאפיינים שאינם נראים לעין האנושית, ניתוח ההיסטוריה הרפואית ובנייה אוטומטית של תקציר מצב המטופל והתמונה הקלינית.

   

  המערכת תשווה נתונים אלה עם מקרים דומים הנמצאים במאגר המידע העצום שלה ושמהם "למדה", תנסה להגיע למסקנות ולהמליץ לרופא המטפל על אופן המשך הטיפול - ממש כאילו הוא מתייעץ עם עמית מומחה עתיר ידע ונסיון.

   

  למען קידום החדשנות

  ד"ר איה סופר היא מנהלת המחקר בתחום ה- Big Data והניתוח האנליטי הקוגניטיבי במעבדות המחקר של יבמ העולמית. במסגרת תפקידה מובילה ד"ר סופר את אסטרטגיית המחקר של יבמ בתחום ההולך ומתפתח של מחשוב קוגניטיבי, ומשתפת פעולה עם קבוצות המוצרים של יבמ ועם לקוחות החברה, על-מנת לקדם את החדשנות הנולדת במסגרת המחקר ולהביאה אל השוק.

   

  לאורך 15 שנותיה ביבמ, הובילה ד"ר סופר שורת מיזמים אסטרטגיים שהולידו פריצות דרך טכנולוגיות כמו גם מוצרים ופתרונות של יבמ. אלה, כוללים טכנולוגיות ארגוניות לחיפוש ולשימוש ברשתות חברתיות, המשולבות כיום במוצרי הארגונים החברתיים ובמערכות 'ווטסון' של יבמ.

   

  ד"ר סופר עסקה גם בפתרונות הניתוח האנליטי של נתוני Big Data בתחומי ניתוח לקוחות ומעקב אחר רשתות חברתיות; ניהול מולטימדיה ופתרונות אנליטיים בתחומי הבריאות, האבטחה והקמעונאות.

   

  סופר היא בעלת תואר ד"ר במדעי המחשב אותו קיבלה באוניברסיטת מרילנד. טרם הצטרפותה ליבמ, עבדה כחוקרת במרכז טיסות החלל Goddard. סופר פרסמה יותר מ-40 מאמרים מדעיים ורשמה למעלה מ- 15 פטנטים. היא מכהנת בוועדות תוכנית בשורת כינוסים ופורומים מדעיים, ולאורך השנים הייתה דוברת מרכזית בוועידות מקצועיות יוקרתיות רבות.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  האם המחשב יכול להחליף את הרופא האנושי?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים