שתף קטע נבחר

ישראל בדרך לבחירות: פיצוץ בין נתניהו ללפיד

הפגישה הגורלית בין ראש הממשלה לשר האוצר הסתיימה בחילופי האשמות חסרי תקדים. נתניהו הציב ללפיד 5 תנאים להמשך קיום הממשלה, בהם הקפאת חוק מע"מ 0. גורמים בסביבת לפיד: "נתניהו עשה הצגה, הוא תכנן לפוצץ את הפגישה. עצוב לראות ראש ממשלה במצב כזה". נתניהו: "שרים בממשלה מכשילים את פעולתה". התנועה: כיסוי לדיל עם החרדים ובנט

פחות משנתיים מהבחירות האחרונות, נראה שהלילה הגיעה לקצה הממשלה ה-33 של מדינת ישראל - והאזרחים ייקראו בקרוב שוב לקלפיות לבחירות 2015 : אחרי נתק של חודש אירח אמש (יום ב') ראש הממשלה בנימין נתניהו בלשכתו בירושלים את יו"ר מפלגת יש עתיד ושר האוצר יאיר לפיד. הפגישה הסתיימה למעשה בפיצוץ - שמשמעותו פשוטה: המשבר בקואליציה לא צפוי להיפתר, וישראל הולכת בקרוב לבחירות. צפו במשדר המיוחד מאולפן ynet:

 

 

התנועה: דיל נתניהו-בנט-חרדים; דרעי: בחירות מיד / התגובות לדרמה

 

ראש הממשלה הציב ללפיד חמישה תנאים להמשך קיום הקואליציה: הפסקת ההשתלחויות נגד הממשלה, העברת 6 מיליארד שקל לתקציב הביטחון, שחרור התקציב לירידת בסיסי צה"ל דרומה, תמיכה בחוק הלאום והקפאת תוכנית מע"מ אפס לדירות ראשונות. זמן קצר לאחר תום הפגישה, הודיע לפיד על סירובו להקפיא את התוכנית בעניין הדיור, שנחשבה ליוזמת הדגל של מפלגתו. המפלגה הוציאה בהמשך הודעה חריפה נגד נתניהו.

 

לפיד: נתניהו מעדיף אינטרס אישי והישרדות

"הדרישות של ראש הממשלה כלפי יש עתיד חושפות את האינטרסים הפוליטיים הברורים שלו ואת המחויבות שלו לחברי מרכז הליכוד, לאינטרסים זרים ולעסקנים", נמסר בהודעה הרשמית של יש עתיד. "נתניהו מוביל את ישראל לבחירות מיותרות. ראש הממשלה בחר, גם הערב, לנהוג בחוסר אחריות לאומי ולשים את הצרכים של הציבור הישראלי בסוף סדר העדיפויות שלו. נתניהו מעדיף דיל שרקם עם החרדים על הקדמת הבחירות על פני האינטרסים של כלל אזרחי ישראל".

 

"אזרחי ישראל מבינים היום שבראש המדינה ניצב ראש ממשלה שלא עומד בהתחייבויותיו. ראש ממשלה שמעדיף את האינטרס האישי והישרדותי שלו על פני טובתו של הציבור", נמסר עוד. "ראש הממשלה מעדיף לגרור את המשק כולו לבחירות מיותרות שישתקו את הכלכלה, שיכבידו על המשק, שיעצרו את כל הרפורמות שתוכננו להיטיב עם אזרחי ישראל וימנעו מהזוגות הצעירים בישראל הזדמנות לקנות דירה משלהם עם מימוש חוק מע"מ אפס".

 

"נתניהו בא מוכן לפוצץ פגישה", הוסיפו גורמים במפלגה. "הוא עשה הצגה, תכנן לפוצץ עוד לפני שלפיד פתח את הדלת בלשכה. נתניהו הקריא לו את התנאים כמו שמקריאים לילד. הוא מוביל את ישראל לבחירות לא נחוצות. זה על הראש שלו. זו הייתה פגישת הצגה. ביבי החליט בחירות כי הוא מפחד וחסר אחריות לאומית. עצוב לראות את ראש הממשלה במצב כזה". לפיד עצמו אמר בפגישה לנתניהו, לדברי הגורמים, כי הוא "מפר הסכמים. אתה חושב שהציבור מטומטם? אתה ראש ממשלה ואתה חייב לבצע התייעצויות. איבדת את אמון הציבור".

הממשלה ה-33 ביום השבעתה, 18 במרס 2013. פחות משנתיים? (צילום: אבי אוחיון לע"מ) (צילום: אבי אוחיון לע
הממשלה ה-33 ביום השבעתה, 18 במרס 2013. פחות משנתיים?(צילום: אבי אוחיון לע"מ)
 

נתניהו: המציאות עם שרים כאלה גרועה יותר

נתניהו שם דגש על הביקורת שהטיח לפיד על הבניה בירושלים והיחסים עם ארצות הברית, והוסיף כי העברת הכסף לתקציב הביטחון "מיועדת לאימונים ולהצטיידות, בין השאר בכיפות ברזל ובנגמ"שים ממוגנים". חוק הלאום שלגביו נדרשה תמיכתו הוא זה "שמנוסח על בסיס העקרונות שהציג ראש הממשלה בממשלה", ואילו הקפאת תוכנית הדגל של שר האוצר, על פי ראש הממשלה, "תחסוך 3 מיליארד שקלים בשנה, כסף שיביא פתרונות דיור אמיתיים שיורידו את מחירי הדיור ולא יעלו אותם, וחלופות להורדת יוקר המחיה כמו הורדת המע"מ על מוצרי מזון בסיסיים".

 

"אזרחי ישראל הטילו עליי אחריות ועם הממשלה הזאת אי אפשר לנהל את המדינה באופן שבו אזרחי ישראל מצפים מאיתנו", נמסר מלשכת נתניהו בתום הפגישה. "אם ההתנהלות חסרת התקדים של חלק משרי הממשלה תימשך, לא יהיה מנוס לבקש שוב את אמונו של הבוחר. זאת לא החלופה שאני מעוניין בה, אך אפשרות גרועה יותר היא קיום ממשלה שבה שרים מכשילים את פעולותיה ומדיניותה בניגוד לאינטרסים של הציבור. גרירת המדינה בתוך המציאות הזאת היא חלופה גרועה יותר".

לפיד ונתניהו בימים אחרים, עם השבעת הממשלה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לפיד ונתניהו בימים אחרים, עם השבעת הממשלה(צילום: גיל יוחנן)
 

הסימנים המוקדמים

בשבועות האחרונים ניכר תיאום רב בין לפיד לבין יו"ר התנועה, שרת המשפטים ציפי לבני. גורמים בתנועה אמרו בעקבות פיצוץ הפגישה אמש כי "הניסיון לייצב הקואליציה היה בלוף. נתניהו סגר דיל עם החרדים ועם בנט. האירוע כולו נועד לכסות דיל ולהציב את התנאים לבחירות".

 

יו"ר ש"ס אריה דרעי קרא אחרי פגישת לפיד-נתניהו לקיים בחירות מיד. בשבוע האחרון האיץ נתניהו את המגעים עם הסיעות החרדיות, שמצדן התחייבו שלא להצטרף לקואליציה חלופית בכנסת הנוכחית - אך לפחות באופן פומבי לא הבטיחו לנתניהו תמיכה לאחר הבחירות.

לפיד מגיע ללשכת רה"מ, אמש (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לפיד מגיע ללשכת רה"מ, אמש(צילום: גיל יוחנן)

עדיין לא ברור מתי ייערכו הבחירות הצפויות, אולם התסריט הריאלי ביותר הוא שהסיעות יסכימו על מועד ויתמכו בהצעת חוק לפיזור הכנסת. ביום רביעי הקרוב יעלו לדיון בקריאה טרומית הצעות חוק לפיזור הכנסת שהגישו אתמול סיעות האופוזיציה. השלמת ההליך במליאה אפשרית כבר בשבוע הבא.

 

אופציות אחרות - כמו בקשה של נתניהו מנשיא המדינה לפיזור הממשלה, או הפלת הממשלה בהצעת אי אמון - לא נראות סבירות לעת עתה.

 

מוקדם יותר אתמול נשמעו לפיד ונתניהו נחרצים בעמדותיהם. בישיבת סיעת הליכוד האשים ראש הממשלה את השרים בחתרנות ואמר כי "לצערי, לא זכיתי לגיבוי הדדי ולא זכיתי גם לקיום המחויבות הבסיסית ביותר – נאמנות ואחריות של שרים לממשלה שהם יושבים בה".

 

מנגד, השר לפיד ציין בצהריים מצדו כי הוא "מתכוון לומר לראש הממשלה בדיוק מה שאני אומר לציבור כולו: אנחנו כאן כדי לעבוד. הבאנו לאישור הממשלה והכנסת תקציב חברתי, והיא אישרה אותו".

 

לפיד אמר עוד בישיבת סיעת יש עתיד בכנסת כי "הממשלה אישרה גם את חוק מע"מ אפס, שנותן הזדמנות לעשרות אלפי זוגות צעירים שנתקעו מאחור לקנות דירה. ראש הממשלה ישב לידי, הוא הצביע בעד שניהם והתחייב בפניי לסייע להעביר את שניהם. אני לא מעלה בדעתי ששיקולים פוליטיים ישנו את דעתו".


פורסם לראשונה 01/12/2014 21:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
לפיד מגיע ללשכת רה"מ, אמש
צילום: גיל יוחנן
צילום: מרק ישראל סלם
נתניהו ולפיד
צילום: מרק ישראל סלם
מומלצים