שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מי רשאי לתת התרופה שהרגה את מייקל ג'קסון?

  בשל מחסור ברופאים מרדימים משרד הבריאות מתיר לראשונה לרופאים שאינם מרדימים לבצע הרדמה, בין השאר עם התרופה פרופופול, שגרמה למותם של מייקל ג'קסון וג'ואן ריברס. איגוד המרדימים: התרופה מסוכנת ודורשת ניטור מתמיד שרופא ואחות לא יכולים לבצע. מש' הבריאות: "ידוע לנו כי קיימים חילוקי דעות לגבי מי צריך לתת את התרופה"

  הרופאים המרדימים חוששים: משרד הבריאות מתיר לרופאים שאינם מרדימים להשתמש בתרופת הרדמה מסוכנת. בשל מחסור חמור במרדימים, משרד הבריאות פרסם הודש חוזר שמאפשר לרופאים שאינם מרדימים לבצע סדציה (טשטוש) בחולים. אלא שבין הפעולות שמותר להם לעשות, ניתנה להם גם הרשות להשתמש בתרופה "פרופופול", שהיא תרופה חזקה ומסוכנת.

   

 1. עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  המרדימים אחראים על מתן תרופות לחולה כך שהוא יטושטש או יורדם ולא יחוש בכאבי הניתוח, על השגחה על המדדים החיוניים במהלך הניתוח, ועל ביצוע פעולות מצילות חיים במקרה של סיבוך. עקב המחסור בכוח אדם, בהסכם הרופאים האחרון הוחלט שההרדמה ייחשב למקצוע במצוקה, כך שרופאים שיחליטו להתמחות בו יקבלו מענק בגובה של מאות אלפי שקלים.

   

  עוד על הרדמה:

  הרדמה בטוחה: 5 אמצעי ניטור חדשים בחדר הניתוח

  האם יש לנו סיבה לפחד מהרדמה כללית בניתוח?

  הרדמה לפני ניתוח: כך מתבצעת הערכת סיכונים

   

  "התרופה דורשת ניטור מתמיד של החולה"

  לפי חוזר משרד הבריאות, רופאים יוכלו לבצע את ההרדמה למטופלים בתנאי שעברו הכשרה על ידי האיגוד הרפואי הרלוונטי. בנוסף, הרופאים לא יוכלו לבצע סדציה לילדים, לפגים, לחולי טיפול נמרץ, ובניתוחים מתוכננים מראש. רמת הסדציה המותרת לביצוע היא מתונה בלבד, בה הרפלקסים של המטופל ירודים אך קיימים והוא מסוגל להגיב לקול ולמגע.

   

  אלא שבאיגוד הרופאים המרדימים מזהירים שמתן "פרופופול" מעביר מיד את החולה להרדמה עמוקה, בה קיים אובדן הכרה עמוק ודיכוי של מערכת הנשימה. "אנו מכירים בעובדה שחוסר ברופאים מרדימים מונע מאיתנו להיות נוכחים בכל סדציה אך פרופופול היא תרופה מסוכנת שקשה לניהול על ידי מי שאינו מרדים.

   

  "היא דורשת ניטור מתמיד של החולה, והרופא והאחות שמטפלים בו לא יכולים להשגיח על המוניטור כל הזמן, ויתכן שעד שהם ישימו לב שיש בעיה כבר יהיה מאוחר מדי. מתן פרופופול גם מחייב ניטור של הנשימה על ידי מעקב על מספר הנשימות, באמצעות ניטור רמת הפחמן הדו חמצני בדם, ואת זה החוזר כלל לא דורש", מסביר פרופ' בנימין דרנגר, יו"ר האיגוד.

   

  "אנו מעדיפים שסדציה תבוצע על ידי רופא מרדים, אבל אנחנו מודעים לעובדה שאין לנו את כוח האדם לענות על הצרכים. עם זאת, אנו מתנגדים לשימוש בפרופו פול מתוך דאגה כנה לבריאות המטופל", הוא מוסיף. 

   

  "ההכשרה של הרופאים הלא מרדימים - אינה מספקת"

  כמו כן, פרופ' דרנגר טוען שההכשרה של הרופאים אינה מספקת מכיוון שמדובר בהכשרה שתבוצע על ידי האיגוד הרפואי בלבד, ולא על ידי משרד הבריאות ואף לא בפיקוח שלו. "עקב ההסתייגויות שלנו, משכנו את ידינו מהחוזר הזה ואנחנו לא מסכימים לו", הוא מבהיר.

   

  פרופופול היא התרופה שניתנה למייקל ג'קסון לפני חמש שנים וגרמה למותו. היא גם התרופה שניתנה לקומיקאית ג'ואן ריברס לפני כחודשיים במהלך ניתוח שעברה, אשר בסיומו אושפזה במצב אנוש עקב אי אספקת חמצן למוח, מה שהוביל למותה.

     

  ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "כמות ומגוון ההתערבויות הרפואיות הדורשות אלחוש (סדציה) גדלות והולכות בשנים האחרונות. מספר הרופאים המרדימים במדינת ישראל נמוך יחסית , על כן יש צורך בהכשרת רופאים נוספים לביצוע סדציה תוך הקפדה על כלל התנאים המופיעים בחוזר. חוזר מנהל הרפואה 36/2014 עוסק בכוח אדם המוסמך לביצוע סדציה, התנאים הפיזיים לביצועה, הציוד הנדרש, ההכשרה שצריכים לעבור אנשי הצוות שמבצעים הסדציה ובקרת איכות.

   

  "החוזר נידון במועצות הלאומיות, המועצה הלאומית לכירורגיה, הרדמה וטיפול נמרץ, המועצה הלאומית לגסטרואנטרולוגיה, והמועצה הלאומית למחלות לב וכלי דם, ואושר מקצועית על ידן.

   

  "על כן , בתנאים המפורטים בחוזר, יוכל רופא שאינו מרדים להשתמש בפרופופול לביצוע סדציה ובלבד שעמד בכל דרישות החוזר. חשוב לציין כי בעולם פרופופול ניתן לא רק על ידי רופאים שאינם מרדימים אלא גם על ידי אחיות הרדמה ( NURSE ANESTHESIOLOGIS ), למשל בארה"ב, אנגליה, צרפת ומדינות נוספות.

   

  "ידוע לנו כי קיימים חילוקי דעות בספרות על ידי מי צריכה להנתן סדציה באמצעות פרופופול. מה שמקובל על כולם הוא שהתרופה צריכה להינתן על ידי :

  1. רופאים /אחיות שעברו הכשרה כנדרש למתן תרופות מסוג זה.

  2. רופאים /אחיות המסוגלים לביצוע אינטובציה.

  3. רופאים / אחיות שלא מעורבים בו זמנית בפרוצדורה עצמה.


 2.  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutetrstock
  מי צריך לבצע את פעול ההרדמה?
  צילום: shutetrstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים