שתף קטע נבחר

הנחיות חדשות בארה"ב ממליצות - בצעו ברית מילה

המרכז לבקרת מחלות האמריקני (CDC) פרסם טיוטה של נייר עמדה בו הוא קובע כי התועלת בברית מילה עולה על הסיכון. לדברי הארגון, ביצוע ברית מילה עוזר למניעת הדבקה במחלות מין ובאיידס, ועשוי למנוע כ-300 אלף מקרי מוות בשנה

ברית מילה חשובה ומגינה בפני מחלות קטלניות: כך קובע המרכז הגדול בעולם לבקרת מחלות, ה-CDC האמריקני, בטיוטת הנחיות חדשה שתפורסם בקרוב. מומחי המרכז, שהסתמכו על מחקרים מהשנים האחרונות, קובעים כי הטקס היהודי מפחית את סיכון ההדבקה ממחלות מין ומאיידס, וכי יתרונותיו הבריאותיים גבוהים מחסרונותיו.

 

 עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

חשיבות ברית המילה בהגנה מפני מחלות מידבקות ידועה כבר שנים ארוכות. על פי ההערכות סיכון ההדבקה המופחתת בקרב גברים נימולים נעוץ במבנה העורלה. השכבה הפנימית של העורלה, המוקוזה, מכילה תאים הפגיעים לנגיף האיידס. אצל גברים שאינם נימולים העורלה ארוכה יותר, ולכן קל לנגיף לשהות בשכבה הפנימית ולעבור הלאה.

 

בהנחיות החדשות של ה-CDC נכתב כי "העדויות המדעיות ברורות ומצביעות על כך שהיתרונות בברית המילה גדולים מהחסרונות". לדברי מומחי המרכז, חיידקים ונגיפים גדלים תחת העורלה ומגבירים את סיכון הגבר להעביר מחלות לבנות או בני הזוג עמם הוא מקיים יחסי מין.

 

ה-CDC החל לעבוד על ההנחיות כבר לפני שבע שנים, בעקבות מחקרים שבוצעו באפריקה שהראו כי ברית המילה עשויה לעצור את התפשטות נגיף האיידס. מנגד, שיעור התינוקות העוברים ברית מילה נמצא בירידה בעולם הרחב, כאשר קבוצות וארגונים טוענים כי מדובר בטקס אכזרי הגורם לסבל וכאבים עזים לרך הנולד.

  

ה-CDC צפוי לפרסם את טיוטת ההנחיות בימים הקרובים לעיני הציבור, שיוזמן לחוות את דעתו ב-45 הימים הבאים, לפני שיצא מסמך ההנחיות הסופי הרשמי בתחילת השנה האזרחית הקרובה.

 

בשנת 2007 כבר יצא ארגון הבריאות העולמי בהמלצות דומות שהתבססו על מחקר שנערך בקניה וכלל אלפי גברים, בו נמצא כי שיעור ההדבקה בקרב גברים נימולים נמוך ב-51% עד 60%. על כל 10 גברים לא נימולים שנבדקו באיידס, נדבקו רק שלושה מבין הנימולים. התוצאות היו כה דרמטיות וחד משמעיות, עד כי הניסוי הופסק תשעה חודשים לפני סיומו, בטענה כי הממצאים ברורים עד כדי כך שאין זה מוסרי להמשיך במחקר מבלי להזהיר את הנבדקים שאינם נימולים על הסיכון שעומד בפניהם.

 

במחקר נוסף אותו ערכו חוקרי אוניברסיטת ג'ון הופקינס בארצות-הברית נבדקו 12 אלף תושבים מהעיר רקאי שבאוגנדה. החוקרים מצאו כי גברים שנימולו ונדבקו בנגיף האיידס, היו בסיכון מופחת של 30% להדביק את בנות זוגם בנגיף. עוד נמצא כי ברית המילה מפחיתה את סיכון ההדבקה ממחלות מין אחרות כמו טריכומונס או וגינוזיס חיידקי, אך לא מפני עגבת, זיבה או כלמידיה.

 

מניתוח סטטיסטי של המחקרים הקודמים סבורים החוקרים כי בשני העשורים הקרובים ברית המילה עשויה למנוע שתי מיליון הדבקות בנגיף ה-HIV וכ-300 אלף מקרי מוות. בשנה שעברה נדבקו בנגיף הקטלני 2.8 מיליון אנשים באפריקה, ומתו מהמחלה 2.1 מיליון אנשים.

 

בהתבסס על הנתונים הללו קבע ארגון הבריאות העולמי כי ברית מילה היא אמצעי התערבות נוסף המפחית את שיעור ההדבקה בגברים. עם זאת הדגישו המומחים כי הנתונים עשויים להיות שונים בין מדינה למדינה. כך, למשל, במקומות בהם שכיחות האיידס גבוהה בקרב עובדי תעשיית המין ונרקומנים, המילה עשויה שלא להשפיע על סיכון ההדבקה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ברית מילה. המועצה האירופאית קבעה שמדובר בהפרה של זכויות אדם
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים