שתף קטע נבחר

שעות של יידויי אבנים: התפרעות במזרח י-ם

אלפים מתושבי מחנה הפליטים שועפט ערכו "הלוויה סמלית" למחבל שביצע את פיגוע הדריסה בירושלים. "כולנו רוצים להיות שאהידים", קראו - והחלו ליידות אבנים, להשליך בקבוקי תבערה ולירות זיקוקים. צפו בהתפרעויות

בהר הבית תפילות יום השישי הסתיימו ללא מהומות, אבל בשכונות במזרח ירושלים אירעו עימותים קשים בין התושבים לכוחות הביטחון. העימותים החלו לאחר שאלפי בני אדם, תושבי מחנה הפליטים שועפט, השתתפו בהלוויה הסמלית שנערכה למחבל איברהים עכארי, שדרס למוות שני בני אדם בתחנת הרכבת הקלה שמעון הצדיק שלשום. במשך שעות צעירים יידו אבנים על כוחות הביטחון. ynet העביר שידור חי ממחנה הפליטים שועפט.

 

 

 (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
(צילום: מוחמד שינאווי)

 (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
(צילום: מוחמד שינאווי)

 (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
(צילום: מוחמד שינאווי)

 (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
(צילום: מוחמד שינאווי)

הלוויה סמלית בשועפט (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
הלוויה סמלית בשועפט(צילום: מוחמד שינאווי)
 

ההלוויה הסמלית התחילה מיד אחרי תפילת יום שישי. המשתתפים איימו עוד קודם כי ימשיכו לזרוק אבנים, ליידות בקבוקי תבערה ולירות זיקוקים לעבר השוטרים. עם סיומה הם הבעירו צמיגים, חסמו את הכביש והשליכו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר המחסום הצבאי.

 

משתתפי הצעדה הניפו את תמונתו של המחבל וצעקו: "אל עכארי שאהיד גיבור", "תמשיכו להרוג חיילים", "כולנו רוצים להגשים חלום ולמות שאהידים". בסיום התהלוכה הגיעו המשתתפים למחסום הצבאי, החלו בהתפרעויות ונענו בירי גז מדמיע ואמצעים לפיזור הפגנות של כוחות הביטחון.

 

"אם ממשלת ישראל חושבת שנשב בשקט היא טועה", אמר עלי משועפט. "זה הזמן להגיב ולהילחם נגד כל מה שמתרחש במסגד אל-אקצה. מבחינתנו האינתיפאדה התחילה. היום אנחנו יוצאים למאבק ולוקחים בחשבון שאולי נחזור מתים". משתתפת אחרת בתהלוכה אמרה: "הבוקר ביקשתי משני ילדיי לצאת להפגנות ולזרוק אבנים. אני אשמח אם יחזרו אליי שאהידים".

 (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
(צילום: מוחמד שינאווי)
 (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
(צילום: מוחמד שינאווי)

 (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
(צילום: מוחמד שינאווי)
 

בהר הבית הסתיימה תפילת יום השישי ללא אירועים חריגים. במהלך התפילה נכנסו להר הבית מתפללים מוסלמים מגיל 35 ומעלה והתפללו כ-15,000 מוסלמים. סביב העיר העתיקה ומזרח העיר נשמר השקט והמתפללים התפזרו עצמאית. 

 

לוחם מג"ב נפצע קל באזור חלחול

בהמשך, עשרות צעירים יידו אבנים לעבר לוחמי מג"ב בסמוך לחלחול שבאזור חברון. לוחם נפצע באורח קל בידו וטופל במקום. שני צעירים נעצרו לחקירה והלוחמים במקום פיזרו את המתפרעים באמצעים לפיזור הפגנות.

 

במהלך הלילה התגודדו כמה עשרות רעולי פנים בכניסה לצור באהר, יידו אבנים וירו זיקוקים בכינון ישיר לעבר כוח משטרה ולוחמי מג"ב, שפעלו למניעת הפרות סדר ליד כביש אשר וינר המוביל לארמון הנציב. הכוחות הדפו את רעולי הפנים לתוך צור באהר, ועצרו שני קטינים ואת רעול הפנים שהוביל את העימותים. העצור ג'מאל אבו ג'מאל, בן 40 מצור באהר, שוחרר בעבר מהכלא, כמחווה לפלסטינים. הוא חשוד גם כי הפר את תנאי שחרורו, מעצרו הוארך בבית משפט השלום.

 

בהערכת מצב שערכו השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ ומפכ"ל המשטרה קח הכללי רב ניצב יוחנן דנינו, אמר השר כי "יש לעשות את מרב המאמצים לשמר את הר הבית פתוח לתיירים ומבקרים יהודים מיום ראשון". דנינו אמר: "נעשה הכול על מנת לשמור על הסטטוס קוו בהר הבית", וביקש להודות לגורמי הביטחון שלוקחים חלק במשימה.

 

במקביל, התקיים היום מפגש בין ראש העיר ירושלים ניר ברקת, מפקד מחוז ירושלים ניצב משה (צ'יקו) אדרי, ומנהלי בתי ספר משכונות מזרח ירושלים, במטרה לשלב כוחות ולהחזיר את השקט לעיר. ברקת עודד את המנהלים לפתח תוכניות להשבת התלמידים לבתי הספר במקום שישתפו בהפרות הסדר, ומפקד המחוז הדגיש כי "זו העת לגלות מנהיגות ואחריות בקרב ההנהגה המקומית וגורמים משפיעים בשכונות".

 

מרכז המהומות היה בשועפט, אבל הפגנות התקיימו גם במקומות אחרים - ואף בירדן. בצל המשבר הדיפלומטי עם הממלכה התקיימו כמה הפגנות תמיכה

בפלסטינים, בעקבות ההתפתחויות האחרונות בהר הבית. את ההפגנות יזמו התנועות האיסלאמיות ומפלגות השמאל במדינה.

 

באחת ההפגנות בעמאן השתתפו אלפים, שקראו לדבוק באופציית ההתנגדות במאבק נגד התוקפנות הישראלית. בהפגנה אחרת בכיכר עריאי, לא הרחק ממבנה השגרירות הישראלית, דורשים המפגינים שלא להסתפק רק בהחזרת השגריר הירדני מישראל ודורשים לסגור את השגרירות הישראלית בעמאן. בנוסף, התקיימה הפגנה גם בכפר קאסם. מאות השתתפו במחאה שאורגנה על ידי התנועה האיסלאמית. המשתתפים קראו "אל-אקצה למוסלמים", "הפסיקו לתקוף מתפללים", ו-"נמשיך להיאבק למען אל-אקצה".

 

רועי קייס, נועם (דבול) דביר ועומרי אפרים השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוחמד שינאווי
התפרעויות בשועפט היום
צילום: מוחמד שינאווי
מומלצים