שתף קטע נבחר

"אברהם אבינו עקד בן אחד. אני עקדתי חמישה"

איך קמים בבוקר אחרי שמביאים למנוחת עולמים את הילד השני, ואיך ממשיכים אחרי שמגלים כי הילד החמישי חולה? גם מלכה הלל שאלה את עצמה. ילד אחרי ילד קברה בבית העלמין הקטן בברקת, אך לא איבדה את האמונה: "זכיתי לגדל אותם, לטפל בהם ולקבור אותם, אז תודה לקדוש ברוך-הוא"

 

 

אפשר לקרוא לה איוב בת זמננו: לא ילד אחד, לא שניים – חמישה ילדים שכלה מלכה הלל, לאחר שחלו במחלת ניוון שרירים (ALS), אך כל האסונות שניחתו על ראשה לא גרמו לה לאבד את שמחת החיים או את האמונה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

איך קמים בבוקר אחרי שמביאים למנוחת עולמים את הילד השני, ואיך ממשיכים אחרי שמגלים כי גם הילד החמישי חולה? מלכה הלל, תושבת ברקת, נשברה - אך בסופו של דבר מצאה את הכוחות להמשיך.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

"מה זה יעזור לי, לשאול שאלות?" היא אומרת בראיון לynet ו"אורות - טלוויזיה יהודית". "מה זה ייתן לי? יש מישהו מלמעלה שמנווט, ואנחנו לא יכולים לנקוף אצבע כאן למטה אם לא היתה לנו לחישה מלמעלה. אפילו עלה שנופל מהעץ, זה מאיתו יתברך. אז למה שאני אאבד את האמונה?"

 

הרופא בכה ואנחנו בכינו

בני הזוג הלל נמלאו אושר עם הולדת בתם הבכורה. אך כשהייתה רק בת שנה ושלושה חודשים הלו להתגלות בה הסימנים הראשונים של ניוון מערכת העצבים. "כשהיא היתה בת שנתיים, ילדתי את הילד השני, אבל חזרתי הביתה בידיים ריקות. הילד נפטר אחרי שלוש שעות".

 

"אני בוכה, ואני צוחקת, ואחר כך אני חוזרת לעצמי" (אורות) (אורות)
"אני בוכה, ואני צוחקת, ואחר כך אני חוזרת לעצמי"(אורות)

 

מלכה לא התייאשה, ולאחר הפלה נוספת – ילדה בת בריאה, ולאחריה בן, "והילד הזה, אמרתי - אני לא מאמינה שיהיה חולה בכלל, והוא היה בגן רגיל. ויום אחד... הרופא בכה איתנו, ישב איתנו בוכה ואמר לי 'גברת הלל, תקשיבו טוב. הילד נושא את הבעיה הזאת'. הרגשתי את כל העולם מסתובב, עם הכיסא. חזרתי הביתה בוכייה. תשעה באב, הגזירה הזאת. אבל לא ויתרתי".

 

לאחר שנה נולד בנה, מנחם ישראל, שעמו למדה לתקשר בעזרת דף אותיות מיוחד. "ברגע שלמדתי לדבר עם הילד הזה, פתאום נפתח לך דבר שלא חלמתי עליו. והילד הזה נפל גם הוא למשכב. זה שרף אותי כליל".

 

בגיל 16 נפטר בנה החמישי, והלל מצאה עצמה גם אחרי ארבע הפלות עם ילדה אחת בלבד. באותה תקפה חוותה משבר: "שאלתי איפה הקב"ה? למה לא עזר לי? למה לא היה פה? כמה אני יכולה להיות קורבן? אברהם אבינו כבר פראייר לידי! הוא אחד עקד, אני עקדתי חמישה".

 

הסבל צף ועלה

את נחמתה מצאה ביצירה ובכתיבת געגועים לילדיה, מה שסייעלה לשמור על שמחת החיים שלה – ולהקרין כוחות כלפי הסובבים אותה.

"אני הליצנית של החצר", היא אומרת. "29 שנים הייתי על הבמה, יצרתי בובות במו ידיי והופעתי איתן. אהבת חיי היא להיות על במה... אני בוכה, ואני צוחקת, ואחר כך אני חוזרת לעצמי, לכוח האמונה שלי".

 

לפני כשבועיים צף ועלה השבר הגדול, לאחר שספר התורה שכתבה לזכרם של ילדיה, נגנב מארון הקודש בבית הכנסת במושב ברקת, כפי שנחשף בערוץ 20. "זה שבר אותי", הלל נאנחת. "זה החזיר לי את כל הסבל. אני מאמינה בתורתי הקדושה שתחזור להיכל". כפי שפרסמנו, ניתן לתרום לכתיבת ספר תורה חדש.

 

ושוב הלל נאנחת ומברכת, בוכה ומאמינה: "זכיתי לגדל אותם, לטפל בהם ולקבור אותם, את הנשמות האלה. אני מרגישה שזכיתי.אז תודה לך הקב"ה, שנתת לי להישאר שפויה... אתה בעל הבית, ואני סתם בורג אחד, קטן, חלוד. ממש חלוד, אפילו. ואני מודה על שמחת החיים שהשארת לי בעגלת הייסורים הזו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורות
"מה זה יעזור לי, לשאול שאלות?"
אורות
מומלצים