שתף קטע נבחר

נס בלידה: יולדת עם תסחיף מי שפיר ניצלה ממוות

כמעט טרגדיה: יולדת בת 40 בבית החולים שיבא לקתה בתסחיף מי שפיר ונמצאה בסכנת חיים חמורה. הרופאים נלחמו על חייה במשך שלושה ימים - עד שהתעוררה והתברר שבאופן נדיר היא גם אינה סובלת מנזק מוחי. התינוק הוצא בניתוח קיסרי, וגם הוא מתאושש בפגייה

זה היה אמור להיות יום מרגש, אך השעה המשמחת של הלידה כמעט הסתיימה באסון קשה. יולדת שלקתה בתסחיף מי שפיר אושפזה בבית החולים שיבא במצב קשה מאוד, ובאופן נדיר הצליחה להתאושש. שבוע אחרי, היא חובקת את בתה בבית החולים.

 

בשבוע שעבר הגיעה האישה, בת ארבעים, ללידה במרכז הרפואי שיבא. הרופאים התלבטו אם לבצע זירוז ללידה או להתחיל בניתוח קיסרי, והחליטו לתת זירוז. ביום שלישי, בשעה ארבע לפנות בוקר, הם ביצעו פקיעה של מי השפיר - וכעבור דקה הכל התחיל להידרדר.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

עוד על תסחיף מי שפיר:

אפשר למנוע תסחיף מי שפיר? 5 סכנות בהריון

הלל יפה: יולדת במצב קשה - בגלל תסחיף מי שפיר

"מאיר": יולדת במצב אנוש לאחר תסחיף מי שפיר

 

באופן פתאומי ביותר פיתחה היולדת מצוקה נשימתית, איבדה את ההכרה וחוותה ירידה משמעותית בלחץ הדם. "תוך כמה שניות העיניים שלה נפלו אחורה, היא התחילה לחרחר והצבע שלה הפך לאפור", משחזר בעלה. "הבנתי שמשהו רע מאד קורה, אבל לא ידעתי בדיוק מה".

 

הצוות הרפואי הגיב מהר, החל לבצע החייאה אגרסיבית כדי להציל את חייה של היולדת ובמקביל הבהיל אותה לחדר הניתוח לניתוח קיסרי חירום כדי להציל את העובר. "אחת הרופאות אמרה לי שזה נראה כמו תסחיף מי שפיר. לא ידעתי מה זה, אז הדלקתי את המחשב, קראתי שתי שורות וחשכו עיניי", אומר בעלה.

 

הצוות הרפואי הצליח לייצב את מצבה, אך האישה הייתה עדיין נתונה בסכנת חיים חמורה. היא אושפזה ביחידה לטיפול נמרץ כללי כשהיא מורדמת ומונשמת, ובמשך שלושה ימים נלחמו בשיבא על חייה. תוך כדי היה חשש שגם אם תשרוד את האירוע הקשה, היא עלולה לסבול מנזק ארוך טווח עקב פגיעה במוח.

 

לאחר שהתעוררה, כעבור שלושה ימים, נשמו הרופאים לרווחה. לאישה לא נגרם נזק נוירולוגי והיא תצליח לחזור לאיתנה. כיום היא מתאוששת בשיבא והתינוק שלה מחלים בפגייה.

 

"הדבר הראשון שאמרתי לה כשהיא חזרה להכרה הוא שאני אוהב אותה. היא הבינה שמשהו רע קרה, אבל רק ביומיים האחרונים היא מתחילה להבין באיזו סכנה היא הייתה", אומר בעלה. "אומרים לנו שהיא משתקמת יותר טוב מהתסריט האופטימי ביותר. היא אפילו כבר חזרה ללכת, וחזרה לעצמה לגמרי. הצוות פשוט היה מדהים, הם הצילו את החיים שלה ושל התינוקת שלנו. רק ביום שני היא זכתה לראות את התינוקת שנשאה ברחם במשך תשעה חודשים, ושברגע אחד כמעט איבדה אותה".

 

"בזכות הזיהוי בזמן אמת והטיפול המהיר הייתה לנו תקווה שנצליח לאושש אותה בלי שהיא תסבול לנכות לטווח ארוך", אומר פרופ' אייל שיף, מנהל המרכז לנשים וליולדות בשיבא.

 

התסחיף הוא תסמונת נדירה ביותר וההחלמה ממנו ללא נזק נדירה במיוחד. התסחיף מתרחש אחת לכמה עשרות אלפי לידות. "הרעיון הבסיסי הוא שחלקיקים ממי השפיר חודרים לרחם, והיום אנחנו סבורים שבחלק מהמקרים חדירה כזאת גורמת לאישה לפתח תסמינים של שוק אנפליקטי", אומר פרופ' שיף. "כך מערכת החיסון מתחילה לפעול במהירות עד להידרדרות מסיבית של הריאות, הלב, מערכת הקרישה ועד למצב של דום לב תוך דקות אחדות".

 

אישה שעברה תסחיף מי שפיר עלולה למות בחלק ניכר מהמקרים. לדברי פרופ' שיף, בעבר שיעור התמותה עמד על כ-80%, ורק בעשור האחרון ירד שיעור התמותה לכ-25% במרכזים רפואיים שבהם יש מערכות טיפול נמרץ מתקדמות.

 

"מדובר במקרים מעטים אבל קטסטרופליים", אומר פרופ' שיף. "המלחמה האמיתית היא להציל את חיי הנשים ולשמור על מינימום פגיעה לטווח ארוך באמצעות עצירת ההידרדרות בדקות הראשונות ושמירה על האיברים הקריטיים, כדי שתוך כמה ימים הגוף יצליח להתאושש". 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אישה שעברה תסחיף מי שפיר עלולה למות בחלק ניכר מהמקרים
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים