שתף קטע נבחר

הסחבת חוזרת: היום יחודשו דיוני מע"מ אפס

אחרי אינספור דיונים ומעט מאוד הכרעות על החוק שמקדם שר האוצר עבור רוכשי דירות חדשות, ועדת הכספים - שלא הצליחה לאשר את החוק בזמן ויצאה לפגרה - חוזרת לדון על מע"מ אפס. גולת הכותרת: צירופן של קבוצות הרכישה לזכאות. אז מה יקרה במסדרונות הכנסת? סקירה

הוספת קבוצות הרכישה לזכאי ההטבה למע"מ 0% על דירות תעלה היום (ב') לאישור ועדת הכספים של הכנסת. נראה שהן יצורפו מאחר שיו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) הוא שביקש זאת יחד עם מספר שינויים אחרים וקיבל את הסכמת האוצר. לפיכך סביר להניח, לפחות לגבי קבוצות הרכישה, שבנסיבות אלה, צירופן יאושר בוועדה ברוב הקואליציוני.

 

חוק המע"מ - כותרות נוספות בערוץ הנדל"ן :

 

פורום מארגני קבוצות הרכישה ביקש אתמול (א') מהממונה על ההגבלים העסקיים ומבקר המדינה שיפעילו את משקלם כדי לכלול את חברי הקבוצות בין זכאי הטבת המע"מ 0%. זאת, "למניעת הנזק הצפוי לרוכשי הדירות אם יקופחו ויידרשו לשלם מחיר גבוה יותר על כל דירה בהעדר תחרות או חלופה לרכישה פרטנית של דירה יחידה בהנחה, שלא באמצעות קבלן.

 

הצעה נוספת בהקשר זה שתעלה להכרעת הוועדה מחייבת שכל הוראה לעניין מתן ההטבה לרוכשים הנמנים על קבוצות הרכישה, תיקבע בידי שר האוצר באישור ועדת הכספים. יחד עם נושא קבוצות הרכישה תדון הוועדה בכ-20 שינויים נוספים שהאופוזיציה עיכבה את ההצבעה עליהם בטענה שהם "נושא חדש".

 

מדובר בשינויים שהוצעו במהלך הכנת החוק לקריאה שנייה ושלישית ולא נכללו בהצעת הממשלה שאושרה במליאת הכנסת בקריאה ראשונה. הטענה עברה לדיון והכרעה בוועדת הכנסת הממונה על סדרי עבודת הבית אך נדחתה בימים אלה. לו התקבלה הטענה היו הנושאים צריכים לחזור למליאה לקריאה ראשונה. דחיית הטענה מחזירה אותם לוועדת הכספים.

 

האופוזיציה שעיכבה אותם עם טענת הנושא החדש, שהיא תרגיל פרלמנטרי מקובל לעיכוב הליכי חקיקה, עלולה לחדש את תרגילי הסחבת שמנעו עד כה את השלמת אישור החוק לקריאה שנייה ושלישית. זאת במטרה להרוויח זמן ולמנוע את קבלתו במליאה, הפעם בהנחה שהחרפת המשבר הפוליטי המאיים על שלמות הממשלה יביא להקדמת את הבחירות.

 

יופחת העונש למפרי החוק 

השינויים הנוספים שהוצעו, אשר ועדת הכספים נדרשת להכריע לגביהם, כוללים בין השאר:

 

• הארכת תוקף החוק מהוראת שעה לשנתיים עד 7 שנים;

 

• המחיר המרבי הנמוך של דירה מזכה יעלה מ-950 אלף ל-1 מיליון שקל;

 

• הגדלת השטח המרבי של דירה מזכה יעלה מ-140 מ"ר ל-150 מ"ר;

 

• הגבלת הזכאות לדירות שוועדה מקומית לתכנון אישרה בקשה להיתר בניה;

 

• הגבלת הזכאות לרוכש דירה שלא היה בעלים של דירה יחידה במשך 10 השנים שקדמו לרכישה או לא ביצע עסקת רכישה בחלקה סמוכה לדירה המזכה;

 

• מתן זכאות להטבה גם למי שלא השלים לפחות 12 חודשי שירות חובה בצה"ל אך שוחרר עקב נכות;

 

• איסור התניה לזכאות להטבה בחובת רכישה של יותר ממחסן אחד ויותר מ-2 יחידות חנייה לדירה שמעבר למפרט החוקי;

 

• הגבלת ההטבה לדירות שנבנו על קרקעות המנהל ששווקו בין השנים 2013-2012 (ולא עד 2012);

 

• חובת אישור ועדת הכספים לקביעת ערך הדירה המזכה לפי מחיר למ"ר שקבע השמאי הממשלתי או לפי כללים שקבע שר המשפטים;

 

• הפחתת העונש הצפוי לעוברים על הוראות החוק בהצהרות ודיווח עד שנה מאסר במקום עד שנתיים, והפחתה מ-5 שנות מאסר ל-3 שנים לעוסק במקרקעין שקיבל טובת הנאה או תשלום לא חוקי;

 

• מועד תחילת החוק יהיה 40 יום לאחר פרסומו (כחודש וחצי אחר אישורו הסופי במליאת הכנסת, במקום ה-1.9.2014 במקור האופטימי של שר האוצר). החוק יחול על דירה שנרכשה מיום תחילתו עד היום האחרון בתום 7 שנים;

 

• סייג נוסף שנעדר מהמקור: התקנות הראשונות ליישום החוק יובאו לאישור ועדת הכספים תוך 7 בלבד ימים ממועד פרסומו ברשומות.

 

פורום מארגני קבוצות הרכישה שמפעיל לחצים על ועדת הכספים לצרף אותם לחוק עשוי לגלות שהוא מתפרץ לדלת פתוחה. עם זאת היו"ר, ישראל זעירא, וסגנו מוטי פלד, הזכירו אתמול בבקשת העזרה מהממונה על ההגבלים ומבקר המדינה כי הקבוצות הן "הפלח השני בגודלו בתחום הבניה החדשה למגורים, ומהוות תחרות מול הקבלנים בהורדת מחירי הדיור".

 

הם ציינו כי מנתונים של משרדי האוצר והבינוי עולה כי "למעלה מרבע הדירות החדשות נבנות דרך קבוצות רכישה, באזורי הביקוש ובפריפריה, וכ-60% הרוכשים דרך הקבוצות הם זוגות צעירים שזו דירתם הראשונה. רוכשים אלה עונים על תנאי הזכאות להטבה והעדיפו את הקבוצה "משיקולים של מחיר דירה זול בעשרות אחוזים, בשל היעדר רווח יזמי של הקבלן".

פורסם לראשונה 09/11/2014 22:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יו"ר עדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים