שתף קטע נבחר

העסקים בתל אביב לא ייסגרו בשבת

בית המשפט הורה לבטל את צווי הסגירה שהוציאה עיריית תל אביב נגד רשתות שיווק ומכולות, כיוון ששר הפנים הפורש, גדעון סער, נמנע מעריכת שימוע לראש העיר. השופט התייחס בהחלטתו לביקורת שלוותה החלטת שר הפנים לפסול סעיפים בחוק העזר העירוני שאושר ואמר: " אין להקל ראש בהחלטת מועצת העיר - היא קולה של העיר"

בית המשפט לעניינים מקומיים בתל אביב הורה היום (ג') על ביטול בקשות שהגישה עיריית תל אביב להוצאת צווי סגירה נגד עסקים פתוחים בשבת. זאת, משום ששר הפנים היוצא, גדעון סער, נמנע מלקיים שימוע לראש העירייה בהתאם לחוק. השופט קבע כי צווי הסגירה הוצאו בהתאם לחוק עזר עירוני שהוחלט כבר לבטלו במועצת עיריית תל אביב, ושר הפנים היוצא, גדעון סער, סירב לאשר אותו, אולם בסופו של דבר נמנע מביטולו בתקופת 60 הימים שבהם ניתנה לו סמכות זו. בהחלטתו התייחס השופט לחוק העזר העירוני וקבע: "מועצת העיר היא קולה של העיר". 

 

מרכולים שיפעלו בשבת בתל אביב לא ייקנסו

סער נגד עיריית ת"א: ביטל פתיחת מרכולים בשבת

הסוחרים נגד סער: למה התרת פתיחת מתחמים בשבת?

סגירת הסופרמרקטים בשבת: "זה מאבק חילוני"

כמה מרכולים פתוחים בשבת ברחוב שלכם? הרשימה המלאה

 

בדיון שהתקיים הבוקר בבית המשפט לעניינים מקומיים בתל אביב-יפו הוחלט כי בתי העסק והמרכולים שפועלים בשבת ימשיכו לפעול, זאת בניגוד לעמדתו של שר הפנים היוצא שביקש להעביר את ההחלטה לשר הפנים שיחליפו, גלעד ארדן, ופסל סעיפים בחוק העזר העירוני.

 

בחודשיים האחרונים מתנהל מאבק משפטי ארוך בין נציגי המרכולים לבין עיריית תל אביב שנאלצה לקבל את החלטת הפנים לסגור את המרכולים במרכז העיר, ולהתיר את פתיחתם בשלושה אזורי פנאי ותיירות: בנמל תל אביב, במתחם התחנה ובנמל יפו.

סניף AM:PM בתל אביב (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
סניף AM:PM בתל אביב(צילום: שאול גולן)

בהחלטתו מתח השופט, אביים ברקאי, ביקורת על סער שלא זימן את ראש עיריית תל אביב רון חולדאי לשימוע בתוך 60 יום בהתאם לחוק. "שר הפנים לא ערך שימוע לראש עיריית תל אביב לא בתקופת שישים הימים ולא בכלל. שר הפנים אף הוסיף והודיע כי יימנע מקבלת החלטה בתקופה זו ובכלל לא יחליט בנושא אלה יהיה זה שר הפנים הבא שיחליט".

 

משמעות החלטת השופט הבוקר, היא כי עיריית תל אביב לא יכולה להגיש בקשות חדשות לצווי סגירה, וספק רב אם תוכל להטיל קנסות, מאחר ולפי חוק העזר החדש יוכלו בתי העסק לפעול בשבת. החלטה גם תשפיע על שר הפנים הנכנס, ארדן, שלא יוכל לשנות את ההחלטה ללא הליך חקיקתי . "אין לקבל אמירה ממנה עולה כי שר הפנים הבא יחליט כאשר יחליט בהתאם לשיקולים ישקול אשר ישקול. קשה לקבל תשובה כזו בכלל, ואין לקבל תשובה כזו כאשר היא חורגת מההוראות שנקבעו בפקודת העיריות", נכתב בהחלטת השופט ברקאי.  

 

ההחלטה של סער לוותה בזעם רב בקרב רבים מתושבי תל אביב שביקשו לשמור על "העיר ללא הפסקה", וגם לכך התייחס השופט בהחלטתו. "אין להקל ראש בהחלטת מועצת העיר הקובעת חוקי עזר עירוניים או תיקונם. היא קולה של העיר. נציגי ציבור בה הם אלה הנבחרים באופן דמוקרטי ואלה המייצגים את האינטרסים השונים של תושבי העיר".

 

עיריית ת"א: מצפים שחוק העזר יאושר 

במרס האחרון אישרה הנהלת עיריית תל אביב את ההצעה שנועדה להסדיר פתיחת עסקים בשבת, ולמעשה לשמר את המצב הקיים - פרט לקנסות שהיו ניתנים עד כה לבעלי המרכולים שנותרו פתוחים בסופ"ש. בעירייה אף הגדירו כמה חנויות יישארו פתוחות בכל רחוב מרכזי, בהתאם למספר המרכולים שכרגע פתוחים בשבת בניגוד לחוק.

 

הצעת התיקון לחוק העזר העירוני נולדה בעקבות פסיקת בית המשפט העליון ביוני 2013, אז נטען כי עיריית תל אביב לא אוכפת במידה מספקת את האיסור על פתיחת עסקים בשבת. פקחי העירייה נהגו לרשום קנסות כשמצאו סניפים של הרשתות AM:PM וטיב טעם, למשל, שנותרו פתוחים בשבת אך לא הורו על סגירתם. על רקע זאת, התלוננו בעלי מכולות בתל אביב על פגיעה בעסקים הקטנים, ובסופו של דבר שופטי העליון צידדו בעמדתם.

 

חוק העזר העירוני שעבר בעירייה נדרש לאישור שר הפנים לשעבר, סער, שפרש בינתיים, אולם הוא קיבל אותו רק באופן חלקי. בחודש יוני החליט סער למנוע מעיריית תל אביב לעגן בחוק עזר עירוני את פתיחת המרכולים בשבת, ופסל סעיפים בחוק החדש שנגעו למרכולים. עם זאת, הוא אישר על-פי סמכותו, בין היתר, את הסעיפים בחוק העזר בנוגע לפעילות המתחמים המסחריים בנמל תל אביב, נמל יפו ו"מתחם התחנה" בנווה צדק ו"חנויות הנוחות" הצמודות לתחנות הדלק בשבת.

 

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה להחלטה: "עיריית תל אביב-יפו מכבדת את החלטת בית המשפט ותפעל על פיה. העירייה לומדת את משמעויות ההחלטה ובמקביל לכך, אנו מצפים שחוק העזר יאושר ויסדיר את אופי השבת בהתאם לרצון תושבי העיר, כפי שבא לידי ביטוי בהחלטת מועצת העירייה".

 

השתתף בהכנת הכתבה: גלעד מורג

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים