שתף קטע נבחר

הוואי: לבה מהר הגעש על מפתן הבתים

זרם הלבה מהר קילוואה חידש את זחילתו האיטית לפני כמה שבועות והגיע למרחק של פחות מ-70 מטרים מקו הבית הראשון. תושבים קיבלו התרעה מפני פינוי

לבה הזורמת מהר הגעש קילוואה שבהוואי ומאיימת להגיע לאזורים המיושבים במשך חודשים, הגיעה היום (יום ג') למרחק של 64 מטרים מבית המגורים הראשון. התושבים במסלול הלבה קיבלו התרעה מפני פינוי אפשרי מבתיהם, ופורסמו אזהרות מפני עשן כבד באזורים המועדים.

 

עוד חדשות בעולם :

הבריחה משבי בוקו חראם: נערות מעידות

סוס נפל לבריכה פרטית. צפו בחילוצו הנועז

ארדואן התלונן: הקריקטוריסטים יצאו למלחמה

 

זרם הלבה בעבע לראשונה מהר הגעש ב-27 ביוני, שהחל להתפרץ ב-1983, אך הפסיק לנוע בסוף ספטמבר. לפני כמה שבועות הזרם חידש את זחילתו האיטית ועבר 25 מטרים מאז בוקר יום ראשון.

אם מהירותה לא תשתנה, הלבה עלולה להגיע לבתים (צילום: AP) (צילום: AP)
אם מהירותה לא תשתנה, הלבה עלולה להגיע לבתים(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

הקצה המוביל של הלבה, שרוחבו עומד על כמאה מטרים, כבר חרך על בית קברות במסלולו לעבר לכפר פאהו ולעבר מטע הסוכר לשעבר, שכיום מאכלס כ-800 בני אדם ובסביבתו חנויות קטנות ובתים.


ממשרד ההגנה האזרחי במדינה נמסר כי הלבה מתקדמת במהירות של בין 9 ל-14 מטרים לשעה. אך היא האטה משמעותית למטר אחד בשעה עד אחר הצהריים. אף שמהירותה משתנה, מזהירים בהוואי כי אם הלבה תמשיך במסלולה ביום-יומיים הקרובים היא עלולה לפגוע בבתים.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

לפי הודעת משרד ראש העיר, בילי קנוי, בינתיים נחסמו שני כבישים כאמור והצלב האדום האמריקני פתח מקלט

 חירום. תושב פאהו מיקי וורן סבור כי אם נסגרו הדרכים והתיירים בורחים מהעיירה, סימן שהלבה גרמה לבעיות תחבורה. "זה משפיע על כל תחום בחיינו", אמר וורן. "אי-אפשר לברוח מזה".

 

צוותים של העירייה ניסו להקים דרכים חדשות זמניות ולהגן על הכביש הראשי, 130, מסלול מרכזי שבו עוברים כ-10,000 איש ביום. ללא גישה לדרכים אלו, כ-8,000 תושבים במחוז פונה עלולים "להיתפס" בלבה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הלבה במרחק של עשרות מטרים מהבתים
צילום: AP
מומלצים