שתף קטע נבחר

לידיעת ביבי: היהדות היא גם של השמאל

מחנה הימין החליט שהיהדות לצידו, ומחנה השמאל כולו מתיישר לימין ההגדרה הזו: נאבק למען הדמוקרטיה, וזונח את היהדות. אבל היהדות שלי היא יהדות של סובלנות, של הטוב שיש בארון הספרים היהודי. השמאל צריך לאמץ את היהדות הזו, לדון בה ולחיות אותה. לדבר ב"יהודית"

"נוצר חוסר איזון בין הדמוקרטיה ליהדות", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו, כשביקש להצדיק את חקיקת "חוק הלאום" - ובכך הציב את היהדות והדמוקרטיה משני עברי המתרס: היהדות בימין והדמוקרטיה בשמאל.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

נתניהו והימין החליטו שהיהדות לצידם, ומחנה השמאל כולו מתיישר לימין ההגדרה הזו; נאבק למען הדמוקרטיה, וזונח את היהדות. זו בדיוק הפינה שאליה מבקש הימין לדחוק את השמאל הישראלי, לפני כל מערכת בחירות.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

"הם שכחו להיות יהודים", לחש נתניהו (בחוזקה) באוזנו של הרב כדורי, ובכך תיאר את המקום בו הוא מעדיף את השמאלנים: מנותקים מיהדותם, ואיתה גם מבסיסה המאמין של החברה הישראלית.

 

"חוק הלאום" הוא ה"שכחו להיות יהודים" של 2014, רק שנתניהו כבר לא לוחש, אלא זועק זאת בקול. קורא את קריאת הקרב של הבחירות, המבקשת לאחד סביבו את "המחנה היהודי" – המאמינים אוהבי היהדות, ולהשאיר את השמאל ליהנות מקולותיהם של שוחרי הדמוקרטיה.

 

אל תתנו לימין לקלקל לכם את היהדות

אסור לשמאל הישראלי להיקלע לפינה הזו. מחובתנו לדעת לדבר "יהודית", לגעת בנימים היהודיים שמניעים את החברה הישראלית.

היהדות שלי לא עומדת בסתירה לדמוקרטיה, ולא מאזנת אותה. היא חלק ממנה.

 

היהדות שלי היא היהדות של "תורה אחת תהיה לאזרח ולגר הגר בתוככם"; יהדות של סובלנות, של הטוב שיש בארון הספרים היהודי. השמאל צריך לאמץ את היהדות הזו, לדון בה ולחיות אותה, כי הבנתה והכרתה הן הבסיס למציאת נתיבות ללב הציבור.

 

השמאל נרתע מהיהדות - לא בגללה, אלה בשל הפרשנות שהימין נותן לה. פרשנות שמצדיקה את הכיבוש, את הפגיעה בדמוקרטיה, את שלטון הכוח. מחובתנו לדעת לתת לאותה יהדות פרשנות אחרת.

 

לא תמיד הייתה היהדות זנוחה על ידי השמאל. שולמית אלוני הייתה בקיאה בארון הספרים היהודי לא פחות מרבים מעמיתיה מהסיעות הדתיות. הידענות שלה סייעה לה להתמודד איתם ועם טיעוניהם. היא ידעה לענות להם בשדה שלהם, זה היהודי, ולהוכיח כי ערכים יהודיים ודמוקרטים – חד הם.

 

אלוני לא הייתה יחידה, אבל היום נראה כי הימין ה"חילוני", לכאורה, מאמץ יותר ויותר רטוריקה דתית, בעוד שהשמאל מתנתק מהשיח היהודי, שהופך זר עבורו יותר ויותר.

 

חזרו לדבר ב"יהודית"

המציאות הזו היא ברת שינוי, הזרמים הפלורליסטים ביהדות זוכים לעדנה שכמותה לא ראו עד כה בישראל. הציבור החילוני

"השמאלני" מראה שהוא רוצה להיות חלק מהיהדות, אך לא מזו שהימין והאורתודוכסיה מנסים לכפות עליו.

 

ציבור גדול שכמֶה להתחבר ליהדות שוויונית ופלורליסטית מגיע גם למכונים ללימודי יהדות, שמנסים לפתוח לתלמידיהם צוהר לחשיבה ולפילוסופיה היהודית ממקום פלורליסטי. הציבור הגדול הזה מגיע בשבתות לבתי הכנסת של הזרמים הפלורליסטים, והוא רוצה חיבור ליהדות. הוא רוצה לדעת ששייכותו הלאומית והדתית, לא מנוגדת לערכיו.

 

עלינו ללמוד מהציבור הזה לחזור לדבר יותר ב"יהודית". השמאל ירוויח מכך, וחשוב לא פחות - מדינת ישראל תרוויח שמאל רלוונטי יותר, כזה שיודע לדבר ולהזדהות עם התרבות שכולנו חלק ממנה - ואל לנו להתבייש בה.

 

  • מיקי גיצין הוא מנכ"ל "ישראל חופשית" וחבר מועצת העיר ת"א-יפו מטעם מרצ

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עדי אבישי
לימוד ישיבת בינה יהדות
צילום: עדי אבישי
מיקי גיצין
מומלצים