שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  צפו: זרוע ביונית עם תחושה בקצות האצבעות

  תקווה חדשה לקטועי יד: שלושה בני אדם זכו בהשתלת זרוע תותבת הכוללת לא רק תנועה מדויקת, אלא גם תחושה בקצות האצבעות. הרופאים נטלו עצבים שעברו בזרוע והעבירו אותם לשרירי החזה. האלקטרודות ביד הביונית מזהות פעילות בשרירים אלה - ומפעילות את כף היד

  התקדמות נוספת בפיתוח היד הביונית: שלושה מטופלים קטועי גפה עברו השתלת זרוע ביונית הכוללת לא רק יכולת תנועה מדויקת, אלא גם תחושה של ממש בקצות האצבעות. על ההשתלות דיווח השבוע כתב העת Science Translational Medicine.

   

  מדובר בזרוע אלקטרונית הדומה לזרוע אדם. היא יודעת לפעול כמעט כמו יד אנושית לא רק בזכות התנועות המגוונות שביכולתה לבצע, אלא בזכות דרך הפעלתה: היא מחוברת לעצבים ושרירים בריאים שנותרו בגופו של קטוע הגפיים, ופועלת בכוח המחשבה.

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  עוד על איברים ביוניים:

  צפו: יד ביונית חדשה - מקלידה ושורכת שרוכים

  צפו: הרקדנית שנפצעה במרתון בוסטון - רוקדת עם רגל ביונית

  צפו: משותקת מניעה זרוע רובוטית בכוח המחשבה

   

  כך פועלת היד: הרופאים נוטלים עצבים שעברו בזרוע ומעבירים אותם אל שרירי החזה. סיבי שריר אלה ממשיכים לגדול לתוך השרירים, כך שכשהמטופל חושב על סגירת היד, חלק משרירי החזה מתכווצים, האלקטרודות של היד הביונית מזהות את הפעילות בשריר החזה ושולחות פקודה למחשב זעיר שבזרוע הביונית - לקמוץ את כף היד. כך מסוגלת היד לנוע לכל כיוון ולבצע תנועות פתיחה וסגירה של כף היד.

   

   

  האלמנט התחושתי החדש כולל כ-20 חיישנים הממוקמים באצבעות ובכף היד, ומחוברים לסיבי עצב. באמצעות פולסים חשמליים כתוצאה מהמגע, מעבירים הקולטנים את תחושת המגע.

   

  בעבר כבר בוצעו מספר ניסיונות להשתלת יד ביונית הכוללת מרכיב תחושתי, אולם אלה נכשלו, לאחר שהמושתלים דיווחו שתחושת המגע נעלמה תוך זמן קצר.

   

  אחד הראשונים שקיבל את הזרוע החדשה הוא איגור ספטיק, בן 48. הוא איבד את ידו לאחר שפטיש תעשייתי מחץ אותה. כשהציעו לו מדעני אוניברסיטת קליבלנד להשתתף בניסוי השתלת היד התחושתית, הוא לא היסס לרגע ועבר את ההשתלה לפני כשנתיים וחצי.

   

  "זו לא תחושה מושלמת", הוא מספר. "אני לא תמיד יכול לזהות מה אני מחזיק, אבל אני מרגיש שאני מחזיק משהו. לעתים התחושה היא כמו לבדוק דופק של מישהו, לעתים התחושה היא כמו דף נייר הנוגע בקצות האצבעות. קל יותר לאחוז בחפצים בטבעיות בלי הצורך להתרכז באובייקט".

   

  יד ביונית תחושתית נוספת הושתלה בגופו של קית' ונדרהוול מסידני שבאוהיו. הוא איבד את זרועו בשנת 2005. לפני כשנה וחצי עבר את ההשתלה, ומאז מצליח לבצע פעולות עדינות בדיוק רב.

   

  כתב העת מוסיף דיווח ממדעני אוניברסיטת גותנבורג בשבדיה על אדם שאיבד את זרועו לפני כעשר שנים. הוא עבר השתלת זרוע ביונית שחוברה ישירות לעצמות, לעצבים ולשרירים. הוא דיווח כי הוא חש כאילו זרוע אמיתית מחוברת אליו.

   

  בנוסף למרכיב המוטורי, אלקטרודות שהושתלו תחת העור מעניקות לו גירוי לעצבים התחושתיים, ועמו את התחושה בכף היד. על פי הדיווח האיש, שביקש להישאר אנונימי, ממשיך לעבוד כנהג משאית, מסוגל להעמיס משאות, לאחוז בעדינות בביצים ואף לנעול לילדיו נעליים.   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הרופאים נוטלים עצבים שעברו בזרוע ומעבירים אותם אל שרירי החזה
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים