שתף קטע נבחר

השגריר יוחזר לשבדיה בכ"ט בנובמבר

שבדיה שיגרה פקיד בכיר לישראל כדי לשכנע את ירושלים לסיים את המשבר הדיפלומטי. בינתיים, מלך שבדיה בירך את "העם במדינת פלסטין", ובמשרד החוץ הגיבו בהחזרת השגריר בתאריך שבו הוחלט על חלוקת הארץ

בישראל החליטו להחזיר את השגריר יצחק בחמן לשבדיה בתאריך סמלי: כ"ט בנובמבר. בחמן נמצא בישראל כבר שלושה שבועות, ועל פי החלטת משרד החוץ, שזכתה לאישורו של שר החוץ אביגדור ליברמן, השבתו לשבדיה בתאריך הזה נועדה להבהיר מיהו הצד הסרבן בסכסוך.

ההכרה השבדית במדינה פלסטינית גררה עימות דיפלומטי חריף בין ישראל לשבדיה שבמהלכו תקף שר החוץ אביגדור ליברמן את שרת החוץ השבדית מרגוט וולסטרום, ואמר ששבדיה נדרשת "להבין שהיחסים במזרח התיכון מורכבים יותר מרהיט להרכבה עצמית של איקאה". 

 

ראש אגף מזרח תיכון במשרד החוץ השבדי, רוברט רידברג, קיים פגישות במשרד החוץ בירושלים והבהיר כי שבדיה הייתה רוצה לראות את יחסיה עם ישראל חוזרים לפסים נורמליים. שבדיה רואה ביחסים עם ישראל חשיבות רבה, הסביר. הוא אף צייץ בדף הטוויטר שלו: "עם טיעונים שונים וניואנסים, כל בני השיח שלי בישראל מוקירים את היחסים הבילטרליים ומודאגים מהמצב באזור".

 

בכירי משרד החוץ העבירו לרידברג את מורת רוחה של ישראל מההכרה השבדית במדינה פלסטינית, ואמרו כי בשלב הזה יישאר השגריר בחמן להתייעצויות. גורמים מדיניים בכירים אומרים כי לישראל אין עניין להקצין את היחסים עם שבדיה. במשרד החוץ מעריכים ששגריר ישראל יוחזר לשטוקהולם עד סוף החודש או בתחילת החודש הבא. עם זאת, את ההחלטה הסופית אמור לקבל שר החוץ.

 

אבל המשבר, כך נראה, טרם חלף. רק בשבת שיגר לראשונה מלך שבדיה קרל גוסטב אגרת לנשיא הפלסטיני אבו מאזן לרגל היום הלאומי של פלסטין ב-15 בנובמבר - תאריך שנקבע לפני 26 שנה על ידי יאסר ערפאת. המלך השבדי כתב לאבו מאזן: "לרגל היום הלאומי של מדינת פלסטין - אני רוצה להעביר לכבודו את ברכותיי החמות לבריאותך, לאושר שלך ולשגשוג העם במדינת פלסטין".

 

זו הפעם הראשונה שמלך שבדיה מברך את מדינת פלסטין. שגריר ישראל בשבדיה יצחק בחמן, השוהה בישראל, לא נותר חייב והעלה לדף הפייסבוק שלו עקיצה לשבדים: "איחוליה של שבדיה מגיעים למדינה האלימה ביותר על כדור הארץ, המדינה הכי מפוצלת בגלל סכסוכים פנימיים אלימים. 'מדינה' שהנשיא שלה לא יכול לבקר ולא שולט על חצי מהעם שלו, המדוכאים על ידי בני בריתו (חמאס), לאותה 'ממשלה' שמאחרת בקיום בחירות דמוקרטיות כבר ארבע שנים. לפני שזה יהיה מצחיק, זה עצוב".

 

יומיים קודם לכן שיגר בחמן עקיצה נוספת לשבדים והעלה לדף הפייסבוק שלו תמונה של חדר ישיבות שלתוכו נכנס פיל ענק. "כאשר עוסקים במזרח התיכון בשבדיה, כך זה נראה", כתב בחמן. "מתעלמים מהפיל בחדר לעתים תכופות מדי, וזה מייצג גישה סלחנית לטרור שמגיעה עד כדי קושי לגנות אותו".  

 

בחמן הוסיף שהממשלה השבדית הנוכחית אינה רואה באבו מאזן אחראי לאלימות בירושלים, ובמקום להעניש אותו ואת הרשות - היא מכירה במדינת פלסטין ואף מגדילה את התמיכה הכספית בה. "איזה תמריץ אתם נותנים בנסיבות האלה לשאת ולתת עם ישראל? המסקנה שלהם היא לוגית: עמדה קשוחה, שום משא ומתן, וטרור נגד ישראל משתלמים ביג טיים".

Read this article in English


פורסם לראשונה 20/11/2014 07:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עימות חזיתי. ליברמן ושרת החוץ השבדית
מומלצים