שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מש' הבריאות החליט להשעות השתלות בהדסה

  בעקבות מספר רב של מקרים בזמן האחרון שבהם סכסוך בין הנהלת בית החולים לרופאים פגע בהשתלות, משרד הבריאות החליט בצעד חריג ויוצא דופן להשעות בחודש הקרוב את ההשתלות בבית החולים הדסה ולבחון מחדש את ההיתר לבצע השתלות במקום

  משרד הבריאות מתערב בסאגת מאבקי הכוחות בהדסה שפוגעת בחולים: הערב (מוצאי שבת) הורה המשרד לבית החולים להפסיק לאלתר את כל ההשתלות בבית החולים למשך חודש בעקבות אירועים שקרו במקום בעת האחרונה, שכללו מאבקי כוחות וסכסוכים בין הנהלת בית החולים לרופאים, דבר שגרם ככל הנראה נזק לחולים שעברו השתלות במקום.

   

  לפני ימים אחדים הגיע יו"ר ועדת ההיגוי של המרכז הלאומי להשתלות ומנהל בית החולים רמב"ם, פרופ' רפי ביאר, לביקורת במרכז הרפואי. הוא עשה זאת לבקשתו של מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק, בעקבות המקרים בהם הנהלת הדסה התערבה בזהות המשתיל מכיוון שהיא מנסה לפטר את מנהל יחידת ההשתלות, ד"ר הדר מרחב.

   

  פרופ' ביאר בחן את תוכנית ההשתלות, נפגש עם ההנהלה ועם הרופאים בבית החולים, ובעקבות זאת החליט להמליץ על הפסקה זמנית בהשתלות. בעקבות הביקורת, החליטו במשרד הבריאות להימנע מהשתלות בהדסה עד לגיבוש תוכנית השתלות חדשה.

  הדסה. בלי השתלות לעת עתה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  הדסה. בלי השתלות לעת עתה(צילום: גיל יוחנן)

  האירוע האחרון שככל הנראה הכריע את הכף בהחלטה להפסיק את ההשתלות בבית החולים הירושלמי קשור בנערה שעברה השתלת כליה לפני כשבוע וחצי והוכנסה הלילה (שבת) בדחיפות לניתוח נוסף עקב סיבוך. גורמים בבית החולים טוענים שהאירוע התרחש מכיוון שהושתלה על ידי מנתחים לא מנוסים.

   

  בימים האחרונים חלה הידרדרות במצב המושתלת והיא הוחזרה לאשפוז ביחידה לטיפול נמרץ. ההערכה של הצוות המטפל הייתה שמתעוררת דחייה של הכליה, תגובה שבהחלט עלולה להתרחש במצבים של השתלת איבר. אלא שממכתב פנימי של מנהלי מחלקות בהדסה עין כרם, עולה כי לאור מצבה של הנערה, הוחלט להתייעץ עם ד"ר הדר מרחב, מנהל יחידת ההשתלות בהדסה, אותו רופא שההנהלה מנסה בשבועות האחרונים לפטרו ואף להרחיקו מחדר הניתוחים, למרות ניסיונו הרב וההערכה המקצועית הרבה לה הוא זוכה.

   

  ד"ר מרחב אבחן שלא מדובר בבעיה על רקע דחיית האיבר אלא בבעיה כירורגית, שנובעת מבעיה בחיבור דרכי השתן. בלילה האחרון חלה הדרדרות נוספת במצבה, והיא הוכנסה שוב לחדר הניתוח.

   

  בהדסה קיימו התייעצות גם עם פרופ' איתן מור, מנהל מחלקת ההשתלות בבית החולים בילינסון, ולאחר מכן בוצע הניתוח, ממנו הנערה מתאוששת כעת. "עם התפתחות הסיבוך, צוות ההשתלות החדש לא זיהה את הבעיה ורק לאחר יעוץ עם ד"ר הדר מרחב ופרופ' מור, זוהתה הבעיה ובשלב זה נמנע טיפול לא נכון בחולה ובוצע ניתוח מציל כליה וחיים", טוענים בוועד מנהלי המחלקות במכתב.

   

  סיפור ההשתלה החל לפני עשרה ימים. לטענת הנהלת הדסה, ד"ר מרחב שכנע את המשפחה שתדרוש שהוא יהיה זה שיבצע את הניתוח, ובעקבות סירוב ההנהלה החליטה המשפחה שלא לקיים את ההשתלה, במסגרתה אמורה היתה הנערה לקבל כליה מאמה. אלא שכעבור מספר שעות המשפחה חזרה בה, וההשתלה התקיימה למחרת על ידי ד"ר אחמד עיד, מנהל המחלקה לכירורגיה כללית בהדסה הר הצופים, שלטענת מקורות בבית החוילם הדסה לא ביצע ניתוחי השתלה מזה מספר שנים.

   

  מאבקי כוחות והתפטרויות מחאה

  יחידת ההשתלות בהדסה עוברת טלטלה משמעותית בחודשים האחרונים. בבית החולים מנסים לפטר את ד"ר מרחב, והדבר נמצא בדיונים בבתי משפט, גם כחלק מסכסוך רחב יותר בין ההנהלה לבין ועדי הרופאים.

   

  בחודשים האחרונים קבע המנהל הרפואי של הדסה עין כרם, פרופ' יורם וייס, שמנתח בכיר חייב ללוות את ד"ר מרחב בניתוחים. שניים מן המלווים האלו, מנהל המחלקה לכירורגיה כללית, פרופ' אבירם ניסן, והמשתיל הבכיר, ד"ר מנחם בן חיים, התפטרו בימים האחרונים.

   

  במכתבי ההתפטרות שלהם מחו קשות נגד התנהלות ההנהלה. ד"ר בן חיים אף פנה במכתב למרכז הלאומי להשתלות בו טען כי קיים ספק אם ניתן לבצע השתלות בצורה בטוחה בבית החולים. השבוע התקיימה בדיקה של יו"ר ועדת ההיגוי של המרכז הלאומי להשתלות, פרופ' רפי ביאר, שבחן אם ניתן להמשיך לבצע השתלות בהדסה. הבדיקה התבצעה לאור בקשתו של מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק.

   

  בהדסה מינו לאחרונה צוות השתלות חדש. מלבד ד"ר עיד, מונה גם פרופ' גידי זמיר, מנתח בכיר במחלקה לכירורגיה כללית בעין כרם.

   

  דוברת המרכז הרפואי הדסה מוסרת בתגובה: "המידע אינו נכון, מטעה ומוטעה. מתוך שמירה על חיסיון החולה, הדסה מוסרת כי המושתלת עברה ניתוח נוסף הלילה, מצבה יציב, הכליה מתפקדת והיא בהכרה מלאה".


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פרופ' רפי ביאר. המליץ להפסיק ההשתלות בהדסה
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים