שתף קטע נבחר

התאסלם וסולק ממסגד. זה הטרוריסט הקנדי

מייקל ג'וזף הול גדל בקוויבק להורים אוהבים וקיבל חינוך טוב, אך בשלב מסוים השתנה. הוא התאסלם, שינה שמו לזיהאף-ביבו, ישב בכלא, התבטא בקיצוניות ורצה להילחם בחו"ל. CNN בכתבה על המחבל מאוטווה: "נפש מעורערת"

מה מדרבן מישהו ללכת עד אנדרטת מלחמה, לירות למוות בחייל שעומד על המשמר במקום ואז למהר לבניין הפרלמנט הקנדי ולפתוח באש? היורה, שזוהה כמייקל זיהאף-ביבו, לקח כנראה את התשובה איתו לקבר כשמת מפצעיו לאחר שנורה במהלך חילופי אש בפרלמנט באוטווה.

 

ניתן לקרוא את הכתבה גם באתר CNN

 

עוד חדשות בעולם :

פרץ לבית הלבן והוכנע בידי כלבי האבטחה

"ג'קי שקלה להתאבד אחרי שקנדי נרצח"

אז מה אם הם ישבו בכלא. גם הפושעים רצים

דרמה בקנדה: חייל נהרג, יריות בפרלמנט

 

ובכל זאת, אנו לומדים לאט לאט על זיהאף-ביבו, אדם עם עבר פלילי ולפי אחד מחבריו עם נפש מעורערת. אדם שנראה כי עבר התעוררות דתית ודיבר על נסיעה למזרח התיכון, אבל דרכונו בוטל. אדם שירה לחייל בגב בשעה שזה עמד על המשמר באנדרטת המלחמה הלאומית של קנדה, שפצע שני אנשים אחרים ושאז ניסה לגרום לאסון בתוך בניין הפרלמנט בטרם נורה למוות.

 

 

"בימים הקרובים נלמד יותר על הטרוריסט ועל כל סוג של סיוע שקיבל, אבל אירועי השבוע הזה הם תזכורת עגומה לכך שקנדה לא חסינה מפיגועי הטרור שראינו במקומות אחרים בעולם", אמר ראש ממשלת קנדה סטיבן הרפר.

 

הנה מה שאנחנו יודעים עד כה על המחבל מייקל זיהאף-ביבו:

 

המיר את דתו לאיסלאם

המחבל נולד בשנת 1982 בקוויבק כמייקל ג'וזף הול, ועל פי דיווחי התקשורת הקנדית עבד ככורה וכפועל בנקודות זמן שונות בחייו.

 

גורמים אמריקניים אמרו כי לא ברור מתי או מדוע, אבל בנקודה מסוימת הוא שינה את שמו לזיהאף-ביבו והמיר את דתו לאיסלאם.

 

זכה לחינוך טוב

על פי העיתון "גלוב אנד מייל" הקנדי, אביו של מייקל הוא איש עסקים בקוויבק ואמו עובדת ברשות ההגירה והפליטים. השניים התגרשו לפני 15 שנים. "אני יודעת שהאם הייתה מאוד אכפתית והורה מאוד מעורב. למעשה, שני ההורים היו כאלה", אמרה ג'ניס פארנל, שכנה לשעבר, לאתר החדשות CTV שפועל בשיתוף עם CNN.

 

"נראה שהילד זכה לחינוך טוב. היה לו בית טוב. הוא היה מעורב בדברים של הקהילה", הוסיפה השכנה.

 

בעל עבר פלילי

מסמכי בית משפט שהגיעו לידי רשת החדשות הקנדית CBC חושפים שזיהאף-ביבו הואשם בהחזקת סמים בקוויבק ב-2004. הוא הודה באשמה וריצה עונש מאסר של 60 יום.

 

לפי רשת CBC, בשנת 2011 הוגש נגדו כתב אישום בגין שוד ואיומים בוונקובר. הוא נמצא אשם רק באישום השני ונידון ליום בכלא.

 

כמה אנשים חשבו שהתנהגותו מדאיגה

חברו של זיהאף-ביבו סיפר ל"גלוב אנד מייל" שמייקל התבקש להפסיק להגיע לתפילות במסגד משום שהמבוגרים במקום הגדירו את התנהגותו "לא יציבה". החבר, דיוויד ברטהארסט, אמר שזיהאף-ביבו סיפר לו פעם ש"השטן רודף אחריו" ושהוא דיבר לעתים קרובות על כוחות על-טבעיים. "אני חושב שהוא סבל מבעיה נפשית", סיפר ברטהארסט לעיתון הקנדי.

 

הרשויות ביטלו את דרכונו אחרי שהבינו שהוא רוצה להילחם מעבר לים. זיהאף-ביבו ()
הרשויות ביטלו את דרכונו אחרי שהבינו שהוא רוצה להילחם מעבר לים. זיהאף-ביבו

דרכונו בוטל

זיהאף-ביבו דיבר על רצונו לנסוע ללמוד במזרח התיכון. ברטהארסט סיפר ל"גלוב אנד מייל" שהוא "דחק בחברו שהלימודים בראש מעייניו ולא משהו אחר". הרשויות בקנדה חושבות שלזיהאף-ביבו היו מניעים אחרים לנסיעה למזרח התיכון. גורם אמריקני סיפר כי לא מזמן ביטלו הרשויות את דרכונו לאחר שגילו את תוכניותיו להילחם מעבר לים.

 

הגורם האמריקני אמר כי הרשויות בקנדה עדיין מנסות לענות על השאלה איזה קשר ישיר היה לזיהאף-ביבו לטרור.

 

ביקר בארה"ב לפחות ארבע פעמים

גורמים ברשויות אכיפת החוק האמריקניות מתחקים אחר נסיעותיו של זיהאף-ביבו לארצות הברית, והם מתשאלים אנשים שעמם יצר קשר. כך לפי גורם אמריקני שמעורה בחקירה. לדבריו, הצעיר הקנדי ביקר לפחות ארבע פעמים בארה"ב - הפעם האחרונה הייתה ב-2013. עוד אמר הגורם שאין סיבה להאמין שזיהאף-ביבו יצר קשר עם קיצונים בארה"ב.

 

נורה למוות בעת שעמד על המשמר באנדרטת המלחמה. החייל המנוח נייתן סירילו ()
נורה למוות בעת שעמד על המשמר באנדרטת המלחמה. החייל המנוח נייתן סירילו

כנראה פעל לבד

לאורך כל יום האתמול התחבטו גורמים קנדיים בשאלה אם זיהאף-ביבו פעל לבד.

בערב הם הגיעו להסכמה על התשובה: כן. "נראה כי היה רק יורה אחד ושהיורה מת", אמר ראש העיר אוטווה ג'ים ווטסון למגיש המרכזי של CNN אנדרסון קופר.

 

גורמים ברשויות אכיפת החוק האמריקניות סיפרו ל-CNN שכרגע לא פוסלים קשר בין אירוע הירי באוטווה לטרור. רק ביום שני האחרון, אדם שלפי הרשויות הקנדיות עבר "הקצנה" דרס למוות בקוויבק חייל במכוניתו. הוא נורה ולאחר מכן מת מפצעיו. לפי שעה לא קיימות אינדיקציות שמעידות על קשר בין פיגוע הדריסה בקוויבק לבין פיגוע הירי באוטווה.

 

הכתבה תורגמה על ידי ynet ובאחריותו

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רצה ללמוד במזרח התיכון. זיהאף-ביבו
מומלצים