שתף קטע נבחר

בעלי הפרעת קשב? אלו המקצועות בשבילכם

היצירתיות, האינטליגנציה הגבוהה והיכולת לטפל במספר משימות יחדיו, מעניקים לבעלי הפרעות קשב יתרונות בשוק העבודה. רופאים, מפיקים, יזמים, קבלנים, מפקדים בצבא וספורטאים - הם חלק מהדוגמאות לעיסוקים המתאימים להם

הפרעת קשב וריכוז היא אחת המגיפות הבולטות של הדור הזה, אולם בעוד שהשיח הציבורי והרפואי ממוקד ב"תיקון" הפרעה זו בילדות, הוא אינו ממש מתייחס ליתרונות שיש לבעלי ההפרעה, בעיקר בשוק העבודה. מתווכים, מנהלים, מפיקים, מנהיגים, אומנים ספורטאים ומפקדים בצה"ל, הם רק דוגמאות ספורות לעיסוקים שבעליהם יכולים להנות מהיתרונות של בעלי הפרעות קשב וריכוז.

 

עוד על התמודדות עם הפרעות קשב בעבודה: 

 

>> גם אתם יכולים להשקיע בקלות - הערוץ שלכם לעולם שוק ההון

 

הפרעת קשב וריכוז מאפשרת למשל לטפל בריבוי משימות במקביל (מולטיטסקינג). בנוסף, בעליה נהנים מיצירתיות ואינטליגנציה גבוהות יותר, ומיכולת לתפקד טוב יותר במצבי לחץ. לפניכם מספר תפקידים שכדאי לבעלי הפרעת קשב וריכוז לשקול בשל היתרון המובנה המובטח:

 

ניהול ופיקוד

שיעור הסובלים מההפרעה בקרב מנהלים גבוה יותר, בגלל הפעלתנות האופיינית להם והצורך בריגושים ובאתגרים חדשים. היכולת לקפוץ מנושא לנושא מאפשרת להם לפעול במולטי טסקינג, לנהל תחומים ופרויקטים שונים במקביל.

 

למה כן? יש סיכוי שתהיו יותר מלאי מרץ והתלהבות, שיסחפו את החיילים שלכם או אנשיכם. היצירתיות שלכם תאפשר לכם לגלות פתרונות חדשניים או לפרוץ לשווקים חדשים, והפעלתנות תסייע לכם לבצע כמה פעולות במקביל. תחתרו להגיע ליעד ואז תקפצו בשמחה לאתגר הבא.

 

מה החסרונות? מאחר שתאהבו לנסות יוזמות חדשות, תהיו חשופים לסיכונים גדולים יותר וחשוב לנהל אותם. בנוסף, מכיוון שתעבדו שעות ארוכות, אתם עלולים לסבול מחוסר איזון משפחה עבודה. אמנם אתם חזקים בייזום פרויקטים אבל לא תהיה לכם סבלנות לפרטים - קחו מי שידאג לפרטים היומיומיים שעליהם ניהול פרויקט קם ונופל.

 

רופאים בחדר מיון

רפואה דחופה מחייבת טיפול בחולים רבים במקביל, חלקם במצב קל וחלקם יכולים להידרדר במהירות ואף למות.

 

למה כן? אם אתם רופאים היפראקטיבים, יש לכם יתרון מובנה בעבודה במקביל על מספר מטופלים בחדר המיון. אתם נהנים מאנרגיות גבוהות ויש סיכוי טוב שתהיה לכם חלוקת קשב טובה וקביעת סדרי עדיפויות תוך ניתוב החולים לבדיקות שונות והשקעת זמן לפי הנדרש. בנוסף האינטואיציות שלכם לא יסולאו בפז, פעמים רבות תדעו מי "חולה" ודורש אשפוז בדקות הראשונות עוד טרם הבדיקה.

 

מה החסרונות? בעבודה הרפואית יש פרטים רבים, החל בלקיחת פרטי החולה, דרך מעבר שיטתי על הבדיקות – אסור לפספס, לפעמים עדיף לבקש עוד זוג עינים. בנוסף קשיי השליפה עלולים לגרום לכם לבלבל למשל בשמות התרופות – שימו לב.

 

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

קבלנים

עבודת הקבלנות מחייבת ניהול רב משימתי של אנשים ותהליכים, מול דד-לין של סיום שהובטח ללקוחות.

 

למה כן? בשיפוצים, פעמים רבות לא יודעים מראש מה תהיה התוצאה והיצירתיות שלכם תהיה בעלת ערך רב באיתור פתרונות למצבים לא צפויים. הדד-לין יהפוך אתכם לחדים יותר ואתם תהנו מהגיוון והיכולת לנוע מפרויקט לפרויקט. מי יודע - אולי חלקכם יוכל לצמוח יום אחד להיות נדל"ניסטים של ממש.

 

מה החסרונות? אתם עלולים להעמיס על עצמכם גודש של פרויקטים ולא להעריך נכון את היכולות שלכם לעמוד בעומס. מאחר שלניסיון אין תחליף - תסגלו לעצמכם הרגל להיוועץ בפועלים שלכם. גם הניהול הכלכלי עלול להוות בעיה ולכן הצטיידו ברואה חשבון מצוין שידאג לפרטים.

 

יזמים

חלק לא מבוטל מבעלי הפרעת קשב ניתבו עצמם למסלול של יזמות ואכן, שיעורם גבוהה מאוד בתחום זה.

 

למה כן? עבור יזמים, הפרעת הקשב והריכוז הופכת לנכס ולא לנטל. האימפולסיביות והאינטואיציה שלכם יתורגמו לקבלת החלטות מהירה ואיכותית, ההרגל לומר דברים באופן ישיר יהפוך לסגנון ניהול, הקושי להתמקד יקדם אתכם בכמה מסלולים מקבילים שיזינו האחד את השני והמחשבות שממריאות יהפכו להברקות יצירתיות.

 

מה החסרונות? ליזמים בעלי ההפרעה יש רעיונות נפלאים, אבל פעמים רבות הם לא יכולים לנהל עסק קטן. דרכים למזער את הקשיים כוללות ספורט, ליווי של יועץ או מאמן, וכמובן עוזר אדמיניסטרטיבי טוב שישלים אתכם במקומות החלשים.

 

אמנים

אמנים ידועים כגון סלבדור דאלי, פבלו פיקאסו, ליאונרדו דה וינצ'י וכמובן וולט דיסני סבלו מההפרעה שהקנתה להם יצירתיות רבה.

 

למה כן? תמצאו כר בלתי נדלה ליצירתיות שלכם, וכמובן תהנו מחופש פעולה וממגוון. ישנם סגנונות אומנות שמאפשרים תוצאות מהירות יחסית, למשל קריקטוריסטים, כותבי מאמרים, מאיירים, דבר שיקנה לכם סיפוקים מיידיים.

 

מה החסרונות? כשכירים תתקשו להתפרנס מאומנותכם. כעצמאיים תידרשו למשמעת עצמית רבה על מנת ליצור, ותחשפו לקושי בניהול הפיננסי של העסק שלכם.  

 

 

וולט דיסני (צילום: Gettyimages Imagebank) (צילום: Gettyimages Imagebank)
וולט דיסני(צילום: Gettyimages Imagebank)

 

שחקנים ובדרנים

חלי גולדנברג, יאיר לפיד, אלי יצפאן, אברי גלעד ואלי ישראלי, חשפו עצמם בישראל כבעלי ההפרעה. הגיוון, היכולת ללבוש פנים רבות, וחוש ההומור יקנו לכם יתרון כשחקנים ובדרנים.

 

למה כן? הגיוון, היכולת לקבל חשיפה ולהפוך מפורסמים.

 

מה החסרונות? אורח החיים סוער בניגוד לאיזון וליציבות לה אתם זקוקים, יחד עם חשיפה להתמכרויות והתמכרות לחשיפה שהיא מסוכנת יותר לבעלי ההפרעה, וההתמדה הנדרשת בצד הכישרון על מנת להגיע לצמרת.

 

ספורטאים

הפרעת הקשב מאפשרת לקלוט מגוון רחב של פרטים במבט חטוף בלבד. לבעלי הפרעת קשב וריכוז יש יתרון יחסי במשחקים קבוצתיים כמו כדורסל, מכיוון שהם תופסים במהירות את מה שקורה על המגרש. הדוגמאות על מגרשי הספורט כוללות שחקנים כגון מייקל ג'ורדן או מג'יק ג'ונסון.

 

למה כן? מי לא רוצה להיות כוכב?

 

מה החסרונות? לרוב האנשים חסרים רק הכישרון וההתמדה.

מפיקים ויחצ"נים

הפרעת הקשב מאפשרת לקלוט מגוון רחב של פרטים במבט חטוף. כאשר אנשים הלוקים בה נכנסים לחדר, הם יכולים במהירות למפות דברים שאדם אחר כלל לא ישים לב אליהם. למפיק אירועים זו תכונה היוצרת יתרון מובנה. גם עבור יחצ"נים ואנשי תקשורת ההפרעה היא מתנה, שכן היא מאפשרת לזכור שמות, פרטים ופנים וכך לבנות ולתחזק יחסים עם אנשים רבים. 

 

למה כן? הפקות מחייבות עבודה בתנאי לחץ, מול ריבוי משימות ודרישות, הרבה מאד בעלי מקצוע שונים, וכמובן – דד לין. כל הללו יהפכו אותך למפיק בעל יתרון מובנה.

 

מה החסרונות? בהפקה, אלוהים נמצא בפרטים הקטנים. עוזר מפיק טוב ישלים אתכם ולכן תבחרו אותו בקפידה ותקשיבו למוצא פיו. 

 

הכותבת, ד"ר מיכל חמו-לוטם, היא מומחית במנהיגות ואושר, מייסדת המכון למנהיגות וממשל בג'וינט, רופאת ילדים ומייסדת ארגון בטרם לבטיחות ילדים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים