שתף קטע נבחר

האפליה בזכרון יעקב: התלמידים עדיין בבית

שביתת הורי "זכרון גבריאל" הופסקה, אך האחים נשארו בבית לאחר שבמהלך סוף השבוע ביתם נפרץ, והוריהם קיבלו שיחות איומים. משרד החינוך בוחן הפסקת תקצוב המוסד הנחשד באפליית מזרחיים. גורם בביה"ס: "ההורים הצביעו ברגליים ולא ישלחו את ילדיהם לכיתה שחלק מהתלמידים בה אינם מתאימים מבחינה תורנית"

איומים, הסתה והשחתת רכוש מסכמים את אירועי סוף השבוע של משפחת ע', שסיפורה נחשף כאן ביום שישי, לאחר שהורי תלמוד תורה "זכרון גבריאל" שבזכרון יעקב, השביתו את הלימודים במוסד למשך יומיים עקב דרישת משרד החינוך לקבל ללימודים שני ילדים בני עדות המזרח לבית הספר. כעת בוחן משרד החינוך את הפסקת תקצובו של המוסד, שטוען בתגובה: לא קיבלנו את התלמידים בגלל הרמה הדתית של המשפחה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

הבוקר (א') – ככל הנראה בעקבות הגברת הלחץ מצד משרד החינוך – נפסקה שביתת ההורים בבית הספר החרדי, ותלמידי המכינה (גן חובה) וכיתה א' שבו ללמוד במקום הקבוע. אלא שהפעם שני הילדים המזרחיים הם שלא הגיעו – ככל הנראה בגלל הצקות ואיומים מצד גורמים בקהילה המתנגדים לקבלתם למוסד.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

מקורב למשפחה סיפר כי בסוף השבוע גברו האיומים וההסתה. במיקום בולט בשכונה החרדית רוססה כתובת גרפיטי נגד האב – "מוסר" (קללה חמורה בעגה הדתית, שמשמעותה בוגד שדינו מוות). בעקבות המצב, החליטה המשפחה לבלות את השבת אצל קרוב משפחה מחוץ ליישוב, אך משחזרו הביתה, גילו כי מישהו חדר למרפסת החיצונית והשליך ממנה עציצים. בנוסף, קיבל אבי המשפחה טלפון אנונימי ובו המלצה שלא יעיז לשלוח את ילדיו ללימודים.

 

במיקום בולט בשכונה החרדית רוססה כתובת גרפיטי נגד האב - "מוסר" ()
במיקום בולט בשכונה החרדית רוססה כתובת גרפיטי נגד האב - "מוסר"

 

חבר המשפחה סיפר כי ההורים מבוהלים ומפוחדים מאוד, ולכן לא הגישו תלונות למשטרה - לא על הפריצה לבית ולא על ההסתה נגדם. במקביל, מתארגנת עצרת מחאה מחר (יום ב') נגד תלמוד התורה ואפליית התלמידים. "חובתנו למחות את החרפה", כתבו המארגנים במסר שהועבר בקבוצות ווצאפ וברשת החברתית, "לא חרבה ירושלים אלא על שנאת חינם. דרושים חמישים צדיקים שייקהלו על נפשם של ילדים רכים שלא חטאו ולא פשעו (פרט לעצם היוולדם)", לשון ההודעה.

 

"מגוחך לטעון שאנחנו גזענים"

ביום שישי קיים מנהל מינהל רישוי ואכיפה במשרד החינוך, גור רוזנבלט, ביקור פתע בבית הספר, שבעקבותיו הודיע היום מנהל המחוז החרדי במשרד, מאיר שמעוני, כי הוא שוקל להפסיק לאלתר את הזרמת הכספים למוסד.

 

תלמוד תורה "זכרון גבריאל" ()
תלמוד תורה "זכרון גבריאל"

 

באגף הסבירו כי השבתת הלימודים, וגרוע מכך העברת התלמידים למקום חלופי ללא אישור וללא רישוי, מהווים, לכאורה, עילה מספקת

להפסקת התקצוב. במשרד החינוך הדגישו כי הדברים חמורים במיוחד מאחר שהלימודים מושבתים על רקע הכרעה של המשרד לשבץ תלמידים שהופלו במוסד, ובמטרה לחבל בהחלטה זו.

 

מהנהלת בית הספר נמסר בתגובה, כי אי קבלתם של התלמידים למוסד כלל לא הייתה על רקע עדתי, אלא בגין הרמה הדתית של המשפחה, שאינה מתאימה לבית הספר. "יש כאן כמעט 50% תלמידים ספרדים, וזה מגוחך לטעון שאנחנו גזענים, אבל מבחינת המשפחה ומשרד החינוך הכי קל לטעון כך".

 

גורם בהנהלת בית הספר הוסיף כי הם מכבדים את הנהלת משרד החינוך, אך משוכנעים כי אם היו עותרים נגדה היא הייתה מתבטלת, אלא שלא זו דרכם. "בכל מקרה, הורי בית הספר הצביעו ברגליים", מסר, "והחליטו שלא ישלחו את ילדיהם לכיתה שחלק מהתלמידים בה אינם מתאימים לבית הספר. יש בית ספר נוסף בזכרון שמתאים למשפחה, ואף לומדים בו בנים למשפחות ברמה תורנית גבוהה יותר ממנה". בבית הספר הבהירו כי הם מתנערים מגילויי האלימות כלפי המשפחה.

 

משרד החינוך קבע: האפליה - על רקע עדתי

לאחר למעלה מחודשיים של ישיבה בבית, נאות בית הספר לקבל את שני הילדים, בני חמש ושש, לאחר שלראשונה נקט משרד החינוך

בצעד של כפייה כלפי "מוסד פטור". אלא שהילדים שהגיעו עם ממתקים לבית הספר, גילו כיתות ריקות מילדים.

 

בשימוע שערך משרד החינוך למנהל "זיכרון גבריאל" נטען כי לא מוצאה העדתי של המשפחה הביא לאי-קבלת הבנים למוסד, אלא העובדה שאביהם מחזיק ברשותו טלפון חכם שנאסר לשימוש על ידי מנהיגי הציבור החרדי. לדבריו, יש בכך אמירה חינוכית חמורה כלפי הילדים על חובת הציות ל"גדולי ישראל".

 

האב, מצדו, טען כי ישנם עוד הורים רבים בבית הספר המשתמשים במכשיר שאינו "כשר" מבלי שילדיהם מורחקים ממנו - ובמשרד החינוך השתכנעו כי מדובר באפליה על רקע עדתי. ביום שלישי האחרון הודיע הפיקוח, כי הוא כופה על תלמוד התורה את קבלת הילדים. זו הפעם הראשונה שבה המשרד נוקט בצעד כזה כלפי "מוסד פטור" – זרם הנהנה מעצמאות מרבית בקבלת תלמידים ובבניית תוכנית הלימוד.

 

מנהל "זיכרון גבריאל" הודיע כי הוא מקבל את עמדת המשרד, ונאלץ לשבץ את ילדי המשפחה בבית הספר, אך כשא' ו-ב' הגיעו לשם

ביום חמישי האחרון, הם יצאו מושפלים. בכיתה ובגן הם מצאו רק מורה וכמה תלמידים בודדים. שאר ההורים פשוט החרימו את הלימודים, וקיימו אותם במקום חלופי. גם ביום שישי הושבתו הכיתות שבהן לומדים הילדים.

 

"הם באו בשמחה עם סוכריות וקרמבואים לחלק לחברים החדשים", סיפר בן לאחת ממשפחות בית הספר, התומך במאבקם של הילדים. "אי אפשר לתאר את הסבל שנגרם להם. חודשיים וחצי הם ישבו בבית, ועכשיו ככה מקבלים אותם? זו ממש שפיכות דמים".

 

סבם של א' ו-ב' מלמד בעצמו באחד ממוסדות אותה הרשת, אך גם לו לא עשו הנחות. עובד במל"ת (רשת המרכז לחינוך תורני שאליה משתייך המוסד), סיפר על מסע רדיפה המכוון כלפי הסב באופן אישי וכלפי המשפחה כולה – נקמה על ההחלטה לערב בעניין את משרד החינוך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב פרידמן
הלחץ עבד: הילדים לא הגיעו לבית הספר
צילום: יואב פרידמן
מומלצים