שתף קטע נבחר

פחדן? נתניהו: הותקפתי כי הגנתי על ישראל

בכנסת ענה רה"מ לבכירים האמריקנים, שכינו אותו בין היתר "פחדן שלוקה באספרגר": למרות המתקפות, אמשיך להגן על המדינה". יו"ר הכנסת: "תובעים את כבודו. הטחת עלבונות ברה"מ - הטחת עלבונות בכל אזרחי המדינה"

ראש הממשלה השיב מעל במת הכנסת לבכירים האמריקנים שתקפו אותו בחריפות , וכינו אותו "פחדן". בישיבה מיוחדת בכנסת לזכרו של השר רחבעם זאבי (גנדי), אמר נתניהו כי "הגורמים האנונימיים שתוקפים אותנו ואותי אישית כי עשו זאת רק בגלל שאני מגן על מדינת ישראל. אם לא הייתי מגן על מדינת ישראל - לא היו תוקפים אותי".

 

"כשיש לחצים על ישראל לוותר על ביטחונה - הכי קל לוותר", אמר נתניהו בתחילת נאומו. "מקבלים מחיאות כפיים בטקסים, אחר כך באים הטילים והמנהרות. כראש ממשלה אני עומד על ביטחון ישראל, אכפת לי מחיי כל אזרח ואזרח וחיי כל חייל וחיילת. האינטרסים העליונים שלנו ובראשם הביטחון ואחדות ירושלים אינם עומדים בראש מעייניהם של אותם גורמים אנונימיים שתוקפים אותנו ואותי אישית. אם לא הייתי מגן על מדינת ישראל, אם לא הייתי עומד בנחרצות על האינטרסים הלאומיים – לא היו תוקפים אותי".

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
נתניהו בפגישתו האחרונה עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
נתניהו בפגישתו האחרונה עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)
 

ראש הממשלה המשיך בעימות הישיר עם האמריקנים ואמר כי "למרות כל ההתקפות שאני סופג אני אמשיך להגן על המדינה שלנו, אני אמשיך להגן על אזרחי ישראל. אני מבקש גם להוסיף, אני מכבד ומוקיר את הקשר העמוק שלנו עם ארה"ב. מאז קום המדינה היו לנו ויכוחים עם ארה"ב ועוד יהיו לנו, אבל זה איננו בא על חשבון הקשר העמוק בין העמים ובין המדינו. אנחנו רואים את זה פעם אחר פעם וגם השנה התמיכה במדינת ישראל עולה בקרב הציבור האמריקני. הברית האסטרטגית והערכית בין המדינות נמשכת ותימשך".

 

לפני נתניהו היה זה יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין שענה בתקיפות לביקורת האמריקנית. "הביקורת חסרת הרסן כלפי ישראל והעומד בראשה, שצוטטה מפי 'בכירים' בבית הלבן - חוצה כל גבול. מותר לחלוק, אבל ביחסים דיפלומטיים - בוודאי בין ידידות קרובות - מקובל וראוי לשמור על יחסי כבוד. אני מציע לאותם 'גורמים בכירים' ואנונימיים וגם לנו ללמוד מהציבור האמריקני, המכבד כל נשיא - גם אם הוא מהמפלגה היריבה. בוודאי שאיש מהם לא היה עובר לסדר היום, אם גורם מבחוץ היה מטיח עלבונות אישיים בנשיאם".

 

אדלשטיין אמר כי אסור לעבור לסדר היום: "לכן, רבותיי, גם אנחנו איננו עוברים לסדר היום, גם במסגרת הדיון המכובד הזה, כי הדבר בנפשנו. כשמטיחים עלבונות כאלה בראש ממשלה, מטיחים אותם בכל אזרחיה של מדינת ישראל. על הכף עומדת כאן כבודה של מדינת ישראל ולא של אדם פרטי, ואנחנו תובעים את כבודו ועלבונו - בוודאי כשמייחסים לו תסמונות אלו ואחרות ובכך מדרדרים את הדיון ופוגעים באוכלוסייה גדולה ורגישה של ילדים מכל העולם".

 

עוד אמר יו"ר הכנסת: "לכל הטוענים ללא הרף שיחסינו עם ארצות הברית מצויים בשפל - יש לי חדשות בשבילכם, גם כל זה איננו מערער את היחסים האיתנים בין המדינות והעמים, יחסים שיוסיפו להיות כאלה, בלי כל קשר לגורם אינטרסנטי זה או אחר שנמצא בקרבת הבית הלבן ומפזר רעל בזדון". הוא הדגיש: "הקשרים בין המדינות ארוכים ומשמעותיים מכדי שאירועים חולפים, גם אם מטרידים, יערערו אותם. אני משוכנע שגנדי המנוח היה שותף לעמידה איתנה זו - על כבודה של המדינה ושל העומד בראשה. וכמו שאמר מנחם בגין בשעתו, 'כל יפי הנפש שמעקמים את האף - יהיה להם אף עקום'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון / לע"מ
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: קובי גדעון / לע"מ
מומלצים