שתף קטע נבחר

קבינט הדיור: עוד אלפי דירות בהליך מזורז

קבינט הדיור אישר שורה של החלטות נוספות שמטרתן להגדיל את היצע הדירות בישראל. בין היתר, אישר הקמה של 6,400 יחידות דיור בהליך רישוי מזורז, ונתן אישור לחברה הממשלתית של משרד האוצר "דירה להשכיר" - לבנות כ-2,000 דירות ולהשכירן לטווח ארוך. לפיד: "צריך לבנות ולבנות"

קבינט הדיור אישר היום (ב') שורה של החלטות נוספות, במטרה להקל על מצוקת הדיור בישראל ולתמוך בהורדת מחירי הדירות. בין היתר, אושרה הקמתן של אלפי יחידות דיור בהליך רישוי מזורז וניתן אישור לחברת "דירה להשכיר", חברה ממשלתית במשרד האוצר, לרכוש דירות ולהשכירן בחוזים ל-5 שנים.

 

כתבות נספות על קבינט הדיור בערוץ הנדל"ן :

 

שרי הקבינט אישרו את העברתם של עוד 4 מתחמים לבניית כ-6,400 דירות להליך רישוי מזורז בוועדה לתוכניות מועדפות לדיור (ותמ"ל), בנוסף ל-33 אלף דירות שכבר אושרה להקמה מזורזת בחודש שעבר. ועדות אלו מחויבות לסיים את הליך התכנון תוך פרק זמן של כ-5 חודשים, ולא ניתן לערער על החלטותיהן לערכאה גבוהה יותר. המתחמים שיעברו להליך מזורז הם: שכונה כ"א בשהם, מתחם 2 בטורעאן, סנסן ב 2 בצור הדסה ו"פרדס בחיסכון" באור יהודה.

 

כמו כן, אישרו השרים כי הפרויקט לבניית דיור בר-השגה במתחם הגדנ"ע שעל גבול תל-אביב-חולון יועבר מטיפולה של חברת "חלמיש" לטיפולה של חברת "דירה להשכיר". החברה של משרד האוצר תשכיר את הדירות בחוזים ל-5 שנים ותמכור בעתיד את חלקן, כאשר התמורה מהמכירה תועבר למשרד השיכון לטובת רכישת דירות נוספות להשכרה באפיק של דיור ציבורי למעוטי יכולת.

חולון. הדירות בגבול עם ת"א יושכרו ל-5 שנים (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
חולון. הדירות בגבול עם ת"א יושכרו ל-5 שנים(צילום: בני דויטש)

החלטה נוספת שאושרה נוגעת לעידוד בנייה להשכרה במחיר בר-השגה. על פי ההחלטה, מחיר בר-השגה הוא מחיר שגובהו נמוך ב-20% לפחות ממחיר השוק, וניתן להעלותו מידי שנה אך ורק בשיעור עליית מדד המחירים לצרכן. ההחלטה מאפשרת לרשות המקומית לחכור קרקע שיועדה למבנים ציבוריים במחיר סמלי של 18 שקלים ל-49 שנה, כדי לבנות עלייה דיור להשכרה במחיר בר-השגה.

 

"צריך לבנות ולבנות ולבנות"

הקבינט אישר גם לחברת "דירה להשכיר" הלוואה בסך 200 מיליון שקל לשנת 2015, על מנת להתקשר עם יזמים לצורך בניית כ-2,000 דירות להשכרה לטווח ארוך. החברה תיזום את בניית הדירות, ותשכן בהן שוכרים ולאחר מכן תמכור אותן כנכס מניב לגופים מוסדיים. במידה שפעילות זו תעלה יפה, תוכל הממשלה להעמיד הלוואה נוספת לחברה בסך 200 מיליון שקל נוספים.

 

שר האוצר, יאיר לפיד, אמר היום בעקבות ההחלטה כי "כדי להוריד את מחירי הדיור, אנחנו צריכים לבנות ולבנות ולבנות. אלפי ועשרות אלפי יחידות דיור בשנה, שיגשרו על הפער העצום בהיצע שנוצר בשנים של הזנחה והיעדר מדיניות. זה מה שאנחנו עושים בקבינט הדיור, ממשיכים לקדם את הגדלת ההיצע במסגרת תוכנית הדיור הרחבה שאנו מובילים, במטרה להוריד את מחירי הדיור ולאפשר לזוגות צעירים בישראל לרכוש דירה".

 

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, הוסיף כי "החלטות הקבינט היום הן צעד נוסף וחשוב להגדלת ההיצע. השיווקים המוצלחים הנחטפים על ידי היזמים במחירים נמוכים מאי פעם מסמנים את השינוי שכולנו מצפים לו. הפעולות להגדלת ההיצע, לצד תוכניות הממשלה, מחיר מטרה ומע"מ אפס, ישלימו את המהלכים הממשלתיים ויביאו להורדת המחירים ב-2015".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות משרד האוצר
קבינט הדיור (ארכיון)
באדיבות משרד האוצר
מומלצים