שתף קטע נבחר

מה עושים חרדים על הבר?

שותים אלכוהול, ומנסים לייצר הידברות פומבית ראשונה מסוגה דווקא הרחק מהמגרש הביתי. האם זה הצליח? "החרדים כבר לא נראים 'השחורים מהטלוויזיה', וגם החילונים מקבלים פנים ושמות אצל החרדים, מחוץ למה שמציירת העיתונות המגזרית"

מאחורי הבר עמדה אישה חרדית, פאה לראשה, והיא מוקפת בבחורים ובחורות מהמגזר החילוני והחרדי בלי מחיצות ובלי הפרדה. הרבה אלכוהול זרם שם, וגם הרבה ניסיון להבין. לא רק לשמוע, לא רק להקשיב, ממש להבין, היא תגיד אחר כך. במקום להזמין את החילונים "לעשות שבת" כדי "להכיר" – עשו החרדים שבחבורה את הדרך ההפוכה.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

"אמרו לנו: 'השיח מתקיים תמיד בשטח שלכם – בבית כנסת, בשולחן שבת. למה שלא תבואו אלינו?' זו הסיבה שהחלטנו לקיים את המפגש הפומבי הראשון בין חרדים לחילונים, דווקא בבר ועל כוסות בירה". הדובר הוא שמואל חיים פפנהיים, איש "העדה החרדית", וחבר הנהלת פורום "השלמה" – מי שיזם את מפגשי "חרדים על הבר – משוחחים בלי מחיצות" אמש (יום א').

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

"השלמה" הוקם לפני כשנתיים וחצי על ידי קבוצת סטודנטים צעירים, בראשות יעקב אופיר ואברהם חסידה, מתוך מטרה לצמצם פערים ולגשר בין צדדי הקונפליקט החרדי-חילוני. בנשיאותו של הפורום עומדים פרופ' אסא כשר והרבנית עדינה בר שלום. מהמכללה שהקימה, יצאה הבשורה והמפגשים הראשוניים בין הצעירים.

 

"לא פגשו חרדי מעולם"

35 חברים מונה הפורום שנפגש אחת לשלושה שבועות. עם הזמן מיקדו החברים את פעילותם בשני מישורים: גישור בין האוכלוסיות הכה קוטביות, ועיצוב מדיניות בנושאים שבמחלוקת. "הדבר הראשון שרצינו להשיג הוא שבירת מחיצות", אומרת ציפי ירום, עיתונאית חרדית וחברת הפורום. "בהמשך אנו שואפים להצטרף כ'משיבים' בעתירות משפטיות סביב נושאי דת ומדינה".

 

"לא לכל התשובות הסכמתי, ויש עדיין על מה להתדיין, אבל יש כאן מסר לחילונים שכדאי להתעמק בנושא" (יאיר ברטל) (יאיר ברטל)
"לא לכל התשובות הסכמתי, ויש עדיין על מה להתדיין, אבל יש כאן מסר לחילונים שכדאי להתעמק בנושא"(יאיר ברטל)

 

במהלך השנתיים האחרונות עסק הפורום הבלתי שגרתי הזה בשלל הסוגיות הבוערות על סדר יומה של החברה הישראלית: חוק הגיוס והשוויון בנטל, היציאה החרדית לשוק העבודה, ואפילו שיעורי אזרחות המועברים על ידי מרצים חרדים בבתי ספר חילוניים.

 

"כשוועדת פלסנר ישבה על מדוכת שאלת הגיוס, הצענו מתווה שיהיה מוסכם גם על הציבור החילוני וגם על זה החרדי. לצערינו זה לא התקבל", אומר פפנהיים. החברים נפגשו גם עם דמויות מובילות ובהן חברי כנסת, אנשי משפט ידועים ופעילים חברתיים. "בימים אלה, למשל, אנו עוסקים בעתירה שהגישה יופי תירוש נגד ההפרדה המגדרית במוסדות האקדמיים החרדים, כאשר אנו מציעים את עצמנו כ'ידידים' בהליך המשפטי", מספר אהד שפק, מנהל הפורום.

 

"אני מאמינה שהעובדה שלאנשים יש כתובת שאיתה הם יכולים לדבר, כבר עשויה לחולל שינוי", אומרת ירום. "החרדים כבר לא נראים להם 'השחורים מהטלוויזיה', וגם החילונים מקבלים פנים ושמות אצל החרדים, מחוץ למה שמציירת העיתונות המגזרית".

 

"הדבר הראשון שרצינו להשיג הוא שבירת מחיצות" (יאיר ברטל) (יאיר ברטל)
"הדבר הראשון שרצינו להשיג הוא שבירת מחיצות"(יאיר ברטל)

 

"כמעט ולא קיימים מפגשים בין חילונים לחרדים", מציין שפק. "רוב האנשים מחוץ למגזר לא פגשו חרדים מעולם, ובטח שלא שמעו את דעותיהם באופן בלתי אמצעי. הם בוודאי לא ניהלו ויכוח עם אשה חרדית רהוטה אך בלתי מתפשרת, כמו שהתרחש היום בארוע 'חרדים על הבר'".

 

החילונם נענו יותר

האישה החרדית שאליה מכוון שפק היא ירום, מי שהנחתה את הערב ב"חדר וחצי" שברחוב יפו בירושלים. בינתיים נראה כי הצד שנענה יותר להזמנה, נמצא באוכלוסייה הצעירה והחילונית דווקא, אך גם חרדים נראו בקהל.

 

מה שבוער לחילונים (יאיר ברטל) (יאיר ברטל)
מה שבוער לחילונים(יאיר ברטל)

 

בין המשתתפים בלט דניאל גולדמן, יו"ר עמותת גשר: "הדרך הטובה ביותר לשבור קירות היא על ידי מגע מתמיד וישיר", הוא אומר. "לא לכל התשובות הסכמתי, ויש עדיין על מה להתדיין, אבל יש כאן מסר לחילונים שכדאי להתעמק בנושא, לפתח דיון על כל עניין, ולא לפחד לשאול שאלות קשות".

 

והשאלות היו קשות. הצעירים ביקשו להבין מדוע השכונות החילוניות נופלות לידיהם של החרדים, שלא מותירים כל סממן תרבותי חילוני במקומות ה"כבושים"; למה ה"סינמה סיטי" צריך להיות סגור בשבת? מה ההבדל בין חרדים בארץ לחרדים בחו"ל? וגם מה מרגיש החרדי שיוצא את גבולות המדינה ברמת הזהות: חרדי, או ישראלי?

 

האם הצליחה ירום לשכנע את הצעירים כי החרדים לא באמת רוצים להכניס את כולם לשטעטל? לא בטוח, אבל היא מקווה שלפחות "הצלחנו להיות שכנים בלי הרצון לשנות האחד את השני".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר ברטל
נפגשים על הבר. חרדים וחילונים אמש
יאיר ברטל
יאיר ברטל
ציפי ירום
יאיר ברטל
יאיר ברטל
ממש להקשיב. על הבר
יאיר ברטל
מומלצים