שתף קטע נבחר

אושר: פחות חומרי הדברה בפירות ובירקות

ועדת הבריאות של הכנסת אישרה תקנות שלפיהן רוב החומרים המסוכנים ייאסרו לשימוש בהדברה, המינון של חומרים אחרים - כמו DDT - יופחת ויימצאו להם תחליפים הידידותיים יותר לאדם ולסביבה. "אם החקלאים יישמו את התקנות בשטח", אומרים במשרד הבריאות, "הפירות והירקות יהיו בריאים יותר"

בקרוב - פחות חומרי הדברה בפירות ובירקות: שעות ספורות לפני פיזורה הצפוי היום (ב') של הכנסת אישרה ועדת הבריאות תקנות שהגישו שרת הבריאות יעל גרמן ושר החקלאות ופיתוח הכפר יאיר שמיר, שלפיהן יופחת המינון של חומרי ההדברה המותרים במזון ובתוצרת חקלאית.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

עוד על חומרי הדברה מסוכנים:

דו"ח: מהם הפירות והירקות עם הכי הרבה ריסוס?

מחקר ישראלי: קשר בין הפרעות קשב לחומרי הדברה

הדרכים המפתיעות לחיטוי פירות וירקות מריסוס

 

העדכון שאושר כולל איסור על שימוש ברוב החומרים המסוכנים הנפוצים כיום בהדברה, בהם קרבמטים (תרכובות אורגניות המשמשות להדברת חרקים ועשויות להשפיע על מערכת העצבים והפעילות ההורמונלית) וזרחנים אורגניים (קוטלי חרקים העלולים לגרום להרעלות ולפגיעה בהתפתחות מערכת העצבים של פעוטות).

 

לגבי חלק מהחומרים, כמו DDT, נקבע כי יופחת השימוש בהם.

 

במיעוט קטן של המקרים אושר להשתמש בחומרים תחליפיים שהוכח כי הם ידידותיים יותר לבריאות האדם, החי והסביבה. התקנות ייכנסו לתוקף חודש ימים לאחר פרסומן.

 

במהלך הגשת התקנות לאישור הוועדה התברר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו נדרש לחתום עליהן, כיוון שחתימתה של שרת הבריאות היוצאת אינה תקפה עוד ונתניהו משמש כשר הבריאות בפועל. הבוקר חתם ראש הממשלה על התקנות, ובכך התאפשר דיון בהן ואישורן הסופי.

 

מאז שנת 2008 לא עודכנו התקנות, ואישורן היום מהווה סיום לעבודת מחקר שנערכה בשנתיים האחרונות והמחמירה בכל הנוגע להדברת גידולים חקלאיים, כפי שנהוג ברחבי העולם.

 

"אם החקלאים יישמו את התקנות בשטח", אומרת הממונה על מזהמי מזון במשרד הבריאות ד"ר רינה ורסנו, "הפירות והירקות שאנחנו אוכלים יהיו בריאים יותר".

 

מ"מ יו"ר הוועדה ח"כ יעקב מרגי סיכם את הדיון ואמר כי "זוהי בשורה משמחת לצרכני הפירות והירקות". 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
איסור על שימוש ברוב החומרים המסוכנים הנפוצים כיום בהדברה
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים