שתף קטע נבחר

"בחירת אובמה לשר ההגנה: אשטון קרטר"

רשת CNN: נשיא ארה"ב צפוי למנות את הבכיר לשעבר בפנטגון, שכיהן בעבר גם כסגן מזכיר ההגנה תחת הייגל ופאנטה. לקרטר, פרופ' מהרווארד, ניסיון רב בטיפול במשברים במזה"ת ומינויו צפוי להיות מאושר בסנאט ללא קושי

שר מלחמה חדש: רשת החדשות האמריקנית CNN דיווחה כי הנשיא ברק אובמה צפוי למנות את אשטון קרטר, בכיר לשעבר בפנטגון, לתפקיד מזכיר ההגנה האמריקני. קרטר, ששימש בעבר כסגן המזכיר במחלקת ההגנה, נחשב למועמד המוביל להחליף בתפקיד את צ'אק הייגל, שהודיע על התפטרותו לפני כשבועיים.

 

עוד בחדשות בעולם :

אורח בתחרות אוסטרלית לגלישת ילדים: כריש

חולי האיידס מתגברים על הבושה ב-SMS

נשק במקום פֵיָה. עיתון הילדים של חיזבאללה  

 

קרטר (60), ששימש בעבר כמספר 2 בפנטנגון וכן כרוכש נשק, הוא הבחירה של הנשיא אובמה להחליף את הייגל כשר ההגנה. קרטר היה ברשימת שלושת המועמדים העיקריים לרשת את הייגל ובעקבות הודעתם של מישל פלורנוי וסנאטור ג'ק ריד שהם אינם מעוניינים בתפקיד, הפך קרטר, שהיה סגן שר ההגנה של לאון פאנטה וגם של הייגל עד השנה שעברה, למועמד העיקרי.

פרופ' בהרווארד, בקיא בבירוקרטיית הפנטגון. קרטר (צילום: AP) (צילום: AP)
פרופ' בהרווארד, בקיא בבירוקרטיית הפנטגון. קרטר(צילום: AP)
 

לאובמה ישנו קושי רב להעביר בסנאט בעל הרוב הרפובליקני אישור מינויו של שר הגנה חדש ואישים רבים אינם מעוניינים בתפקיד בשנתיים האחרונות של נשיא שמכונה בקרב רבים "ברווז צולע". יתרה מכך, אובמה ידוע גם בריכוזיות הממשל שלו ובניהול מרחוק של הפרטים הקטנים במשרדי הממשלה. עם זאת, ההערכה היא שהמינוי של קרטר יעבור בסנאט בלא קושי.

 

איש אקדמיה, ללא ניסיון קרבי

קרטר, ששירת כבכיר בממשל אובמה, היה ברשימה המצומצמת של מועמדים לתפקיד. אם יושבע, הוא אמור להביא לתפקיד ניסיון רב בטיפול במשברים רבים במזרח התיכון, וכן אחריות למעבר של תפקוד הצבא האמריקני באפגניסטן - ממשימות לחימה למערך של ייעוץ והדרכה.

 

קרטר יוכל להיכנס מיד לתפקיד בלא תקופת חפיפה. הוא ידוע בשליטתו בנבכי הבירוקרטיה של הפנטגון ובטיפול בבעיות של תקציב ורכישת נשק. הוא בקיא גם בטכנולוגיות חדשות ובמעבר הצבא למלחמה העתידית. נקודת התורפה שלו העיקרית שלו היא העובדה שהוא איש אקדמיה, בעברו פרופסור בהרווארד, ובניגוד לשרי הגנה קודמים אין לו כל ניסיון צבאי. הייגל לחם ונפצע פעמיים במלחמת וייטנאם. גם מזכיר המדינה קרי הוא "בוגר" וייטנאם.

 

הייגל פרש בעקבות לחץ שהופעל עליו לאחר כשנתיים בלבד בתפקיד. "צ'אק הייגל אמר לי בחודש שעבר שהוא מעוניין לסיים את שירותו כשר ההגנה", אמר אובמה במסיבת העיתונאים ולצדו שר ההגנה היוצא וסגן הנשיא ג'ו ביידן.

 

אובמה כינה את הייגל "שר הגנה למופת" שניהל בצורה יציבה את האסטרטגיה והתקציב, והוסיף שהוא

 אסיר תודה לו משום שתמיד דיבר איתו בצורה ישירה.

 

הייגל הוא הרפובליקני היחיד בצוות של הנשיא לביטחון לאומי. גורמים בסביבת הנשיא נימקו את החלטת אובמה "להעזיב" את הייגל בן ה-68 בכך ש"אין לו את הכישורים המתאימים להתמודד מול איום ארגון 'המדינה האיסלאמית' (דאעש) ואיומים אחרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים