שתף קטע נבחר

האוצר: עלייה של 14% ברכישת דירות

משרד האוצר פרסם את סקירתו החודשית, לפיה בחודש ספטמבר האחרון חלה עלייה של 14% ברכישת דירות לעומת חודש אוגוסט. מדובר ברמה הגבוהה ביותר של דירות שנרכשו - 7,800 במספר - בחודש ספטמבר מאז שנת 2009

משרד האוצר דיווח היום (ד') על גידול של 14% בהיקף רכישת הדירות בחודש ספטמבר, לאחר ירידה בשיעור דומה בחודש אוגוסט. על פי סקירת "אורות אדומים" החודשית של המשרד, הגידול בהיקף הרכישה הביא את מספר הדירות שנרכשו לרמה של 7,800 דירות - הגבוהה ביותר בחודש ספטמבר כלשהו מאז 2009.

 

כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן של ynet:

בדיקה: באילו ערים הדירות יוזלו ב-20%?

ועדת הכספים אישרה את חוק מע"מ אפס

"בלי 90% משכנתא צעירים יפנו לשוק האפור"

קריית גת: נסגר מכרז ל-1,500 דירות חדשות

 

הגידול הורגש בעיקר ברכישת דירות חדשות על ידי זוגות צעירים, פלח השוק שהיה עד כה בנסיגה בעקבות הציפייה לכניסתו לתוקף של חוק מע"מ 0%. משקלם של הזוגות הצעירים בכלל העסקאות שבוצעו עמד על 40%.

 

עוד עולה מהנתונים כי רכישות המשקיעים בחודש ספטמבר רשמו גידול מתון יחסית של 6% בהשוואה לחודש הקודם (מחצית משיעור הגידול בסך העסקאות). כשיעור מסך העסקאות, עמד משקל המשקיעים בספטמבר על 23% - השיעור הנמוך ביותר מאז אוקטובר אשתקד. זאת לאחר שמאז תחילת השנה, נע משקל המשקיעים בשוק בטווח צר של בין 25%-26%.

 

 (באדיבות משרד האוצר) (באדיבות משרד האוצר)
(באדיבות משרד האוצר)

הלמ"ס: עלייה של 16% בקניית דירות

סקירת משרד האוצר מתפרסמת שעות ספורות לאחר שוועדת הכספים של הכנסת אישרה את חוק מע"מ 0% לקריאה שנייה ושלישית. היו"ר, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), התגבר על המשבר שפוצץ אתמול את ההצבעות בהחלטה לקדם את ההצבעה בעקיפת הנושאים שנותרו במחלוקת. עם זאת, מבהירים גורמים בלשכת יו"ר הכנסת: "החוק לא יקודם לקריאה שנייה ושלישית במליאה, עד שהאוצר יכבד את הסיכומים שגובשו סביב התקציב וחוק ההסדרים".

 

נזכיר כי בשבוע שעבר פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) נתונים דומים, לפיהם בחודש ספטמבר נמכרו 2,006 דירות חדשות - עלייה של 16% לעומת ספטמבר 2013; ועלייה של 20% לעומת אוגוסט 2014. 

 

על פי נתוני הלמ"ס, המספר הגדול ביותר של דירות חדשות (579) נמכר באזור מרכז הארץ. עוד עלה מהנתונים כי בתל-אביב נמכרו 477 דירות, בירושלים 308 דירות, בחיפה 203 דירות, באזור הצפון 198 דירות ובאזור הדרום 186 דירות. עם זאת, בלמ"ס הדגישו כי מספר הדירות החדשות שלא נמצא להן עדיין קונה הוסיף להיות גבוה, בעקבות החודשים הארוכים של ביקושים נמוכים, ועומד על רמה של למעלה מ-26 אלף דירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים