שתף קטע נבחר

תהיי כנועה ותשתקי: מכתב לאשת חיל

אל תרצי. אל תחפצי. אל תבקשי. אל תשאפי. אל תתמרדי. אם תעזי, נטיל את כשרותך בספק. כבסי לי, תלי לי, גהצי לי. הבריקי מנורות, הניקי תינוקות, סדרי ארונות, שטפי כלים חיש מהרה, ואל תבקשי עזרה. כבר שנו רבותינו שעזרה מביאה לביטול תורה. הסתפקי במועט, אשתי הצדיקה. העלימי את עצמך ותאלמי

אישה יקרה, אשת חיל,

 

אל תהססי. אל תתבלבלי. הגעת לעולם הזה במטרה אחת ומובהקת. את, יש לך תפקיד רם מעלה. לא באת מהרחוב, אלא מארמון המלוכה. לכן קיימי בהידור את "כל כבודה בת מלך פנימה", כי זה מה שנהוג אצלנו בקהילה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

תפקיד חינוך הילדים הוא כתר לראשך, ולכן תגדלי את ילדינו והישארי בבית. אל תרצי. אל תחפצי. אל תבקשי. אל תשאפי. אם תעזי, נטיל את כשרותך בספק, שהרי איזוהי הכשרה בנשים? מי שעושה רצון בעלה. לטובתך, אחות יקרה, אל נא תתמרדי.

 

עוד דעות בערוץ היהדות :

 

קומי בבוקר, שלחי את הילדים לתלמודי התורה, ואז תבשלי, תשטפי את הבית, ולאחר מכן הסכיתי והטי אוזנך לשיעורי צניעות שיהוו נר לרגלייך, וילמדו אותך איך אישה כשרה (את, כמובן) צריכה לחשוב, להתלבש, לנהוג.

 

אל תכעסי לעולם

שעות הצהריים מגיעות חיש מהר, והרי דאגנו שלא ישעמם לך: שבי עם צאצאינו על שיעורי הבית, השרישי בהם את החינוך הנכון,

ושוב נקי וסדרי אחריהם. גדלי את ילדינו, והניחי לי לגדול בתורה.

 

כבסי לי, תלי לי, גהצי לי. הבריקי מנורות, הניקי תינוקות, סדרי הארונות, שטפי כלים חיש מהרה, הערב עוד צעיר. הפרידי בין הילדים המתקוטטים, רחצי אותם והשכיבי לישון - ורק אל תבקשי עזרה. כבר שנו רבותינו שעזרה מביאה לביטול תורה.

 

הכי חשוב, אישה יקרה - אל תכעסי לעולם. בהדרכת החתנים נאמר לנו שאפילו את הכוס אסור לנו להרים. הבית התלכלך? אז תנקי, כדי שאוכל ללמוד בשלווה. אשרייך שזכית אישה נאמנה. ובזמן לימודיי אשתי הכשרה, הזדרזי נא והתייפייפי לקראת בעלך. מצווה גדולה לשמח את לב הבעל.

 

רחמך צונח? היי בלב שמח

אחרי הילד השישי, השביעי, או העשירי, אם מצב בריאותך מידרדר -

נא אל תתלונני. שמחי שזכית, צדיקה, ופני לביטוח הלאומי. רגע, אין לך זכויות פנסיוניות? מה זה חשוב, הזכויות שלך הרי עולות בפני כיסא הכבוד. מה לך מחיי רווחה בעולם הזה? השפילי את עצמך, והיי תמיד ענווה.

 

גם אם בגיל מוקדם בריאותך רופפת ורחמך צונח – היי בלב שמח. על מה את מתלוננת? הרי יש נשים שלא זכו לילדים כלל. מהי הבריאות שלך למראה אוצרותינו הקטנים? הביטי במסכנות שלא זכו להינשא, ואז תשמחי בי, גם אם אני לא מורגש בחיי היומיום.

 

הסתפקי במועט, אשתי הצדיקה. העלימי את עצמך ותאלמי. ראי את הנשים החסודות המתכסות מכף רגל ועד ראש, ולמדי מהן הלכות צניעות. רק כך נשמר את חומות הפחד וההפחדה, וזו לך אישה, היא כל התורה כולה.

 

זה מה שנהוג אצלנו בקהילה

הלילה רד. כאשר אני מגיע עייף מן הכולל, התחשבי בי, אישה יקרה. עברתי יום קשה, ולדבר על חינוך הילדים תוכלי עם חברותייך.

אל תנסי לשפוך בפניי את ליבך. שבי לך על תיקוני התפירה, ולאחר מכן, תוכלי לנצל זמן מועט לעצמך.

 

אין זמן? עינייך נעצמות? ודאי עייפה את... מחר, חסודה שלי, יום חדש. צריך לקום מוקדם, לאזור כוחות. לכי לישון וליל מנוחה, שכן מחר הכל מתחיל מההתחלה.

 

אל תשכחי, הן זה רצונך - להיות הכשרה בנשים. איש לא הכריח אותך. כך גדלת וכך חונכת. הישמרי מרעיונות זרים. אל תקשיבי חלילה לאותן נשים המעזות לחשוב אחרת. המעזות לרצות. ראי איזו בושה הן גורמות. רק חייכי. היי שמחה, כי זה מה שנהוג אצלנו בקהילה.

 

  • רות קוליאן היא אקטיביסטית חרדית, ופעילה למען זכותן של נשים חרדיות להיבחר לכנסת

פורסם לראשונה 07/12/2014 15:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים