שתף קטע נבחר

צילום: אסף קמר, AFP, EPA

החשוד בהתנקשות בגליק חוסל במזרח י-ם

חצי יממה אחרי הירי יהודה גליק בכנס ימין במרכז מורשת בגין, נורה למוות באבו טור מועתז חיג'אזי, פעיל ג'יהאד איסלאמי ששוחרר מהכלא. המשטרה והשב"כ אמרו כי חיג'אזי חוסל אחרי שפתח באש, ואישרו: הוא האיש שירה בגליק

חוסל החשוד בהתנקשות ביהודה גליק : פחות מחצי יממה אחרי הירי בפעיל הימין בכניסה למרכז בגין בירושלים, נורה למוות החשוד - אסיר פלסטיני משוחרר, פעיל ג'יהאד איסלאמי. גורם משטרתי אמר כי האסיר, מועתז חיג'אזי, הוא החשוד בירי. לפי אותו גורם, הירי באבו טור בוצע בעת ניסיון מעצר של הימ"מ. בחניית הבית של חיג'אזי באבו טור נמצא אופנוע, ובחיפוש אותר גם אקדח שבאמצעותו ככל הנראה ירה ופצע קשה את גליק. בירושלים מורגשת הבוקר תנועה ערה של כוחות משטרה מיוחדים, ומסוקים חגים באוויר.

 

על פי גורמים פלסטינים, חיג'אזי נעצר בגין פעילות טרור במהלך אינתיפאדת אל-אקצא ב-2000 ונשלח לעשר שנים בכלא. הוא שוחרר ב-2012. אחד הכיוונים שנבדק הוא שחיג'אזי אחראי גם על פציעתו בירי של חייל בהר הצופים, ביום שבו התרחש פיגוע הטרקטור בירושלים.

 

דובר תנועת הג'יהאד האיסלאמי, דאווד שהאב, הודיע שהתנועה מתאבלת על "מותו של האסיר המשוחרר מועתז חיג'אזי שנהרג בחילופי ירי בירושלים". שהאב הוסיף שפעולת ההתנקשות ביהודה גליק "תואמת את גודל ואופן התוקפנות הישראלית על עמנו, אדמתנו ומקומותינו הקדושים. גליק קיבל את אשר מגיע לו. הוא אחד המסיתים החמורים ואחד השותפים בהרג ילדי עמנו והתוקפנות היומיות על ירושלים ומסגד אל-אקצא".

 

המחבל מועתז חיג'אזי ()
המחבל מועתז חיג'אזי

כוחות ימ"מ בפעולה במזרח ירושלים ()
כוחות ימ"מ בפעולה במזרח ירושלים

חיג'אזי עבד במסעדה ליד מקום הירי והסברה היא כי שמדובר במפגע בודד ולא בהתארגנות. ממצאים שהושארו בשטח ומידע מודיעיני מהשב"כ אפשרו את איתורו המהיר של החשוד בניסיון ההתנקשות, ולאח בדיקת מז"פ התקבל אישור כי האקדח הוא זה שממנו נורה גליק.

 

בהמשך פורסמה הודעה רשמית של המשטרה, לפיה "בפעילות משותפת של משטרת ירושלים ושירות הבטחון הכללי הגיע הבוקר כוח ימ"מ לשכונת אבו טור לביצוע מעצר של בן מיעוטים החשוד במעורבות בירי לעבר גליק. עם הגעת הכוח לביתו, החל החשוד לירות לעבר הכוח שהשיב באש וחיסל אותו. כוחות משטרה ולוחמי מג"ב פרוסים בשכונה וברחבי העיר לשמירה על הביטחון".

 

 

 

מהשב"כ נאמר כי "בפעילות מאומצת ומהירה של שב"כ, בשיתוף ימ"מ ומשטרת ירושלים, אותר חשוד במעשה, פלסטיני בן 32 מאבו טור. במהלך ניסיון המעצר פתח החשוד באש לעבר הכוחות מנשק שהיה ברשותו. הכח הגיב בירי במהלכו נהרג החשוד".

 

אחד הכיוונים שבוחנים כוחות הביטחון הוא מתווה של מפגע בודד, שיצא לפועל לא כחלק מהתארגנות של אחד מארגוני הטרור. עם זאת, כוחות הביטחון מחפשים גורמים שייתכן וסייעו למחבל.  חברת הכנסת מירי רגב אמרה כי זה הוראת המשטרה לסגור את הר הבית לתפילות - שגויה. "זה הזמן לעשות את מה שצריך לעשות, ומה שצריך לעשות זה שיהודים יוכלו לעלות על ההר כי אנחנו במדינת ישראל. אני אומר לך בשקט זו מדינת היהודים, אני אומרת בשקט רק לך אז אולי בכלל נעזוב את הארץ כדי שלמשטרה יהיה נוח", אמרה לאולפן ynet.

 

עמדה מנוגדת הציג סגן שר אוצר, מיקי לוי, שטען כי בעת הזו רצוי להיות חכם ולא צודק. "טוב עשה השר שסגר את ההר למתפללים משני הצדדים. אני רוצה להזכיר לכולם שהר הבית היה סגור במשך שלוש שנים ובעמל רב ללא שפיכות דמים הצלחנו לפתוח אותו, וזה בתקופתי כמפקד מחוז ירושלים. אל תגרמוּ לאירוע טראומטי עם דרישות לא הגיוניות לגרור אותנו למצב קיצוני", אמר. 

כתובת בבית ספר דו-לשוני בירושלים ()
כתובת בבית ספר דו-לשוני בירושלים
 

כתמי הדם בזירת הירי של גליק (צילום: נועם (דבול) דביר) (צילום: נועם (דבול) דביר)
כתמי הדם בזירת הירי של גליק(צילום: נועם (דבול) דביר)
 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

אתמול נפצע קשה מאוד גליק (50), פעיל ימין מוכר, בניסיון התנקשות בכניסה למרכז מורשת בגין. הוא נלקח לבית החולים שערי צדק ומצבו מוגדר קשה, אך יציב. ד"ר עופר מרין מבית החולים שערי צדק מירושלים סיפר כי גליק הגיע אמש עם פצעי ירי מארבעה כדורים. "הכדורים פגעו בצוואר, בבית החזה הימני, בבטן וביד. הוא הגיע אלינו במצב קשה ושהה בזמן קצר בחדר טראומה", אמר. "הוא הועבר לחדש ניתוח ובוצעו פעולות מצילות חיים. מצאנו פגיעה בראות, והיה צריך לנתח את החזה ולכרות חלק מהראיה. מצאנו גם פגיעה במעי במספר מקומות".

 

גליק נותח גם הבוקר בבטנו במטרה למנוע זיהומים. "לחצי הדם שלו טובים, הוא מוּנשם ומוּרדם. אנחנו עדיין לא יודעים בוודאות את מלוא היקף הפגיעות שלו. אם מצבו יהיה יציב נעביר אותו לבדיקות הדמיה זה ייתן לנו תמוּנה יותר כוללת על היקף הפגיעות שלו. התוכנית שלנו היא לנתח אותו ניתוח חוזר מחר", אמר ד"ר מרין.

 

גליק, שמצבו מוגדר קשה, הוא פעיל מרכזי בתנועות בית המקדש וסמל המאבק למען עליית יהודים להר הבית ולמען זכות התפילה שם. בשנים האחרונות הוא מורחק מההר על ידי המשטרה ושב"כ לעיתים קרובות, ועל כך הוא מנהל מאבקים משפטיים נגד רשויות החוק, שבחלקם רשם הצלחות. בכינוס אמש הוא הציג בפני המשתתפים סרטון וידאו שצולם אתמול בבוקר בהר ובו נראים פלסטינים מנסים לגרש את המבקרים היהודים בקריאות אללה אכבר. "זה המצב היום בירושלים", אמר.


מעצר בני משפחה של חיג'אזי באבו טור ()
מעצר בני משפחה של חיג'אזי באבו טור

אמבולנס בשכונה במזרח ירושלים ()
אמבולנס בשכונה במזרח ירושלים
אביו של גליק, פרופ' שמעון גליק, לשעבר דיקן בית הספר לרפואה באוניברסיטת בן גוריון, סיפר בבית החולים שבנו התלונן פעמים רבות במשטרה: "הוא מאוים ימים רבים. לצערנו הרב במקום להגן עליו המשטרה התעללה בו. מאשימים אותו בכל מיני דברים כי לא רוצים שיהיה בהר הבית. האיש הזה הוא איש שלום שאפילו לא צועק. הוא מתיידד עם ערבים ונוצרים. הוא לוחם על זכויות יהודים לעלות להר. מגיעה לו הגנה והוא לא קיבל אותה לצערי. הייתה עלילת דם נגדו".

 

גליק האבא אמר היום לאולפן ynet כי בנו היה מאוים בתקופה האחרונה, אבל המשטרה בחרה להתמקד דווקא בבנו. "המשטרה סימנה אותו כאילו הוא איזה מפלצת. עשו עלילת דם ממש נגדו, האשימוּ אותו בדברים שהוא לא עשה. מורידים אותו מהר הבית ומפנים האשמות שאין להן שום בסיס. התחושות שלי מאוד קשות, לראות את הבן שלי שוכב בטיפול נמרץ בסכנת חיים על לא עוול בכפו".

 

מוריה חלמיש, תושבת שבות רחל, יצאה עם גליק מהאירוע וסיפרה על מה שהתרחש בשניות לפני הירי. "היורה נסע על אופנוע כלשהו ולבש שחורים. חשבתי שהוא מאבטח והוא בא ליהודה ואמר לו במבטא ערבי שלא משתמע לשני פנים 'אני מצטער. אתה עצבנת אותי וירה'".

 

לדברי חלמיש, בחור שהיה שם התחיל לצעוק והיא ראתה את האקדח מטווח אפס. היא סיפרה גם כי אשתו של גליק הייתה ברכב והורידה את הראש לשנייה כדי להתחבא וראיתי שהיא בסדר. "התחלנו לרוץ במעלה הרחוב וחיפשתי איפה אפשר להסתתר. כשראיתי את האופנוע חולף, חזרתי ליהודה וצעקתי למשטרה", סיפרה האישה.

 

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' הגיע לזירת אירוע הירי וקיים הערכת מצב עם מפקד מחוז ירושלים, ניצב משה (צ'יקו) אדרי, ונציגי שב"כ. אהרונוביץ' הנחה לתגבר כוחות בירושלים מחשש להתפרעויות של ערבים ויהודים והודיע כי הר הבית ייסגר למבקרים, יהודים ומוסלמים, עד להודעה חדשה.

 

ח"כ משה פייגלין, שהיה אתמול בכנס שבו נורה גליק, אמר היום לאולפן ynet: "זה היה רצח ידוע מראש. יהודה גליק עמד נגד איומיום ואלימות פיזית. יהודה היה איש צדיק שהיה חף מאלימות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים