שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הרב הראשי: דם ישראל נשפך כי עלו להר הבית

  בהלוויית ההרוג מפיגוע הדריסה בירושלים מתח הרב הראשי יוסף ביקורת חריפה על היהודים העולים להר הבית. "זו עבירה שעונשה מיתה בידי שמיים", אמר על כך ותקף את המתירים: "אי אפשר שרבנים מליגה ד' יחלקו על גדולי ישראל"

  בהלוויית ההרוג השני מפיגוע הדריסה בירושלים תקף הרב הראשי לישראל יצחק יוסף את היהודים העולים להר הבית ורמז כי הם נושאים באחריות להתלקחות בירושלים. "הפסיקו את ההסתה שמסיתים את בני עשיו. הם עושים תסיסה אצל הערבים, השונאים שלנו, ומוסיפים שמן למדורה. צריך להפסיק את הדבר הזה. רק כך יפסיק להישפך דם של עם ישראל", אמר הרב יוסף בהלווייתו של שלום בעדני בן ה-17, שמת הבוקר (יום ו') מפצעיו בבית החולים הדסה עין כרם.

   

  הלוויית שלום בעדני, שנהרג בפיגוע הדריסה    (צילום: גיל יוחנן)

  הלוויית שלום בעדני, שנהרג בפיגוע הדריסה    (צילום: גיל יוחנן)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  עומד שני מימין: שלום בעדני ז"ל, בימיו בישיבה ()
  עומד שני מימין: שלום בעדני ז"ל, בימיו בישיבה
   

  הרב יוסף הסביר כי עלייה להר הבית כיום היא עבירה חמורה שעונשה מיתה בידי שמים, ועל אלה המתירים זאת אמר: "אי אפשר שרבנים מליגה ד' יחלקו על גדולי ישראל". על פי ההלכה, בגלל קדושת המקום אסור לאדם טמא לעלות להר. בתקופת המקדש כל אחד יכול היה להיטהר בטקסים לפני המהלך, אך כיום לא ולפיכך מסבירים המחמירים כי חל איסור גורף לעלות, והעונש - מיתה בידי שמים. המקלים מסתמכים על מחקרים היסטוריוניים-ארכיאולוגיים לגבי המיקום המדויק של ההר ואוסרים כניסה רק אליו. בשאר המתחם מותר לבקר לאחר טבילה במקווה.

   

  בעדני, תלמיד ישיבה מירושלים, נפצע ביום ד' בפיגוע הדריסה בעיר ופונה במצב אנוש לבית חולים הדסה עין כרם ובמשך כמה שעות התייחסו אליו כ"אלמוני" - עד שזוהה. בפיגוע נהרג גם קצין מג"ב ג'דעאן אסעד ונפצעו 12 איש.

   

   (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  (צילום: גיל יוחנן)

   (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  (צילום: גיל יוחנן)

   (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  (צילום: גיל יוחנן)

  הלווייתו של בעדני בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  הלווייתו של בעדני בירושלים(צילום: גיל יוחנן)
   

  אביו של שלום, דוד בעדני, פרץ בבכי ופנה לבנו שנרצח: "השתדלנו לתת לך את כל התמיכה כל הזמן. אם לא הצלחנו אנחנו מבקשים סליחה. אתה עשית לנו נחת כרוח כל הזמן. עד עכשיו אנחנו עזרנו לך, עכשיו עזור אתה לנו. עלה בפני בית דין של מעלה ובקש רחמים על כולנו. על סבא, עלינו, תתפלל על אימא שיהיה לה כוח, על האחים והאחיות שכל כך אהבו אותך".

   

  על ההתמודדות ביומיים האחרונים הוסיף בעדני: "אם זה רצונו של השם יתברך - יתברך שמו. אנחנו מקבלים את זה באהבה. ראינו את האור בתוך החושך. בהתחלה הרופאים אמרו לנו שזה עניין של דקות או כמה שעות. ובסוף הקב"ה נתן לנו יותר מיממה לעכל".

   

  "הלווייתו של נכד רביעי"

  סבו של ההרוג, חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס, הרב שמעון בעדני, ספד: "ירושלים זועקת לנו שנתייחס אליה כעיר הקודש ולא כעוד עיר של חול (בענייני צניעות ושמירת שבת). זה נכד רביעי שאני משתתף בהלוויה שלו. זה כואב. אני לא מצליח להתגבר. נכד כזה יקר, נכד תלמיד חכם הלך מאיתנו. רבונו של עולם, אין לנו שאלות. זה טוב. תמיד אני אומר למשפחה שלי, זה כואב, כואב, אבל זה טוב. אנחנו לא רואים את כל התמונה כולה. תודה על הכול, השם, גם על מה שאני לא מבין".

   

  רב העיר ירושלים שלמה עמאר אמר בבית העלמין: "הקדוש ברוך הוא לקח את הקורבן הזה כדי לזעזע את הציבור, שכולם יפשפשו במעשיהם איפה אנחנו לא בסדר ולמה זה בא עלינו". גם ראש העירייה ניר ברקת דיבר בהלוויה: "מולנו אויב צמא דם ששם לו למטרה להרוג יהודים באשר הם. הם לא מרתיעים אותנו, לא משתקים אותנו ולא יזיזו אותנו לשום מקום. כאן בירושלים, בירת הנצח של עם ישראל, נמשיך לבנות את בתינו ולחיות את חיינו. ידינו תהיה קשה יותר נגד מפרי הסדר".

   

   (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
  (צילום: חטיבת דובר המשטרה)

   (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
  (צילום: חטיבת דובר המשטרה)

  מעצרים בירושלים הלילה וזיקוקים שנתפסו בעיר העתיקה (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
  מעצרים בירושלים הלילה וזיקוקים שנתפסו בעיר העתיקה(צילום: חטיבת דובר המשטרה)
    

  בעדני רכב על אופניים לכותל, כאשר נקלע לפיגוע. הוריו לא דאגו לו משום שידעו שהוא אמור לשוב הביתה מאוחר בלילה

  מלימודים בישיבה. הרב הראשי לשעבר אליהו בקשי דורון ספד לו: "המנוח היה כולו טהור וקדוש. שה' יבטל מעלינו גזירות קשות ורעות".

   

  במהלך הלילה התגודדו כמה עשרות רעולי פנים בכניסה לצור באהר, יידו אבנים וירו זיקוקים בכינון ישיר לעבר כוח משטרה ולוחמי מג"ב, שפעלו למניעת הפרות סדר ליד כביש אשר וינר המוביל לארמון הנציב. הכוחות הדפו את רעולי הפנים לתוך צור באהר, ועצרו שני קטינים ואת רעול הפנים שהוביל את העימותים. אותו עצור, בן 40 מצור באהר, שוחרר בעבר מהכלא, כמחווה לפלסטינים. האיש חשוד גם כי הפר את תנאי שחרורו, יובא היום להארכת מעצר בבית משפט השלום בירושלים ובהמשך גם בפני ועדת השחרורים של שב"ס.

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום בעדני. מת מפצעיו
  צילום: רויטרס
  הר הבית. "עבירה"
  צילום: רויטרס
  מומלצים