שתף קטע נבחר

קץ לסחבת: תשובות לבדיקת HIV אצלכם במחשב

פרסום ראשון: אחרי שנים שבהן התשובות לבדיקות HIV שבוצעו בקופות החולים התעכבו שבועות רבים בדואר בדרכן לרופא המשפחה, מתעתד משרד הבריאות לאפשר לצפות בתוצאות בצורה מאובטחת באינטרנט בבית. אם התשובה חיובית, יוזמן המטופל בדחיפות לרופא

סוף להמתנה מורטת עצבים לתוצאות בדיקת ה-HIV : קופות החולים בישראל יחלו בקרוב להעביר את תשובות בדיקת ה-HIV שנמצאו שליליות ישירות אל המטופל, באמצעות הקשת הסיסמה האישית באתר האינטרנט.

 

במקרה של תשובה חיובית, יוזמן המטופל בדחיפות לרופא המטפל, שיפנה אותו לבדיקות חוזרות ולמרפאת האיידס בבית החולים.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

עוד על HIV:

נתונים מדאיגים: 495 נשאי HIV חדשים בישראל

לבלוע זה דווקא בטוח: שוברים מיתוסים על איידס

"יש כלפי יחס שונה בגלל שאני נשא HIV"

 

בדיקות לאיתור נגיף ה-HIV מתבצעות בישראל בכמה אופנים: בחינם בבתי החולים ברחבי הארץ באנונימיות, במרפאת הוועד למלחמה באיידס בתשלום, או בחינם בקופות החולים באמצעות הפניה של הרופא המטפל.

  

לצורך קבלת תשובות הבדיקה שנעשתה בבתי החולים שיבא או בילינסון ובוועד למלחמה באיידס, מוזמן הנבדק תוך ימים ספורים לקבלת התוצאה בכתב במרפאת הרופא המטפל בו.

 

תוצאות הבדיקה אינן מופיעות במחשב, כך שהרופא אינו יכול לצפות בה ולדווח בטלפון על התוצאות למטופל, אלא כאשר מגיעה התשובה בדואר הפנימי של הקופה.

 

אלה הבוחרים לבצע את הבדיקה באמצעות קופת החולים, לעומת זאת, חווים המתנה של שבועות ארוכים, מייגעים ומלאי חששות - שגם בסופם התשובה אינה תמיד מגיעה ליעדה.

    

מחכים יותר מחודש לתוצאה

מ' (השם המלא שמור במערכת), היא אחת מני רבים שחוו בעיות בקבלת התוצאות. "ניגשתי עם בן זוגי לבדיקת HIV בקופת החולים לפני חודשיים", היא מספרת ל-ynet. "הבטיחו לנו שהתשובה תגיע לרופא תוך כמה ימים. התקשרתי אל רופא המשפחה שוב ושוב, אבל התשובה לא הגיעה אליו. המשכנו להתקשר במשך חודש וחצי אל המזכירות, שאמרו שהן לא מוסמכות להעביר תשובה.

 

"שוב יצרנו קשר עם הרופא המטפל, שלא קיבל את התשובה. מיותר לספר כמה ההמתנה לתשובת HIV מלחיצה, ולא מובן למה היא צריכה להגיע רק לרופא המטפל, אם התוצאה שלילית. היינו צריכים ליצור קשר עם המעבדה בבילינסון כדי שישלחו שוב, בדואר, את התשובה לרופא, וקיבלנו אותה רק אחרי חודשיים מהבדיקה".

 

גם א' מבצע בדיקות HIV תקופתיות, אולם הוא בוחר לעשות זאת בבית החולים תל השומר. "אני מקפיד להיבדק כל כמה חודשים, למרות שאני עושה סקס תמיד רק עם קונדום, כיוון ששום דבר לא בטוח", הוא אומר. "אני לא בזוגיות ושיעור ההדבקה בקהילת ההומואים גבוה. לא רק שאין צורך להזדהות בבית החולים, אלא שמקבלים את התוצאות תוך יומיים-שלושה.

 

"אחרי שניגשתי לבדיקות בקופה פעמיים ונאלצתי להמתין לתוצאה יותר מחודש, ויתרתי על התענוג. קשה להסביר איזה לחץ יש בהמתנה, הלב דופק, משום שאתה יודע שאם התשובה חיובית חייך ישתנו מאותו רגע. אני לא רוצה לחזור שוב לאותם רגעי לחץ והמתנה ממושכת, ואני לא מבין למה בישראל של שנת 2014 התשובה צריכה להגיע בצורה כזו עקומה, במעטפה בדואר אל רופא המשפחה".

  

"דרושה אבטחת מידע ייחודית"

בחוזר שהפיץ משרד הבריאות כבר בשנת 2013, הותר לקופות לראשונה לשלוח תשובות שליליות גם באמצעות המחשב ישירות למבוטח, אלא שהקופות לא נערכו לכך. בימים אלה נערכות פגישות הכנה בקופות החולים כללית ולאומית במשרד הבריאות, במטרה לאפשר למבוטחים לקבל את התשובות בצורה מאובטחת גם באמצעות אתר האינטרנט של הקופה.

  

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "משרד הבריאות אינו מסכים עם האמירה לגבי זמן משלוח התשובה: העברת תשובות של בדיקות HIV לקופות החולים אכן מתבצעת בשלב זה בדואר, אבל אינה אמורה לקחת שלושה עד ארבעה שבועות. עם זאת, משרד הבריאות עושה מאמצים רבים על מנת להבטיח גם את פרטיות הנדרשת לבדיקות מסוג אלה, וגם בבניית תשתית שתאפשר מסירת תשובה ממוחשבת לרופא שהפנה את הפניה.

 

"לשם הגנת על הפרטיות ועל בטיחות של מאגרי מידע, משרד הבריאות דורש מהמוסדות הרפואיים תנאי אבטחת מידע ייחודיים העומדים בקריטריונים של המשרד. קביעת סטנדרטים לאבטחת מידע ממוחשבת והכנת התשתית הפיזית למסירת תוצאות בדיקות HIV לרופא המטפל נמצאת בתכנון ובפיתוח, כך שנוכל לעבור לתהליך של מסירה ממוחשבת של התשובות".

 

מכבי בתגובה: "אנו פועלים בהתאם לחוזר משרד הבריאות. תשובות שליליות מדווחות מחשובית לרופא".

 

הכללית בתגובה: "כללית מוכנה להעברת תשובות שליליות לבדיקת HIV באמצעות המחשב. אנו ממתינים לאישור משרד הבריאות לעשות זאת ופועלים מולו כדי להסדיר את ההליכים הנדרשים לכך".

  

לאומית בתגובה: "זה מספר שנים מקיימת לאומית דיאלוג עם משרד הבריאות כדי לשנות את ההוראה ולאפשר לקופות החולים להעביר את התוצאות לרשומות הממוחשבות באמצעי תקשורת של כל קופה, ולאפשר צפייה של תוצאות אלו לרופאים ולמטופלים".

 

מאוחדת בתגובה: "הבדיקות מבוצעות עבור מבוטחינו במעבדות של מרכזי HIV בבתי חולים בארץ. כל האחריות לדיווח התוצאות נמצאת בידי המעבדות המבצעות אשר ממשיכות לדווח באמצעות מסמך כתוב הנשלח בדואר, כפי שהונחו על ידי משרד הבריאות".

  

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutetrstock
מבצעים את הבדיקה בבית החולים, בקופת החולים או במרפאה של הוועד למלחמה באיידס
צילום: shutetrstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים