שתף קטע נבחר

ברחה מדאעש: ירתה בפלסטיני, סיממה סעודי

נחטפה על ידי הג'יהאדיסטים, נלקחה מעיראק לבירת דאעש בסוריה ונמכרה לשני בעלים: סיפורה המדהים של נערה יזידית בת 15, ששרדה את הזוועות כדי לספר לעולם. בינתיים דאעש מציג סרטון חדש: טירונות ג'יהאדיסטית

היא ירתה בפלסטיני שעמו אולצה להתחתן, סיממה וברחה מסעודי שנמכרה גם לו - והיא עדיין חוששת לחייה. הנערה היזידית נעה בחשש כשהיא מתארת את החוויה הקשה שהפרידה בינה לבין משפחתה. היא נלקחה מביתה על ידי הקיצונים בעיראק ואז נמכרה כשפחה בסוריה, לפני שהצליחה לברוח לטורקיה. היא אמנם נמלטה משבי דאעש, אבל בעיירה קובאני שבגבול סוריה-טורקיה רבים חוששים לגורל דומה. 

 

בינתיים, כלי תקשורת המזוהים עם המשטר הסורי מדווחים כי פעיל דאעש בעל אזרחות אמריקנית, המוכר בכינוי "אבו מוחמד האמריקני", נהרג בקרבות בין פעילי דאעש לכוחות הכורדים בקובאני. על פי הדיווחים הוא היה אחד מהפעילים הראשונים שערק משלוחת אל-קאעידה בסוריה, ג'בהת א-נוסרה, והצטרף לדאעש. אין לדיווחים עד כה אישור מגורם אחר. בתוך כך, דאעש מפיץ סרטון שבו נראית מעין "טירונות" בארגון האיסלאמיסטי. צפו בסרטון.

 

הנערה בת ה-15, שנמלטה מאנשי דאעש, נמצאת עכשיו עם מי שנותר ממשפחתה - שניים מאחיה וכמה קרובים רחוקים. כולם גרים במעין מקלט בצד הדרך, בכפר קטן בצפון עיראק, יחד עם משפחות אחרות שבהן פגע דאעש. שתי האחיות שלה נותרו בידי הג'יהאדיסטים. אביה, יתר האחים ושאר קרובי המשפחה הגברים שלה נעלמו, גורלם לא ידוע.

  

אותה נערה היא אחת ממאות נשים ונערות מהדת היזידית שנלקחו בשבי דאעש בתחילת אוגוסט, כשהאיסלאמיסטים השתלטו על העיר סינג'אר בצפון עיראק. מאות נהרגו במתקפה ועשרות אלפים ברחו מחשש לחייהם, רובם נסו לאזורים בשליטת הכורדים בצפון עיראק. משרד זכויות האדם בעיראק אמר באותו זמן כי מאות נשים נחטפו על ידי החמושים, המגדירים את היזידים ככופרים.

הנערה בראיון. אחיותיה בידי דאעש, אביה נעלם (צילום: AP) (צילום: AP)
הנערה בראיון. אחיותיה בידי דאעש, אביה נעלם(צילום: AP)

סוכנות הידיעות AP שוחחה עם הנערה ועם צעירות אחרות שברחו משבי דאעש. אמנם אין דרך לוודא את דבריהן, אבל כל אחת מהן מתארת סיפור דומה - חטיפה, הובלה לאזורים בשליטת דאעש בסוריה או בעיראק, ומכירת הנערה ללוחמים זרים בארגון או לתומכים אחרים לצורכי "נישואין".

 

לדברי הנערה, במשך שבועות לאחר שנחטפה מסינג'אר, היא ושתיים מאחיותיה הועברו ממקום אחד לאחר. בזמן שסיפרה את סיפורה המזעזע, היא חיככה את ידיה ונמנעה מקשר עין. אבל לגבי הפרטים היא לא היססה לרגע. היא ביקשה מקרובי משפחתה לעזוב את החדר ואמרה כי יותר נוח לה לדבר בארבע עיניים.

 

תחילה, אמרה הנערה, היא ובנות אחרות נלקחו לעיירה הסמוכה תל אפאר, שם נכלאה בבית הסוהר "בדוש". כאשר החלו המתקפות האוויריות האמריקניות על העיירה, החמושים לקחו אותה וצעירות נוספות איתם למעוז המרכזי של דאעש בעיראק - העיר הגדולה מוסול שבצפון המדינה.

יזידיות בסינג'אר. דאעש השתלט באוגוסט (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
יזידיות בסינג'אר. דאעש השתלט באוגוסט(צילום: רויטרס)
 

משם היא ואחיותיה נלקחו לבירת המדינה האיסלאמית, העיר הסורית ראקה. הג'יהאדיסטים כלאו אותן בבית עם חטופות אחרות. "הם לקחו נשים לסוריה כדי למכור אותן", אמרה. "אני נמכרתי בסוריה. נשארתי חמישה ימים עם שתי האחיות שלי, ואז אחת מהן נמכרה ונלקחה בחזרה למוסול. אני נשארתי בסוריה".  

 

"סירבתי להפוך למוסלמית וברחתי"

בראקה חיתנו אותה עם גבר פלסטיני. היא טענה כי ירתה בו ואמרה כי עוזרת הבית הפלסטינית של העיראקי, שהתעמתה איתו, הביאה לה את הנשק. היא ברחה, אבל לא היה לה לאן. אז היא הלכה למקום היחיד שאותו הכירה - הבית שבו הוחזקה עם נערות אחרות בראקה.

 

שם, החמושים לא זיהו אותה ומכרו אותה שוב - הפעם תמורת 1,000 דולר לג'יהאדיסט סעודי. הוא לקח אותה לבית ובו חיה עם חמושים אחרים. "הוא אמר לי - 'את הולכת לשנות את שמך לעביר, כדי שאימא שלך שלא תכיר אותך. את תהפכי למוסלמית, ואז אני אתחתן איתך'. אבל סירבתי להפוך מוסלמית ולכן ברחתי".

לוחמת כורדית לצד פליטות יזידיות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לוחמת כורדית לצד פליטות יזידיות(צילום: רויטרס)
  

היא אמרה כי הג'יהאדיסטים לקחו לעתים סמים בצורת אבקה. אז היא שפכה אותם לתה שהגישה לסעודי ולגבר אחר, ובכך הרדימה אותם. אז היא ברחה שוב. היא מצאה גבר שיסיע אותה לטורקיה לפגוש את אחיה. הוא לווה 2,000 דולר מחברים כדי לשלם למבריח שישיב אותם לעיראק. הם הגיעו למקלובה, מקלט קטנטן בצדי הדרך ליד העיר הכורדית דאנוק, שבו שוהות גם משפחות יזידיות אחרות.

 

אמשה נחטפה בחודש השישי להריונה

האישה השנייה ששוחחה עם סוכנות AP תיארה תנאים קשים. החמושים מנעו מהן אוכל, מים ואפילו מקום לשבת. כולן דיווחו כי ראו עשרות נשים וילדות החל מגיל 5 מוחזקות בשבי, וכולן סיפרו גם כי קרוביהן עדיין נעדרים.

 

אמשה עלי, בת 19, סיפרה כיצד נלקחה מסינג'אר למוסול כשהייתה בחודש השישי להריונה. הפעם האחרונה שבה ראתה את בעלה והגברים האחרים במשפחה הייתה כשנגררה החוצה וצפתה בהם שוכבים על האדמה, ככל הנראה בטרם ירו בהם. עלי הסכימה להזדהות משום שרצתה שהעולם ישמע את החוויות הקשות שעברו שם נשים.

 

לדבריה, במוסול נלקחו היא ונשים נוספות אל תוך בית מלא בפעילי דאעש כדי שיינשאו להם. "כל אחד מהם לקח אחת מאיתנו בשביל עצמו", סיפרה. לוחם אחד בחר בעלי. עלי אומרת כי מעולם לא נאנסה על ידו – לטענתה, כנראה משום שהייתה הרה – אך היא ראתה נשים אחרות נאנסות.

 

אחרי כמה שבועות היא הצליחה לצאת דרך חלון השירותים בלילה ולברוח. תושב מוסול שמצא אותה ברחובות עזר לה לצאת מהעיר ולעבור לשטח הכורדי ב-28 באוגוסט. היא ניסתה לשכנע נשים נוספות לברוח עמה אולם הן פחדו. "הן היו כל כך מפוחדות ובגלל זה נשארו שם, ועכשיו אני לא יודעת דבר עליהן".

 

כעת עלי נמצאת עם אביה ואחותה בבניין שבנייתו טרם הסתיימה בשרייה, ששם גרים 5,000 פליטים יזידים. "הרצח לא היה הדבר הכי קשה עבורי", אמרה בהתייחס למראות הטבח שנאלצה לחזות בהם בסינג'אר. "אפילו כשהם הכריחו את בעלי ואת גיסי לשכב על הרצפה – זה היה כואב – אבל הנישואים ללוחם דאעש היו הדבר הכי נורא. זה היה הדבר הכי קשה שחוויתי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים