שתף קטע נבחר

היסטוריה: ה-FDA עומד להתיר להומואים לתרום דם

לאחר שלושה עשורים בהם לא הורשו הומואים לתרום דם, יתכנס השבוע מינהל המזון והתרופות האמריקני במטרה לבטל את האיסור ולהתיר לאנשי קהילה זו להצטרף לתורמי הדם, לאחר שפאנל היועצים ל-FDA תמך בהחלטה. במד"א עוקבים אחר ההחלטה ושוקלים לאשר גם בארץ את תרומות ההומואים

לראשונה מזה שלושה עשורים שוקל מינהל המזון והתרופות האמריקני, ה-FDA, לאפשר לגברים המקיימים יחסי מין עם גברים לתרום דם. זאת לאחר עשרות שנים בהם הועלה חשש מהעברת נגיף האיידס למנות הדם.

 

האיסור על תרומות דם מהומוסקסואליים הופעל בארצות הברית החל משנת 1983, קצת אחרי גילוי וירוס ה-HIV. ההחלטה נותרה עד היום: כל גבר שקיים יחסי מין עם גבר אחר, אפילו פעם

אחת, מאז שנת 1977 – אינו יכול לתרום דם.

 

פאנל יועצים של ה-FDA, יתכנס ביום שלישי לדון בסוגיה, זאת בעקבות קריאות מומחי רפואה, פעילים בקהילת הגאווה, פעילי זכויות אדם ועורכי דין, לאפשר להומואים לתרום דם.

 

קבוצת יועצים של משרד הבריאות האמריקני, כבר המליצה להסיר את האיסור ובמקומו לאפשר להומוסקסואלים שלא קיימו יחסי מין עם אותו גבר במשך 12 חודשים, לתרום דם. על פי ההערכות, ה-FDA האחראי על רגולציית תרומות הדם, יקבל את ההמלצה הזו.

 

פאנל היועצים ל-FDA תומך בהסרת האיסור

"אנו מאמינים כי הבסיס המדעי שהצטבר לאחרונה הוא בעד המדיניות שתאפשר להומואים שלא קיימו יחסי מין במשך שנה לתרום דם" כתב פאנל היועצים ל-FDA, "שינוי כזה משקף את האיזון בין ההגנה על מקבלי הדם וכיבוד תורמי הדם ההומוסקסואלים".

 

האיסור על קבלת תרומות דם מהומואים החל בשנות ה-70 של המאה הקודמת, לאחר שהתברר כי כאלפיים מנות נגועות בנגיף ה-HIV ו-30 אלף מנות נגועות בנגיף הפטיטיס C הדביקו מטופלים שקיבלו את עירויי הדם. רק בשנת 1985 החלו מדינות מערביות לבצע בדיקות לנוכחות הנגיף, אולם עד אז החליטו לאסור על הומואים, נרקומנים והעוסקים בזנות לתרום דם, בהיותם שלושת קבוצות הסיכון העיקריות לנשאות נגיף האיידס.

 

הומואים יורשו לתרום דם בקרוב? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הומואים יורשו לתרום דם בקרוב?(צילום: shutterstock)

עם ההתקדמות בטכנולוגיה עברו מעבדות הדם ברחבי העולם להפעיל תהליך סינון של כל מנות הדם בהם נבדקים בין היתר נוכחותם של נגיפי ההפטיטיס B ו-C ונגיף ה-HIV. עם זאת, עדיין נותר בעינו האיסור על הומואים לתרום דם.

 

הקלות בתרומות דם של הומואים - גם בקנדה ובבריטניה

לפני כשנה החליטה קנדה לאפשר לגברים המקיימים יחסי מין עם גברים לתרום דם, בתנאי שלא קיימו יחסי מין עם גברים בחמש השנים שקדמו למתן התרומה. ההגבלה כבר עוררה כעס בקרב ארגוני להט"בים במדינה, אולם דובר שרותי הדם בקנדה הודיע כי היא לא תשתנה.

 

המדינה הראשונה שאפשרה להומואים לתרום דם הייתה בריטניה. לפני כשנה הודיעה שרת הבריאות של אנגליה אן מילטון כי תאפשר להומואים לתרום דם, בתנאי שלא קיימו יחסי מין עם גברים ב-10 השנים שלפני התרומה. ההחלטה החדשה התקבלה במשרד הבריאות בבריטניה לאחר שהועלה חשש מפגיעה בחוקי שוויון ההזדמנויות בשל המניעה מהומוסקסואלים לתרום דם.

 

מד"א: ממתינים להחלטת ארה"ב

בישראל לא מקבלים תרומות דם מגברים שקיימו יחסי מין עם גברים אחרים, אלא אם הצהירו שלא קיימו יחסי מין מאז שנת 1977. אחת הסיבות המרכזיות לכך נובעת משיעור ההדבקה הגבוה ב-HIV בקרב הומוסקסואלים. מנתונים שפורסמו בשנים האחרונות עלה כי שיעור ההדבקה הגבוה ביותר הוא בקרב ההומוסקסואלים בישראל. בשנת 2013 מתוך כ-490 מקרי הדבקה, אובחנו 160 גברים הומוסקסואלים כנשאי הנגיף.

 

בעבר התייחסה לנושא פרופ' אילת שנער, מנהלת שרותי הדם, ואמרה ל-ynet כי גם בישראל שוקלים לאפשר להומואים שלא קיימו יחסי מין בשנים האחרונות לתרום דם: "שכיחות ההדבקה בקרב גברים שמקיימים יחסי מין עם גברים נמצאת בארץ בעלייה. אני מקווה שנגיע להחלטה בקרוב, שבה נוכל, כמו ארצות נוספות, לשנות את ההגבלה מאיסור מוחלט על הומואים לתרום דם, להגבלה שרק מי שלא קיים יחסי מין עם גברים במספר השנים האחרונות אותו נקבע".

 

הערב הוסיפה פרופ' שנער את התגובה בזו הלשון: "היות שנהלי קבלת התורמים בארץ מבוססים על הנהלים המקובלים בארה"ב - נחכה להחלטת ה-FDA". פירושו של דבר, שאם אכן תאושר ההחלטה בארה"ב, צפוי גם משרד הבריאות לאשר להומואים לתרום דם בתנאים דומים - גם בישראל.

 

מהוועד למלחמה באיידס נמסר כי: "הוועד סבור שיש למצוא את האיזון הנכון בין זכותן של כל קבוצות האוכלוסיה לשוויון לבין האינטרס של בריאות הציבור, שמשמעותו מנות דם בטוחות לצרכי עירוי. מנכ"ל הוועד חבר בוועדה מייעצת לשרת הבריאות בנושא זה, שנמצאת בשלבי עבודה מתקדמים".
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutetrstock
בקרוב גם מהומואים?
צילום: shutetrstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים