שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  קרוהן וקוליטיס כיבית: מחלות העולם המערבי
  שתי המחלות שעלולות לפגוע בכל גיל הן מחלות דלקתיות של מערכת העיכול וגורמות לאי נוחות רבה. איך ניתן לזהות אותן ולהקל על הסימפטומים?

  מחלות קרוהן וקוליטיס כיבית הינן שתי מחלות דלקתיות כרוניות של מערכת העיכול. שתי המחלות מזוהות עם אורח החיים המערבי ושכיחותן בעולם נמצאת במגמת עלייה. הן מאופיינות בתקופות שקטות ובתקופות של החמרה, המתבטאות בהתקפים, ונכון להיום אין מהן ריפוי מלא. ניתן לשלוט במחלות הללו באמצעות תזונה מתאימה.

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  מחלות קרוהן וקוליטיס כיבית הינן שתי מחלות דלקתיות כרוניות של מערכת העיכול. שתי המחלות מזוהות עם אורח החיים המערבי ושכיחותן בעולם נמצאת במגמת עלייה. הן מאופיינות בתקופות שקטות ובתקופות של החמרה, המתבטאות בהתקפים, ונכון להיום אין מהן ריפוי מלא.

   

  הקרוהן

  היא מחלה אשר פוגעת בעיקר במעיים, אך יכולה לפגוע בכל רקמה במערכת העיכול מהפה ועד פי הטבעת. בנוסף, כרבע מחולי קרוהן מפתחים היצרויות בחלל המעי ואף פיסטולות (פתחי ניקוזי נוספים של המעי) המתחברות לאברי הבטן, האגן והעור. גם בקוליטיס וגם בקרוהן ייתכנו סימפטומים ותחלואה נלווית במערכות גוף אחרות כגון פרקים, עיניים ועור.

   

  קוליטיס כיבית

  היא מחלה כרונית של מערכת העיכול המאופיינת בהופעת דלקת של הרירית של המעי הגס, באזורים שונים ובדרגות חומרה שונות, עד לכדי הופעת כיבים מדממים בדופן המעי.

   

  למחלת הקרוהן יש אלמנט גנטי, ואכן זוהו גנים רבים השכיחים יותר בחולי קרוהן לעומת האוכלוסייה הכללית. כמו כן, ידוע כי המחלה שכיחה יותר ביהודים אשכנזים. עם זאת, ישנם גם אלמנטים סביבתיים שמשפיעים – כדוגמת חיים בעיר ובאזורים מתועשים, עישון ועוד.

   

  בין הסימפטומים המאפיינים את הקרוהן והקוליטיס הכיבית: שלשולים (לעתים דמיים), כאבי בטן עזים, דלקות וכאבי פרקים, דלקות עיניים ועור, עייפות, חולשה, אנמיה ועוד.

   

  אבחון מחלת מעי דלקתית הינו תהליך הכולל שילוב של מספר בדיקות, ביניהן בדיקות מעבדה, בדיקות אנדוקסופיות ובדיקות הדמיה, לצד בחינת ההיסטוריה הרפואית של המטופל.

   

  מופיעות בכל גיל

  קרוהן וקוליטיס כיבית עשויות להופיע בכל גיל, אך פוגעות בעיקר בצעירים בשנות העשרה ועד שנות השלושים לחייהם. ההערכה היא כי כ- 3.5 מיליון חולים סובלים מקרוהן וקוליטיס כיבית באירופה ובארה"ב, וכ-30,000 בישראל. כמו כן, בשנים האחרונות מדווחת עליה בשכיחותן בעולם המערבי ואף במדינות אפריקה והמזרח.

   

  מדובר בחולים צעירים בשיא פריחתם, חלקם אינם מצליחים לנהל שגרת חיים תקינה, אינם עובדים ונאלצים לעבור ניתוחים ואשפוזים רבים. מכאן חשיבותו של הטיפול התרופתי, במניעת הישנות התקפי המחלה, הבאה לרמיסה ולשיפור משמעותי באיכות חייהם של החולים.

    

  ביום א' הקרוב יחל ב-ynet שבוע המודעות לקרוהן וקוליטיס כיבית

   
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מחלות שנפוצות בגלל אורח החיים המערבי
  צילום: shutterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים