שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  המלצות ששינסקי אושרו פה אחד בקבינט

  אישור המלצות ששינסקי 2 צפוי להגדיל את הכנסות המדינה בכ-400 מיליון שקל בשנה. מול איומי כיל לפטר מאות עובדים מהחברה - עובדי מפעל מגנזיום, העומד בסכנת סגירה, הביעו תמיכה באישור המסקנות

  הקבינט החברתי כלכלי אישר בצהריים (ב') פה אחד את המלצות ועדת ששינסקי 2, לקביעת חלקו של הציבור ברווחים מהפקת משאבי טבע. ההמלצות, שצפויות להגדיל את הכנסות המדינה בכ-400 מיליון שקל בשנה, אושרו בניגוד להערכות על התנגדות צפויה של שר האנרגיה, סילבן שלום, ושר הכלכלה, נפתלי בנט. לאחר ניסוח הצעת החוק, המתבססת על ההמלצות, היא תעלה להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת.

   

  כתבות נוספות בערוץ הכלכלה :

  גם אתם יכולים להשקיע בקלות - הערוץ שלכם לעולם שוק ההון

   

  מנכ"לי משרדיהם של בנט ושלום, שהיו חברים בוועדה, הגישו חוות דעת מיעוט שבה טענו כי "ההמלצות המיועדות לתקן עיוות ולאפשר צדק חלוקתי נכון יותר – עדיין עלולות לפגוע במקומות אליהם לא כיוונה הוועדה, כגון פעילות מו"פ והשקעות נוספות ולפיכך מכוונות גבוה מדי ועשויות לגרום להקטנת האטרקטיביות של ההשקעה בפיתוח המשכי של המשאבים בישראל ובמקביל אף לצמצום פעילויות אחרות תוך אובדן מקומות עבודה ותוצר". 

   

  חוות הדעת הוגשה על רקע האיומים שמשמיעה החברה העיקרית שצפויה להיפגע מההמלצות – כימיקלים לישראל. כבר לאחר פרסום המלצות הביניים, הודיעה החברה שבשליטתו של עידן עופר, כי אם יוטל עליה מס רווחי יתר כפי שממליצה הוועדה, היא תפסיק להשקיע בישראל ותסגור מפעלים המעסיקים מאות ואלפי עובדים.  

   

  חרב הפיטורין מונפת על מאות משפחות

  למרות איומי כיל, מצד עובדי החברה נשמעו דווקא קריאות תמיכה באישור ההמלצות. עובדי מפעל מגנזיום, שאותו מאיימת הנהלת החברה לסגור אם יאומצו ההמלצות, פנו שלשום לשרי הממשלה וקראו להם לאשר בהקדם את מסקנות הועדה ולהאיץ את הליך החקיקה הכרוך באימוצן.

    

  לטענת יו"ר ועד עובדי המפעל, אבי בן-שושן, "מאות משפחות עובדי המפעל נמצאות כבר למעלה מחצי שנה באי ודאות מוחלטת לגבי עתידן הכלכלי, עם חרב פיטורין המונפת מעל צווארן מאז ההודעה על סגירת המפעל וקרבות שמנהלים על חשבונם מעל הראש הנהלת כי"ל וממשלת ישראל.

   

  "ועדת ששינסקי הציגה במסקנותיה הסופיות מבנה סביר ושקול, שכלל החרגה מלאה וברורה של מפעל המגנזיום. כעת אנו מצפים מהממשלה להשלים את אימוץ מסקנות הועדה ואת הליך החקיקה הכרוך בכך על-מנת לייצר ודאות מקסימלית בחברה, שתאפשר לכיל לחזור בה סופית מהתכנית לסגירת מפעל המגנזיום ולעובדים לדעת כיצד עליהם לתכנן את עתידם הכלכלי בנגב".

   

  ההמלצה: מס יתר של 25%-42%

  ההמלצות העיקריות של ועדת ששינסקי 2 הן לגבות תמלוגים בשיעור של 5% מההכנסות של כל חברה שמפיקה רווח ממכירת משאבי טבע, למעט מים מינרלים ומחצבות. כמו כן, ממליצה הוועדה להטיל מס רווחי יתר בשיעור של 25%-42% על חברות שמפיקות רווחים של יותר מ-14% משווי נכסיהן. המלצה זו נוגעת בפועל לכימיקלים לישראל, שמחזיקה במפעלי ים המלח שמרוויחים מאות מיליוני שקלים בשנה.

   

  השרים שהשתתפו בדיון היום הם שר האוצר, יאיר לפיד; שר האנרגיה והמים, סילבן שלום; שר הכלכלה, נפתלי בנט; שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל; השר לענייני מודיעין ואסטרטגיה, יובל שטייניץ; שר החקלאות, יאיר שמיר; שר הרווחה, מאיר כהן; שר התחבורה, ישראל כץ; שר התיירות, עוזי לנדאו; ושר המדע והטכנולוגיה, יעקב פרי.

  פורסם לראשונה 09/11/2014 23:40

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים