שתף קטע נבחר

משפט צבאי לחייל דתי שסירב לגלח זקן

יעקב בילבאו, עתודאי מצטיין ממשפחה חב"דניקית, יעמוד למשפט לאחר שמפקדו דרש ממנו להתגלח, והוא סירב מטעמי דת. בקו החם שאליו פנה אישרו כי החייל אינו חייב להתגלח

הוריו של חייל דתי המשרת בחיל האוויר טוענים כי בנם אמור לעמוד היום למשפט צבאי בגלל שגידל זקן ממניעים דתיים. החייל יעקב ביבלאו, בן ה-20, למד כעתודאי וכיום משרת כהנדסאי מחשבים ואלקטרוניקה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

לאור הצטיינותו בתקופת הלימודים, קיווה להתקדם בחיל ואף להתנדב לקצונה, אולם כעת חוששים בני משפחתו שהתנכלות ממנה סובל בנם, תעמוד לו לרועץ ותפגע בשירות שלו.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

לדברי נורמה ביבלאו, אמו של החייל שעלה עם משפחתו מארה"ב, עד היום התירו המפקדים של בנה את גידול הזקן, מכיוון שפקודות הצבא קובעות כי חייל רשאי לגדל זקן במידה והוא מקיים אורח חיים דתי. אלא שבשנת 2009 הוחלט בצה"ל לרענן את ההנחיות, והוחלט כי הסמכות הבלעדית למתן אישור גידול זקן, הן לחיילים דתיים והן לשאינם דתיים - נתונה בידי מפקד בדרגת סא"ל.

 

כל המפקדים אישרו, הסא"ל כפה

ראוי לציין כי בחמש השנים מאז רועננו ההוראות, היו מספר מקרים ביחידות שונות, שבהן חיילים טענו כי יש להתיר להם גידול זקן מטעמי דת, אולם מפקדיהם איימו להעמיד אותם לדין, והתעקשו כי הסמכות להתיר את גידול הזקן נתונה בידיהם בלבד.

 

נורמה ביבלאו טוענת כי כאשר הגיע בנה לבסיס חיל האוויר בתל נוף, הוא נפגש עם רב הבסיס, וקיבל אישור זמני לא להסיר את הזקן. אלא שסא"ל א"ה טען כי כדי לחזק את המשמעת הצבאית, על החייל הצעיר לקצץ את זקנו.

 

החייל פנה לקו החם של הרבנות הצבאית, ושם נאמר לו כי הוא רשאי לבקש ממפקדיו אישור לגדל זקן. והשבוע, משגילה סא"ל א"ה כי החייל טרם התגלח - הוא מיהר להבהיר כי מדובר בסירוב פקודה, שבגינה יעמוד החייל למשפט צבאי היום (ה').

 

"פשוט כואב הלב", אמרה אמו של החייל ל-ynet. "הוא רוצה לתרום לצבא ולמדינה. אנחנו חסידי חב"ד, וכל מפקדיו של בני התירו לו להיות עם זקן, יש קצין אחד שמונע את זה ממנו. הבן שלי ממש חושש שבגלל הפרשה הזו כל הקריירה הצבאית שלו תיפגע, אך מצד שני הוא רוצה גם להמשיך ולשמור על מצוות הדת, וכן להתקדם בצבא ולהיות קצין בעצמו".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "זכאות לפטור זקן לחייל נקבעת בהתאם להמלצות גורמי הדת והרפואה, ובכפוף לאישור מפקד. בעת מעבר בין יחידות נדרש אישרור מחודש של הפטור על ידי המפקדים ביחידה הקולטת. באשר למקרה המדובר, אישור הפטור עבור החייל יידון על ידי המפקדים בימים הקרובים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
"חושש שהמקרה יפגע בקידום שלו"
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים