שתף קטע נבחר

הקבלנים: "הממשלה עשתה רק נזקים לענף"

המשבר הפוליטי והדרישה להקפיא את חוק מע"מ אפס לא הותירו את הקבלנים מופתעים. רק לפני 4 חודשים קראו לשר האוצר להודות בכישלון החוק, וכעת הם אומרים: "הקדמת הבחירות משולה לחוסר אחריות לאומית ומחירי הדירות יעלו, אך לראשונה מאז חודש מרס - משב רוח רענן מגיע לענף הנדל"ן"

המשבר הפוליטי שהוביל להקדמת הבחירות, בין היתר על רקע הדרישה להקפאת חוק מע"מ אפס , לא הותיר את הקבלנים מופתעים. התנגדות מקיר לקיר לחוק שאמור היה לסייע בהוזלת הדיור כבר נרשמה לפני מספר חודשים, ובשיחה עם ynet היום (ג') טוענים מרביתם כי בשנתיים שבה כיהנה הממשלה היא "עשתה רק נזקים לענף ולרוכשי הדירות בישראל", חלקם מזהירים מפני זינוק במחירי הדירות.

 

 

כך, למשל, מתריע שמשון הראל, בעלים משותף ומנכ"ל חברת אמריקה ישראל להשקעות, מפני עליית מחירים של 5%-7% בשנת 2015. "ההמתנה לחוק המע"מ יצרה ביקושים כבושים בכמויות גדולות מאוד, שיתפרצו עכשיו לשוק שבו מלאי הדירות הבלתי מכורות בו הוא נמוך יחסית", הוא אומר. לדבריו, הציבור שוב יאבד את האמון בממשלה ויפסיק לשבת על הגדר, ועודף הביקושים לעומת היצע הדירות הדל יוביל להקפצת מחירים.

 

"אפשר להגדיר את המצב כרגע כחוסר אחריות לאומית", מחזק את הדברים רוני כהן, מנכ"ל חברת אלדר שיווק נדל"ן, "הממשלה הזאת נבחרה בשל הצהרות על הוזלת יוקר המחייה והדירות - והיא פשוט נכשלה". לטענתו, שוק הדיור ביום שאחרי נפילת הממשלה "יחזור כשנה אחורה - רק במחירים גבוהים יותר. מאז ההצהרה על חוק המע"מ עלו מחירי הדירות בכ-5%, והם ימשיכו לעלות כי הרוכשים מבינים שגם אם יש דיבורים על יוזמה כזאת או אחרת, בפועל לא קורה שום דבר".

 

מכך מביע אלדד פרי, יו"ר קבוצת הנדל"ן אלדד פרי, חשש כבד. "הפוליטיקאים של היום מבינים שקול הבוחר מושפע ממחירי הדיור ויוקר המחייה, והחשש הרציני הוא שכעת עם ההודעה על הקדמת הבחירות, יתחילו שר האוצר וחבריו לפזר הבטחות שאין להן אחיזה במציאות - ויגרמו שוב לעליית מחירים ולקיפאון בשוק הדירות", הוא אומר.

 

"הציבור מבין שההבטחה להורדת מחירי הדירות בשנה הבאה לא תתממש", מוסיף נסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ (הקבלנים), "המפגש בין עלייה דרמטית בביקוש הכבוש ובביקוש הטבעי לדירות, יחד עם אי-הוודאות שהביאה לירידה בהתחלות הבנייה וגמר הבנייה, גרמו ויגרמו לעליית מחירים. הערכתי כעת היא שאם אכן ניכנס להליך בחירות, אנו צפויים לעליית מחירים".

 

"הציבור משלם על הטעויות של מקבלי ההחלטות"

גם גיא רוזן, שותף בחברת טופ קפיטל המספקת מימון ליזמי נדל"ן, מתייחס לרוכשים. "הציבור משלם את המחיר על הטעויות של מקבלי ההחלטות. פעולותיו של שר האוצר גרמו לאפקט הפוך - אך ידוע מראש. המחירים עלו, וכתוצאה מהשנה שאיבדנו בהמתנה למימוש תוכניות הממשלה, הם ימשיכו לעלות בקצב מהיר יותר בשל זינוק עתידי בפער בין הביקוש להיצע. כך שוב ניכנס לתקופה של חוסר ודאות שלא תטיב עם הכלכלה".

 

על כך אומר ארנון פרידמן, מנכ"ל חברת אשדר מקבוצת אשטרום, כי ייתכן מאוד שחלק מרוכשי הדירות יחליטו להמתין לממשלה הבאה, "בתקווה שהיא תוציא לפועל תוכניות להוזלת דירות". עם זאת, הוא מעריך כמו חבריו לתחום שרבים יעדיפו לא להמתין עם רכישת דירה - "מחשש שהמחירים ימשיכו לעלות".

 

"מאוד מצער שבמשך כמעט שנה יצאו משרד הממשלה בהצהרות שהשפיעו על הציבור עוד לפני שהייתה תוכנית ביד. היום הציבור ייאלץ לשלם יותר", טוען נדב בריח, סמנכ"ל השיווק בחברת שיווק הנדל"ן נווה העיר. לדבריו, "ההמתנה לחוק המע"מ פגעה בעיקר באוכלוסייה שהחוק היה אמור לדאוג לה, וכעת היא תספוג עליית מחירים נוספת, לצד שנה מבוזבזת של תשלום שכירות".

רה"מ ושר האוצר בימים טובים יותר. "מצער שבמשך שנה יצאה הממשלה בהצהרות - לפני שהייתה תוכנית ביד" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
רה"מ ושר האוצר בימים טובים יותר. "מצער שבמשך שנה יצאה הממשלה בהצהרות - לפני שהייתה תוכנית ביד"(צילום: EPA)

"זהו חוסר אחריות משווע מצד הממשלה, הקואליציה וגם האופוזיציה לשבור את הכלים וללכת לבחירות במצב שבו המשק בקיפאון, הכלכלה במיתון והאינתיפאדה בפתח", מוסיף יקי אמסלם, מנכ"ל קבוצת אלמוג. לדבריו, "הפגיעה תהיה לא רק בשוק הדיור אלא בכל המשק בישראל".

 

"הקפאת השוק נעשתה תוך מצגי שווא במשך כמעט שנה", מוסיף יזם הנדל"ן אילן רג'ואן, שפועל בעיקר בדימונה, "הממשלה היא זו שגרמה להגדלת המחסור בדירות, לעליות מחירים ולקיפאון השוק מתחילת השנה, ועל ידי כך לנזקים גדולים לצמיחה של המשק". "כנראה שלעולם לא נדע אם בזכות חוק המע"מ מחירי הדיור היו משתנים", מוסיף מאיר טל, שותף ומנכ"ל קבוצת כנען.

  

"ענף הנדל"ן חייב תוכנית רב-שנתית לטווח ארוך"

גם בחברת הבנייה הוותיקה צרפתי שמעון מותחים ביקורת חריפה על מהלכי הממשלה. "טוב שהכהונה של הממשלה הגרועה הזו הסתיימה", טוענת ורד צרפתי זבולון, סמנכ"לית החברה, "לא רק שהיא לא הועילה, היא גרמה לנזקים רבים לרוכשים ולקבלנים. חוץ מדיבורים לא עשו כלום ואת הנזקים נראה עוד שנים קדימה".

 

לדבריה, "הבעיה הגדולה של ענף הבנייה היא שאין תוכנית רב-שנתית. ענף הנדל"ן חייב תוכנית לטווח ארוך, שתיתן מענה לכל ההיבטים - שיווק, תכנון, ביצוע ומימון. אני חוששת שתהיה שוב ממשלה שתבוא לשנתיים, ושוב תמציא את הגלגל מחדש - תתכנן תוכניות נקודתיות שיגרמו לנזקים, במקום להתוות מדיניות". 

 

חיים פייגלין, מנכ"ל חברת צמח המרמן שבונה בעיקר במרכז הארץ, מסכים עם הדברים. "הממשלה השאירה אחריה אדמה חרוכה. אף לא תוכנית אחת של הממשלה יצאה לפועל, וכעת היא משאירה שוק מבולבל - החל מרוכשי הדירות, דרך היזמים ועד הבנקים", הוא אומר.

אתר בנייה במרכז ת"א. "ענף הנדל"ן חייב תוכנית לטווח ארוך, שתיתן מענה לכל ההיבטים - שיווק, תכנון, ביצוע ומימון" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
אתר בנייה במרכז ת"א. "ענף הנדל"ן חייב תוכנית לטווח ארוך, שתיתן מענה לכל ההיבטים - שיווק, תכנון, ביצוע ומימון"(צילום: ירון ברנר)

לדברי אוהד סבן, סמנכ"ל חברת הנדל"ן דונה, אחת הסיבות לעליות המחירים בשנתיים שבהן כיהנה הממשלה נעוצה בהעלאת היטלי הפיתוח על קרקעות לבנייה. "במכרזים הראשונים בשכונת אגמים באשקלון, למשל, היטלי הפיתוח עמדו על כ-70 אלף שקל ליחידת דיור, וכיום זינקו לכ-150 אלף שקל", הוא מדגים, "ממשלה שרוצה להוריד את מחירי הדירות לא מעלה את הוצאות הפיתוח".

 

בחברת משה אביסרור ובניו, שפועלת  לרוב בדרום הארץ, מביעים דאגה באשר לעתיד מיזם "הסכמי הגג" שיזמה רשות מקרקעי ישראל. "אם הממשלה תתפרק וחוק המע"מ יתפוגג איתה, עתידם של הסכמי הגג - שהיו אמורים לספק אלפי דירות חדשות לשוק - נמצא בערפל וזוהי סכנה גדולה מאוד לענף", מזהיר יורם אביסרור, סמנכ"ל השיווק בחברה.

 

נסים אחיעזרא, מנכ"ל חברת האחים דוניץ, הוא היחיד שהביע אופטימיות מהמצב. "נפילת הממשלה מבטלת סופית את חוק מע"מ אפס, ולראשונה מאז חודש מרס משב רוח רענן מגיע לענף הנדל"ן", הוא אומר. "כשהממשלה לא מפריחה בלוני ניסוי באוויר - השוק יכול לחזור ולתפקד".

 

לדבריו, "השאלה הגדולה היא מה יעלה בגורלן של תוכניות הממשלה שלא הגיעו לישורת האחרונה, כמו הסכמי הגג, דיור להשכרה וכמובן מחיר מטרה. גם אם התוכניות האלה יוקפאו, אני רוצה להאמין שעד הבחירות, משרד הבינוי יוציא לפועל מכרזים שנדחו בחודשים האחרונים ולא יאפשר למלאי הדירות לרדת". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים