שתף קטע נבחר

בדקו עצמכם: האם אתם עתידים לפתח סוכרת?

כחצי מיליון אנשים בישראל נמצאים במצב המוגדר כ"טרום סוכרת" - ערכי הסוכר שלהם חורגים מהנורמה, אך עדיין אינם ברמה מדאיגה. זהו שלב קריטי שבו אפשר עדיין למנוע את התפתחות המחלה באמצעות שינוי אורח החיים, טיפול תרופתי ובדיקות סדירות. מה צריך לעשות כדי לשנות את התמונה?

מספר חולי הסוכרת בעולם בשנת 2013 עמד על כ-382 מיליון איש. על פי ההערכות עד שנת 2035 יגדל המספר ל-592 מיליון חולים. לצד הגידול החד בשיעור האנשים החיים עם סוכרת ברחבי העולם, דבר המקנה למחלה מעמד של מגפה, הולך ועולה גם מספר האנשים המצויים במצב טרום סוכרתי.

 

על פי ההערכות, בישראל ישנם כחצי מיליון חולים בסוכרת, וכחצי מיליון נוספים שטרם אובחנו או הנמצאים במצב של טרום סוכרת.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

התמודדות עם סוכרת:

לחיות עם סוכרת: איזון תרופתי ותזונה נכונה

האם ניתן לרפא לחלוטין סוכרת? 7 עובדות

להתמודד עם המתוק: 10 דרכים לחיות עם סוכרת

 

החשיבות הרבה של אבחון מוקדם של מצב טרום סוכרתי נובעת מהעובדה שבכ-58% מהמקרים ניתן למנוע את התפתחות הסוכרת, דבר המעניק למטופלים שליטה רבה על היציאה מקבוצת הסיכון. 

 

נתון נוסף הופך מלאכה זו לדחופה ממש: 15%-30% מהאנשים הנמצאים במצב טרום סוכרתי יפתחו סוכרת תוך כחמש שנים, ואילו 7%-10% יפתחו סוכרת תוך שנה בלבד.

 

מהי טרום סוכרת?

המונח "טרום סוכרת" או "סוכרת סמויה" מתייחס למצב שבו האדם נמצא בקבוצת סיכון לחלות בסוכרת. איגוד הסוכרת האמריקני (ADA) הגדיר זאת כמטופלים שבדיקת הסוכר בדם שלהם העלתה חריגה במדדי הסוכר מהערכים התקינים, אך שאינם עומדים בקריטריונים של איגוד הבריאות העולמי לאבחון סוכרת. כלומר, אנשים הנמצאים בטווח שבין רמות הסוכר התקינות לבין חריגות מדאיגות, בין 126-100מ"ג בצום.

 

השנה החליט משרד הבריאות ליצור לראשונה מאגר רישום של כל האנשים החיים עם סוכרת או נמצאים במצב טרום סוכרתי. בחוזר מנכ"ל שנשלח אל קופות החולים הוגדרה הסוכרת הסמויה כך:

 

מטופל שרמת הגלוקוז אצלו שווה או גבוהה מ-110 מ"ג בשתי בדיקות או יותר, בהפרש של שבועיים לפחות בשנה האחרונה.

 

מטופלים עם רמות המוגלובין מסוכרר בדם בין 5.7-6.5.

 

בדומה להערכות רבות ועל אף ההגדרה המנוסחת היטב על ידי משרד הבריאות, גם זו לא תהיה ודאית. הסיבה לכך נעוצה במאפיין מרכזי של המצב הטרום סוכרתי המצליח להסוות עצמו ביעילות מתסכלת. בשלבים הראשונים, החולי נוטה להיות "שקט" ולא מורגש, לצד תנודתיות משולבת בעליות וירידות ברמת הסוכר.

נמצאים בטווח שבין רמות הסוכר התקינות לבין חריגות מדאיגות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
נמצאים בטווח שבין רמות הסוכר התקינות לבין חריגות מדאיגות(צילום: shutterstock)
 

כיצד מאבחנים?

מלבד ערכי סוכר חריגים, אנשים הנמצאים בטרום סוכרת לא יחוו תסמינים מיוחדים או תסמינים המקושרים עם סוכרת, כמו מתן שתן רב, צימאון, שתייה מרובה, עייפות וירידה במשקל.

 

ישנן שתי בדיקת עיקריות המשמשות לאבחון טרום סוכרת:

 

מדידת סוכר בצום בשתי הזדמנויות שונות. אם ערכי הסוכר הם בין 100 ל-126, ייחשב הדבר למצב טרום סוכרת.

 

העמסת סוכר. הנבדק שותה 100 גרם סוכר לאחר צום. במהלך הבדיקה מודדים את רמות הסוכר מספר פעמים לאורך שלוש שעות. אם הערכים חורגים אך עדיין לא בהגדרה של סוכרת, נחשב החולה לטרום סוכרתי.

 

מבוגרים מעל גיל 45, אנשים הסובלים מהשמנת יתר ובמיוחד כאלה שמנסים לרזות ולא מצליחים, נשים שלקו בסוכרת הריון, אנשים בעלי רקע של סוכרת במשפחה, כאלה שנמנעים מפעילות ספורטיבית ומעשנים – כל אלה מצויים בסיכון לטרום סוכרת.

 

איך מונעים תחלואה בסוכרת?

לפי מספר מחקרים, הסוכרת הסמויה היא כאמור מצב הפיך בכחצי מהמקרים, ומשום כך האופי של קבוצות סיכון מכיל בתוכו את הפתרון להחלמה ולמניעת התפתחות הסוכרת. המצב הטרום סוכרתי אינו דרך חד-סיטרית ובטוחה אל התפתחות הסוכרת, ולאנשים המצויים במצב זה ישנה השפעה מכרעת על בריאותם.

 

בחלק מהמקרים, שינוי באורח החיים יסייע רבות להיחלצות מהמצב. במקרים אחרים, לשינוי התנהגותי יצורף גם טיפול תרופתי, שבמרבית המקרים יתחיל עם מטפורמין, תרופה שנמצאה כמקטינה את הסיכון להתפתחות סוכרת בכ-30%.

 

ניהול אורח חיים בריא ופעיל. מחקר פורץ דרך שהוזכר בתוכנית מניעת הסוכרת בארצות הברית מצא כי נקיטת שני צעדים מסוימים מסייעת רבות בדחיית התפתחות המחלה או במניעתה לחלוטין: ירידה של 5%-7% ממשקל הגוף, וביצוע פעילות ספורטיבית במשך כ-150 דקות בשבוע. במחקר התברר כי פעולות אלה הצליחו למנוע כ-58% ממקרי הסוכרת בקרב טרום סוכרתיים, במעקב ממוצע של 2.8 שנים ובהשוואה לקבוצת ביקורת.

 

שינה מספקת. מחקרים עדכניים מצאו ששינה מעטה מדי או מוגזמת קשורה בשכיחות יתר של טרום סוכרת ושל סוכרת. לכן, מומלץ לישון בין שש לתשע שעות בלילה. כמו כן, עדיף להימנע מעבודות ליליות, שכן שיבוש השעון הביולוגי בגוף אף הוא נקשר במחקרים לבעיות בייצור אינסולין ובפירוקו.

 

תזונה בריאה. חשוב מאוד לשמור על תזונה נכונה - דיאטה ים תיכונית המבוססת על חלבונים רזים, ירקות, פירות ושמן זית, ודיאטה דלת פחמימות.

 

פיקוח ובדיקות קבועות. מומלץ מאוד לכל מי שנמצא בקבוצת סיכון להיבדק באופן קבוע: בעלי משקל עודף או הסובלים השמנת יתר, נשים שילדו תינוקות במשקל של יותר מארבעה קילו או שסבלו מסוכרת הריון, בעלי רקע של סוכרת במשפחה, הסובלים מיתר לחץ דם, בעלי הפרעה בשומני הדם, מעשנים ומבוגרים מעל גיל 45. 

 

הכותב הוא יו"ר א.י.ל, אגודה ישראלית לסוכרת 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
טרום סוכרת אינה דרך חד-סטרית ובטוחה להתפתחות סוכרת
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים