שתף קטע נבחר

למרות הכסף לדיור הציבורי, אין דירות חדשות

פרסום ראשון: מאז נכנס חוק הדיור הציבורי לתוקף לפני שנה, במסגרתו דיירי הדיור הציבורי יכולים לקנות את הבתים בהם הם גרים, משרד הבינוי מכר 1,600 דירות ביותר מ-354 מיליון. אף שהמדינה אמורה לקנות עם כספים אלה דירות ל-2,400 זכאים שממתינים זמן רב למגורים, נקנו עד כה דירות בודדות

מאז נכנס חוק "הדיור הציבורי (זכויות רכישה)" לתוקפו בחודש ינואר האחרון, נמכרו לדיירי מערך הדיור הציבורי 1,570 דירות - בסכום של יותר מ-354 מיליון שקל. כך עולה מנתוני משרד הבינוי שנמסרו לעמותת "ידיד" והגיעו לידי ynet. עם זאת, הנתונים מלמדים כי עד כה המדינה רכשה דירות בודדות בלבד לזכאים, זאת למרות מאות מיליוני השקלים שהצטברו בקופתה ואשר מיועדים, על פי החוק, לרכישת הדירות לכ-2,400 הזכאים לדיור הציבורי הממתינים למגורים כבר שנים ארוכות.

 

 

במשרד הבינוי טרם השיבו לפניית ynet באשר לנתוני הדירות שנרכשו, אולם גורם במשרד אישר שעד כה נרכשו רק דירות בודדות. נתוני המשרד מלמדים גם על התפלגות רכישת הדירות בידי זכאים לפי היישובים השונים. כך, למשל, ברמלה נמכרו 32 דירות של עמידר, בראש פינה נמכרו שתי, בשלומי נמכרו לדיירי הדיור הציבורי 12 דירות ואילו ברמת גן לא נמכרו דירות כלל.

 

לדברי רן מלמד, סמנכ"ל עמותת "ידיד" לזכויות בקהילה, במשרד הבינוי התחייבו לרכוש כבר השנה 250 דירות לדיירים. "אני מקווה שהמשרד יעמוד בהתחייבות שלו, ולא יעשה שימוש לצרכים אחרים בכספים שהצטברו. משרד הבינוי חייב להקפיד לרכוש דירות חדשות באותו הקצב שבו הוא מוכר את הדירות". מלמד הביע תקווה כי "גם ב-2015 תהיה מכירה מוגברת של דירות, שבעזרתה ניתן יהיה לרכוש דירות חדשות".

 

כמה דירות ציבוריות נמכרו בשנה החולפת? לצפייה בגודל מלא לחצו כאן

 

 

אלפי נזקקים לא עומדים בקריטריונים לקבלת דירה

נזכיר כי בחודש ינואר האחרון, אושר התיקון לחוק הדיור הציבורי בממשלה - בעקבות עתירה שהגישו לבג"ץ יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, ויוזם חוק הדיור הציבורי, שר הרווחה לשעבר רן כהן. החלטתם של שר האוצר, יאיר לפיד, ושר הבינוי, אורי אריאל, החזירה לתוקף את החוק שיזם השר לשעבר רן כהן בשנת 1998, אשר הוקפא מאז בידי האוצר באמצעות חוק ההסדרים.

 

על פי התיקון לחוק, תתאפשר מכירת הדירות במערך הדיור הציבורי לזכאים המתגוררים בהן בהנחות גדולות. זאת, בעת שברשימת ההמתנה לדיור הציבורי ממתינים כ-2,400 זכאים, ועשרות אלפי נזקקים נוספים כלל לא עומדים בקריטריונים הנוקשים לקבלת דירה.

 

מבדיקה שערכה עמותת ידיד ואשר הגיעה ל-ynet לפני כחצי שנה, עלה כי ההכנסות של משרד הבינוי ממכירת דירות של החברה המשכנת עמיגור הגיעו מאז ינואר האחרון לכ-10 מיליון שקל. בעמותה העריכו כי ב-3 החברות המשכנות הנוספות - עמידר, חלמיש ושקמונה - נמכרו לפחות עשרות דירות נוספות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
צילום: מוטי קמחי
צילום: עופר עמרם
רן מלמד, סמנכ"ל עמותת ידיד
צילום: עופר עמרם
מומלצים