שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מנתח בכיר בהדסה: "בטיחות ההשתלות בבי"ח - בסימן שאלה"

  משתיל בכיר בהדסה שלח מכתב חריף למרכז הלאומי להשתלות, ובו הוא מפרט האשמות קשות כנגד בית החולים, בעקבות ביטולי ההשתלות האחרונים. לדבריו, מופעל לחץ לא סביר על הצוות הרפואי, מטופלים לא הוכנו כראוי וניתוחים בוצעו בתנאים גבוליים. הדסה בתגובה: "מדובר במסע הכפשות"

  לחץ על הצוות הרפואי, מטופלים שלא הוכנו להשתלה וניתוח בתנאים גבוליים: מכתב שהעביר אתמול (ה') ד"ר מנחם בן חיים, מנתח בכיר בהדסה בירושלים, מעלה שאלות קשות על בטיחות ההשתלות בבית החולים והאמון בין הרופאים ובין ההנהלה.

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  פרשת ההשתלות בהדסה:

  בשל סכסוך רופאים: שוב בוטלה השתלה בהדסה

  בעקבות ביטול ההשתלה בהדסה: משתיל בכיר התפטר 

   

  לאחרונה התרחש מאבק בבית החולים מול ועד הרופאים, בניסיון להוביל לפיטורי ד"ר הדר מרחב, מנהל יחידת ההשתלות, ורופאים נוספים. בית המשפט המחוזי דחה את בקשות הרופאים, ודיונים משפטיים נוספים אמורים להיות בהמשך. בהדסה חשבו שהסערות כעת מאחורי בית החולים, אך בשעות הערב חולל מכתבו של הרופא הבכיר את המהומה מחדש.

   

  "האפשרות לבצע השתלות בטוחות מתערערת"

  ד"ר מנחם בן חיים, משתיל בכיר בבית החולים, הודיע שלשום גם הוא על התפטרותו מהדסה לאחר שני אירועים שהובילו לביטול השתלות. את מכתבו הוא העביר למרכז הלאומי להשתלות, ובו גולל את טענותיו נגד בית החולים ומנהליו.

   

  "אני כותב לכם מכתב קשה זה לאחר שמיציתי את כל האפשרויות לתקן את הדברים מבית", כתב למנהלת המרכז, ד"ר תמר אשכנזי, וליו"ר ועדת ההיגוי של מרכז ההשתלות, פרופ' רפי ביאר. "רצף ההתרחשויות בנושאי ההשתלות והתייחסות ההנהלה בהדסה מערערת את האפשרות לבצע כאן השתלות איברים ברמת הביטחון המקובלת, ומעמידה בסימן שאלה כשירות ויכולת ההנהלה לטפל בנושא מורכב זה.

   

  "מכתב זה נכתב בכאב רב ולאחר שניסיתי בכל דרך אפשרית, בכתב, בעל פה ובמעשה, לטפל בנושא באופן מקצועי, הגון ומבלי לפגוע במחויבותי למטופלים, לעמיתים ולמוסד".

   

  במכתבו מתאר ד"ר בן חיים מספר אירועים שהתרחשו בעת האחרונה, שבעקבותיהם איבד לטענתו את אמונו בבית החולים. השבוע פורסם ב-ynet כי משפחה ביטלה השתלת כליה כיוון שדרשה שד"ר מרחב ישתתף בה, וחזרה בה לאחר מכן. את ההשתלה ביצע ד"ר בן חיים, ולאחריה התפטר. לפני כשבועיים בוטלה גם השתלת כבד, ולאחר מכן טען ד"ר בן חיים שהדבר קרה כיוון שסירב לקחת אחריות על הניתוח ובכך לפגוע במעמדו של ד"ר מרחב, שנאסר עליו לנתח לבדו זה כמה חודשים.

   

  במכתבו מתואר מקרה נוסף: ב-19 ביוני הועבר ניתוח להשתלת כבד מן החי מהדסה לבילינסון, לאחר אי-הבנות מסוימות שהתגלעו בין ההנהלה לרופאים. "מתוך תקווה כנה לתיקון, התגייסתי להגנת המוסד וההנהלה", הוא כותב על המקרה.

   

  "הצוות לא הכיר המקרה, המטופלים לא נבדקו"

  כמו כן, הוא כותב שבהדסה מונה בחיפזון מנהל חדש ליחידת ההשתלות: "מינוי חפוז ושגוי, מבלי להיוועץ ולשתף את מנהל המחלקה לכירורגיה והשתלות. מבלי להביע דעתי האישית, חובתי לדווח כי ערב ביצוע השתלת הכבד ב-18.10.14 הודה המנהל החדש בפניי כי אינו כשיר ואינו בשל לבצע השתלת הכבד הנ"ל וביקש ממני להוביל את ההשתלה".

   

  על המקרה שפורסם ב-ynet כותב ד"ר בן חיים כי "ביצוע השתלת כליה אלקטיבית מן החי בתנאים תת-מיטביים ובלבד לשדר 'עסקים כרגיל'. למרות התרעות ואזהרות ברורות בעל פה וכתב, מצדי ומצד פרופ' ניסן, התעקשה ההנהלה לבצע הניתוח תוך הפעלת לחץ בלתי סביר על הצוותים ובעיקר על המשפחה.

   

  "לאחר ש'מנעתי בגופי' ביצוע הניתוח על ידי צוות שלא הכיר את המקרה, לא בדק והכין את המטופלים ואף לא שוחח עמם, בוצע הניתוח למחרת בתנאים גבוליים ביותר. רצף ההתרחשויות הכאוטי בשבוע שקדם להשתלה זאת גרם לחוסר ביטחון ולחץ רב על המטפלים".

   

  לאור המקרים, הוקמה בהדסה ועדה לבדיקת האירועים. על כך הוא כותב שהוא מטיל ספק ביכולתה להתמודד עם הנושא. לבקשת מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק, הקים המרכז הלאומי להשתלות ועדה חיצונית לבדיקת התנהלות יחידת ההשתלות בהדסה, כדי שלא לפגוע בחולים.

   

  הדסה: זהו מסע הכפשות

  מהדסה נמסר בתגובה: "יהנהלת הדסה אינה מתכוונת להיגרר למסע ההכפשות של ד"ר בן חיים כנגד ההנהלה והמרכז הרפואי.

   

  "יש להצטער כי רק לאחר שדרישות ד"ר בן חיים לכפות על הנהלת הדסה מינויים של אחרים ושל עצמו שנדחו, ורק לאחר ששמע כי נדחתה דרישתו להתמנות למנהל מחלקה שלא נעשתה גם על ידי ההנהלה הקודמת, התחיל במסע הכפשות ואיומים אשר סופם בסירובו לבצע הנחיות מנהל בית החולים.

   

  "בהמשך לכך, איים בהתפטרות והתפטרותו התקבלה בו ברגע, כאשר בפועל הגיש אותה רק שבועים לאחר מכן. אתמול והיום המשיך להתנות הישארותו בבית החולים בקבלת מינוי ראשות מחלקה ודרישתו נדחתה".   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיל יוחנן
  "הופעל לחץ בלתי סביר על הצוותים ובעיקר על המשפחה". הדסה
  צילום: גיל יוחנן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים