שתף קטע נבחר
עיצוב: רועי צור

חלליות רודפות אחריכם: ביקור במרכז החלל של נאס"א

מאות מיליוני דולרים הושקעו במרכז המבקרים של סוכנות החלל האמריקנית, הסמוך לכני השיגור של חלליות נאס"א. לצד סימולטורים המדמים שיגור וטיסה, יחכו לכם במקום גם חלליות בגודלן המקורי ושמורת טבע קסומה בה תנינים משתזפים ודולפינים מקפצים במימי האוקיאנוס האטלנטי

ג'ון אף קנדי היה נחוש בדעתו להנחית אדם על הירח: קצת אחרי הקמתה של סוכנות החלל האמריקנית נאס"א, הורה קנדי להתחיל בתוכנית החלל. בשנת 1962 הוקם מרכז החלל העצום של נאס"א בקייפ קנאוורל, כשעה נסיעה מאורלנדו לחופי האוקיאנוס האטלנטי, ממנו הוטסו משימות החלל שהחלו בחללית סטורן 5 והמשיכו בחלליות האפולו.

 

פארקים נוספים בסדרה:

 

מרכז המבקרים של נאס"א, הסמוך למרכז החלל, הוקם כצריף בשנות השישים ורק בשנת 1995 הוא הורחב למרכז ענק שכולל אטרקציות מרהיבות, כולן סביב תוכניות החלל של נאס"א. לא תמצאו כאן רכבות הרים ואקסטרים, אבל ילדיכם ואתם תהנו מחוויה רבת עוצמה שמדגישה את פאר מעשי האדם ואת קוטנו למול היקום.

 ( ) ( )
 

מרכז החלל של נאס"א ממוקם בשמורת טבע יפהפייה, מוקפת באגמים, קיני נשרים, תנינים העולים ממעמקי המים ורובצים בשמש ודולפינים מקפצים במימי האוקיאנוס. המרכז משתרע על פני שטח עצום של 55 קילומטרים, ומועסקים בו כ-13 אלף עובדים, 700 מתוכם עובדים במרכז המבקרים.

 

הביקור במרכז החלל כולל מתקנים ותצוגות וסיור מודרך באוטובוס במרכז החלל עצמו המתקרב גם לכן השיגור המרכזי, למסלול הנעת רכב החלל העצום ול"מוסך המרכזי", ששטחו הפנימי גדול במיוחד. 

 ( ) ( )
 

מידי שנה מגיעים לכאן כמיליון וחצי מבקרים, אולם למעט שני מתקנים פופולריים, הפארק רחב המימדים אינו גדוש, אין צורך בכרטיס פרימיום וניתן להספיק לבקר בכל האתרים ולמצות עד תום את יופיו של המקום ועוצמתו.

 

אל מרכז המבקרים של נאס"א תוכלו להגיע באמצעות שאטלים מאורלנדו, או ברכב שכור מרחק של כשעה נסיעה. ואלו המתקנים שתמצאו במקום:

 

גן הטילים

 ( )

כבר בכניסה למרכז המבקרים, מימין, תבחינו בשלל טילי שיגור שניצבים במאונך לקרקע. אתם מוזמנים לטייל בין הטילים העצומים, לאמוד את גובהם ובעיקר להצטלם. בגן ישנן גם קפסולות מהמעבורות מרקורי, ג'מיני ואפולו אליהן ניתן להיכנס. כמו כן, מוזמנים לבקר ב"חדר הלבן", אותו מעבר צבוע לבן וסטרילי שהאסטרונאוטים עוברים בו כדי להיכנס למעבורת.

 

מרכז אפולו סטורן

 ( ) ( )

בתוך בניין עצום, תוכלו לראות בגודל אמיתי ואופקי את טיל הסטורן 5. מדובר בכלי חלל מפלצתי התלוי מהגג, אורכו 110 מטרים וקוטרו 10 מטרים. קצת קשה להבין איך הכלי הבלתי נתפס הזה ששוקל מאות טונות התרומם אל על, והטיס למשימות החלל פעם אחר פעם את אנשי נאס"א. מובטחת לכם תחושת התגמדות מפאר היצירה האנושית הזו השרועה מעליכם.

 

אטלנטיס

 ( ) ( )

המעבורת אטלנטיס היתה העסוקה ביותר בתולדות נאס"א. היא סבבה סביב כדור הארץ יותר מ-4,000 פעמים, וחתמה את תוכנית מעבורות החלל של נאס"א.

 

  

בשנת 2010 החליט מרכז החלל להשקיע 100 מיליון דולרים (כן, זו לא טעות) בבניית בית למעבורת אטלנטיס. העלות היקרה כל כך נועדה להקמת המבנה שגובהו 10 קומות ושטחו הפנימי 5,900 מטרים רבועים, בו שוכנה המעבורת - שיצאה לגימלאות - בגודלה האמיתי לצד תפאורת חלל מרהיבה.

 ( )

קצת לפני שתוכלו לחזות בפלא הזה, תצפו בסרט המגולל את סיפורה של האטלנטיס ברחבי הגלקסיה, ובסיומו יפתחו הדלתות לקול תרועה והמבקרים יוזמנו לגשת אל המעבורת ולהתפעם מעוצמתה.

 

 

חווית שיגור המעבורת

 ( )

זהו המתקן העמוס ביותר בפארק. זמן ההמתנה לכניסה בתור הממושך הוא בין 30 דקות לשעה, אבל לא כדאי להחמיץ את החוויה. בסימולטור משוכלל, תחוו את מה שהאסטרונאוטים חווים בדקות השיגור הראשונות מכדור הארץ; הויברציות, הרעש, החום, ההיפוך ומראה כדור הארץ המתרחק מבעד לחלונות הקפסולה, לקול הנחיות מפקד הטיסה שיסביר לכם בכל שלב את המתרחש.

 

שימו לב: בשל העומס, מומלץ להתחיל את הביקור בפארק במתקן הזה.

 

חדר הבקרה: שיגור אפולו 8

 ( )
 

החללית "אפולו 8" הייתה המשימה המאוישת השלישית בתוכנית אפולו להנחתת אדם על הירח, והראשונה ששוגרה ממרכז החלל "קנדי" שבפלורידה ב-1968. שישה ימים אחר כך, נחתה החללית באוקיאנוס האלנטי. בסימולטור חדר הבקרה תוכלו לחוש בהתרגשות, בלחץ ובאדרנלין שלפני השיגור, ואפילו בחלונות הרועדים מעוצמת הטילים הבוערים.

 

  

אנדרטת הזיכרון לאילן רמון ז"ל ועמיתיו

 ( )

בקצה הפארק הוקם קיר שיש ענק, בו חקוקים האסטרונאוטים שנספו בתוכניות החלל של נאס"א. בין הנספים היה גם אל"מ אילן רמון, טייס חיל האוויר שנהרג כשמעבורת החלל קולומביה, בה שימש כאחד האסטרונאוטים, התפרקה עם חזרתה לאטמוספרה ב-1 בפברואר 2003. שמו של רמון ודמותו חקוקים לצד עמיתיו במקום הזיכרון, בו נוהגים מבקרים מישראל לקיים טקסי זיכרון ולהדליק נר נשמה.

 

 • מרכז המבקרים של נאס"א, קייפ קנאוורל פלורידה. שעות פתיחה: 9:00-17:00.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חללית קטנה ומטריפה. אפולו 8
מומלצים